شیوه نامه نگارش پایان نامه

نگارش هر پایان نامه ای باید بر اساس شیوه نامه نگارش پایان نامه صورت پذیرد که یک قالب استاندارد و مصوب در دانشگاه است. دانشجویان عزیز به راحتی می توانند از طریق سایت دانشگاه به این شیوه نامه دسترسی داشته باشند جهت کسب اطلاعات بیشتر؛ مطالعه مقاله زیر توصیه می شود

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

نگاهی بر شیوه نامه نگارش پایان نامه

نوشتن پایان نامه یکی از امور ضروری است که دانشجویان در دوره های تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید آن را انجام دهند. شیوه نامه نگارش پایان نامه ها در حالت کلی تقریباً ساختار یکسانی دارند. یکی از عواملی که ممکن است موجب تفاوت در شیوه نامه نگارش پایان نامه گردد نوع رشته تحصیلی دانشجو می باشد. چراکه انجام پروسه تحقیقات در بعضی از رشته ها نیازمند دستورالعمل ویژه‌ای است. از دیگر عواملی که بر روی شیوه نامه نگارش پایان نامه موثر است دانشگاه محل تحصیل می باشد. دانشگاه های مختلف ممکن است بعضاً قواعد اختصاصی و منحصر بفردی را برای شیوه تدوین پایان نامه در نظر بگیرند.

شیوه نامه پایان نامه چیست

دانشجویان کارشناسی ارشد و یا مقطع دکتری برای انجام رساله دکتری نیاز دارند تا شیوه نامه پایان نامه را به خوبی درک نمایند. در بررسی شیوه نامه پایان نامه در دانشگاه های مختلف متوجه خواهید شد که اصلی ترین مسئله ای که باید به آن توجه نمایید این است که موضوع یا سوالی را مطرح نمایید و با تحلیل، پژوهش و دریافت تجارب علمی طی آزمایشات مختلف به آن پاسخ دهید. پاسخ شما باید کاملاً علمی و با ادله کافی همراه باشد تا بتوان از آن در جلسه دفاع از پایان نامه به خوبی دفاع نمود. بنابراین پایان نامه باید به گونه ای نگارش گردد و دارای ویژگی های خاصی باشد تا نظر هیئت داوران و استادان راهنما را جلب نماید و این مهم محقق نمی گردد مگر با رعایت شیوه نامه پایان نامه در کلیه مراحل آن.

شیوه نامه تدوین پایان نامه

دانشجویان برای درک شیوه نامه تدوین پایان نامه ممکن می توانند به طرق مختلف عمل نمایند. یکی از این روش ها مراجعه به بایگانی دانشگاه محل تحصیل می باشد. در این روش دانشجویان با مطالعه ساختار کلی پروژه های قدیمی می توانند به شیوه نامه تدوین پایان نامه دست پیدا کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند با کمک گرفتن از موسساتی که در زمینه ارائه خدمات پایان نامه فعالیت دارند نسبت به شیوه نامه تدوین پایان نامه اطلاعات لازم را کسب نمایند.

نحوه آشنایی با شیوه نامه نگارش پایان نامه

بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه با شیوه نامه نگارش پایان نامه آشنا نیستند و ممکن است این پروژه اولین کار پژوهشی آنها باشد دچار استرس می شوند. مسئله‌ای که ممکن است این استرس را از بین ببرد، تسلط به شیوه نامه نگارش پایان نامه است. معمولاً در سایت دانشگاه محل تاثیر میتوان به شیوه نامه نگارش پایان نامه و قواعد حاکم بر آن که توسط مسئولین مربوطه وضع شده دست یافت. در صورتی که نیاز داشتید تا نسبت به سفارش انجام پایان نامه اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از فارغ التحصیلان رشته دانشگاهی خود کمک بگیرید.

اصول شیوه نگارش پایان نامه

در هنگام مطالعه شیوه نگارش پایان نامه متوجه می شوید که یکی از سخت ترین مرحله در نگارش پایان نامه انتخاب موضوع می باشد. انتخاب موضوع در حقیقت اولین مرحله در انجام پروژه است که در شیوه نگارش پایان نامه به آن اشاره می گردد. امروزه در عصر ارتباطات دسترسی به منابع اطلاعاتی بسیار آسان گشته است دانشجویان می‌توانند برای دسترسی به شیوه نگارش پایان نامه در سایت های مختلف کسب اطلاع نمایند.

قالب پایان نامه

شیوه پایان نامه که از آن به عنوان قالب پایان نامه نیز یاد می شود به ساختار و نحوه نگارش آن اشاره می کند. هرچند قالب پایان نامه برای انجام پایان نامه مدیریت و یا رشته های دیگر در حالت کلی از ساختار یکسانی برخوردار است اما ناگفته نماند دانشگاه های مختلف کشور بر اساس مواردی مانند سطح علمی خود جزئیات دیگری نیز به آن اضافه می نمایند.

دستورالعمل نگارش پایان نامه

در طول سال پایان نامه ها و رساله های زیادی توسط دانشجویان نگارش و از آنها دفاع می گردد. دستورالعمل نگارش پایان نامه یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان فوق لیسانس و دکتری می باشد. پروسه تهیه و دستورالعمل نگارش پایان نامه باید بر اساس درخواست استاد راهنما و دانشگاه محل تحصیل صورت پذیرد و دانشجویان می‌توانند به صورت کاملاً دلخواه و بدون رعایت موارد خواسته شده در این راه قدم بگذارد. برای نگارش یک پایان نامه با درجه علمی بالا که رزومه مناسی برای دانشجو بسازد نیاز است تا از دستورالعمل نگارش پایان نامه به خوبی پیروی گردد.

آیین نامه پایان نامه

جستجوی پایان نامه و یا اطلاع از آیین نامه پایان نامه از مواردی است که دانشجویان در ترم آخر در اینترنت سرچ می نمایند. قوانین حاکم بر آیین نامه پایان نامه به ساختار و جزئیات زیادی اشاره می کند. دانشجویان برای فهم و درک صحیح ویژگی ها باید به مطالعه دقیق آنها بپردازند. این کار ممکن است کمی سخت و کلافه کننده باشد ولی پس از انجام مرحله به مرحله آنها طبق آیین نامه پایان نامه راه هموار میشود. موسسات زیادی نیز با درک این موضوع برای دانشجویانی که تعدادشان هم کم نیست و تجربه کافی در این زمینه را ندارند، خدمات لازم را تدارک دیده اند.

 آیین نامه نگارش پایان نامه

آیین نامه نگارش پایان نامه شامل مراحل مختلفی است:

  • انتخاب موضوع
  • انتخاب استاد راهنما
  • تکمیل فرم ها شامل فرم انتخاب موضوع و تکمیل پروپوزال
  • تصویب پروپوزال
  • صادر نمودن کد مخصوص برای پایان نامه

و در مراحل بعد؛

  • نگارش پایان نامه
  • حضور در جلسه دفاع
  • دریافت نمره

مراحلی هستند که باید در این مسیر طی شوند.

آیین نامه نگارش پایان نامه در حقیقت مجموع قوانینی هستند که توسط گروه تخصصی در پژوهشکده دانشگاه تعیین می گردد. دانشجویان با رعایت آیین نامه نگارش پایان نامه کار سختی در پیش نخواهند داشت و می توانند با نظم و به صورت سیستماتیک این مسیر و خوان آخر دوران تحصیل خود را طی نمایند.

آیین نگارش پایان نامه

یک پایان نامه استاندارد دارای ۵ فصل می باشد که در آیین نگارش پایان نامه به آن اشاره می گردد. مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، نتایج حاصله و پیشنهادات اجزای اصلی پروژه تحقیقاتی هستند که باید طبق آیین نگارش پایان نامه به آنها پرداخته شود. هر کدام از این موارد دارای جزئیات بیشتری هستند که بر حسب رشته تحصیلی خود باید نسبت به رعایت آنها اقدام نمایید. دسترسی و پیدا کردن آیین نامه نگارش پایان نامه در سایت دانشگاه دانشجو موجود می باشد که میتواند با مراجعه به این سایت از آن مطلع شود.

اصول نگارش پایان نامه

انجام پروژه تحقیقاتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید بر اساس قواعد خاصی صورت پذیرد. مجموعه این بایدها و نبایدها تحت عنوان اصول نگارش پایان نامه از آن یاد می شود. اصول نگارش پایان نامه بر اساس رشته تحصیلی شما و دانشگاه محل تحصیل تدوین شده است. دانشجویان می توانند با مطالعه و بررسی دقیق و رعایت اصول نگارش پایان نامه یک پروژه تحقیقی در خور و شایسته به هیئت داوران ارائه نمایند و نمره مناسبی را در این زمینه کسب کنند.

فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد در هنگام اجرای پروژه پژوهشی خود باید فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد را به صورت منظم تکمیل و به استاد راهنما ارائه نمایند. تکمیل فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد کمک می کند تا دانشجویان این دانشگاه تمرکز لازم و نظم برای انجام پروژه خود را به دست بیاورند. برای مشاهده فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد دانشجویان می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه محل تحصیل خود از کمیت و کیفیت آن مطلع شوند.

فرمت پایان نامه دانشگاه آزاد

دانشگاه های مختلف کشور دارای قالب و فرمت مخصوصی برای نگارش و انجام پروژه پژوهشی هستند. فرمت پایان نامه دانشگاه آزاد در حالت کلی شبیه سایر دانشگاه های مطرح کشور می باشد و تفاوت اندکی در جزئیات آن وجود دارد. دانشجویان دانشگاه آزاد برای اجرای پروژه خود باید طبق فرمت پایان نامه دانشگاه آزاد عمل نمایند تا در حین پژوهش و ثبت داده ها دچار مشکل نشوند برای دریافت این فرمت می توانید وارد سامانه دانشگاه علوم تحقیقات تهران شوید.

 

فرمت پایان نامه دانشگاه تهران

دانشجویان برای نوشتن پایان نامه باید بر اساس شیوه نامه ای اصولی عمل نمایند تا بتوانند در جلسه دفاع به خوبی پاسخگوی هیئت داوران باشند. دانشجویان دانشگاه تهران برای نگارش پایان نامه باید بر اساس فرمت پایان نامه دانشگاه تهران که از دانشگاه های معتبر و با درجه علمی بالا در کشور می‌باشد، عمل کنند. فرمت پایان نامه دانشگاه تهران در سایت دانشگاه موجود می باشد و دانشجویان می توانند با دانلود و مشاهده آن به ساختار کلی آن دست یابند. دانشجویان این دانشگاه همچنین می‌توانند برای آشنایی با فرمت پایان نامه دانشگاه تهران به گروه تخصصی رشته تحصیلی خود مراجعه نمایند.

قالب آماده پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد

رعایت ضوابط و قوانین مربوط به قالب پایان نامه ها در دانشگاه های مختلف امری بسیار مهم است. دانشجویان باید این موارد مطرح شده را به دقت رعایت نمایند تا پایان‌نامه‌ای اصولی آماده نمایند. قالب آماده پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد از دانشگاه های دولتی ممکن است بعضاً پیچیده و کلافه کننده تر باشد ولی شما اطمینان داشته باشید که پروژه شما به طور کلی باید بر اساس ضوابطی که دپارتمان مربوطه و گروه تخصصی رشته شما تعیین نموده پایبند باشید. قالب آماده پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد در دسترس دانشجویان این دانشگاه قرار می گیرد تا دانشجویان بتوانند پایان نامه خود را در هماهنگی کامل با آن به انجام برساند.
وجود قالب آماده پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد کار را برای پایان نامه نویسی و انجام گام به گام  پایان نامه دانشجویان این دانشگاه آسان نموده است.

نحوه نوشتن گزارش پیشرفت کار پایان نامه

دانشجویان باید با نحوه نوشتن گزارش پیشرفت کار پایان نامه به خوبی آشنا باشد. برای این کار می توانید با دریافت مشاوره است فارغ التحصیلان رشته خود که توانسته اند پروژه خود را با موفقیت به انجام برسانند تبادل نظر نمایید. برای نوشتن نحوه گزارش پیشرفت کار پایان نامه دانشجو می‌تواند در یک برگه A4 یا A5 یا در قالب ارسال یک ایمیل و یا با تهیه اسلاید ها آن را به استاد راهنمای خود تحویل نمایند. همانطور که متوجه شدید نوشتن نحوه گزارش پیشرفت کار پایان نامه کار پیچیده و سختی نیست فقط باید بر اساس الگوهای لازم ذکر شده عمل نمایید.

منبع نویسی در پایان نامه

یک محقق یا دانشجو برای منبع نویسی در پایان نامه باید در انتخاب منابع تحقیق بسیار با دقت عمل نماید. برای منبع نویسی در پایان نامه باید به موضوعات مهمی توجه نمایید. یکی از مهم ترین آن ها ارجاع درست نقل قول هایی است که در پایان نامه آورده می شود. دانشجو باید در این مورد نهایت دقت را به عمل آورد تا متهم به استفاده از مطالب سایرین نگردد.
راه های نوشتن منبع نویسی در پایان نامه به دو طریق انجام می پذیرد، در روش اول محقق می تواند منابع  را در داخل متن پایان نامه بیاورد و در روش دوم که برون متنی نامیده می شود، موارد مذکور در انتهای فهرست گنجانده می شود.

جلد پایان نامه

طراحی و چاپ جلد پایان نامه باید بر اساس رنگ، سایز و فونت مورد قبول دانشگاه محل تحصیل دانشجو صورت پذیرد. معمولاً رنگ جلد پایان نامه در کارشناسی ارشد و دکتری با هم متفاوتند و دانشجویان باید بر آن اساس عمل نمایند. مواردی که باید بر روی جلد پایان نامه درج گردد: آرم دانشگاه، نام دانشگاه، نام واحد دانشگاهی، نام دانشکده و نام گروه آموزشی است. چاپ متن برای جلد پایان نامه معمولاً طلاکوب یا نقره کوب می باشد و فونت و ابعاد و دیگر اطلاعات آن در آیین نامه دانشگاه به وضوح شرح داده شده است.