کلید واژه ها: فرم پروپوزال – قالب پروپوزال  – فرمت پروپوزال – فایل پروپوزال – قالب پروپوزال ارشد

فرم یا فرمت پروپوزال چیست؟

بارها دانشجویان از استاد راهنمای خود این سوال را پرسیده اند که فرم یا فرمت پروپزال چیست؟ برای پاسخ به این پرسش آموزشی مقاله ای را ترتیب داده ایم تا پرده از ابهامات دانشجویان عزیز در حیطه پروپزال بردارد.

از عواملی که فرم یا فرمت پروپزال را تعیین می کند، می توان به فونت و اندازه آن که باید در نوشته ها رعایت شود اشاره کرد. همچنین ترتیب قرار گیری اطلاعات در پروپوزال باید با توجه به فرم و فرمت پروپزال مشخص شود. راهنمایی گرفتن از اساتید دانشگاه در این زمینه بهترین راه خواهد بود. به دفعات دیده شده که در برخی از دانشگاه‌ها راهنمایی‌های آموزشی در سایت گذاشته می‌شود، تا دانشجویان در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

دانشجویان هنگامی که قصد دارند پروپوزال بنویسند باید به مرکز آموزش و یا سایت رسمی دانشگاه خود رجوع کرده و فرم یا فرمت پروپزالی که در شرف تنظیم آن هستند را دریافت کنند. علاوه بر آن دستورالعملی از طرف دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می گیرد که در آن فرمت پروپوزال و شکل ساختاری اش تعیین شده است و دانشجو باید بر اساس آن و با رعایت کردن دستورالعمل ها، فرم پروپوزال خود را پر کرده و تحویل دانشگاه دهد.

پروپوزال علوم تحقیقات:

دانشجویان علوم تحقیقات می بایست یک چهارچوب عملی برای پروپوزال نویسی به همراه منابع معتبر از دانشگاه خود تهیه کنند که راهنمای عملی انها برای انجام  پروپوزال علوم تحقیقات باشد، دانشجویان  به عنوان یک حلقه پژوهشی می توانند در تلاش برای نشر دانسته ها خود باشند تا با افزایش آگاهی خود در  قالب پروپوزال ارشد به عنوان یک عضو کوچک در راستای اعتلای پژوهش در بستر رعایت اصول پژوهشی گامی موثری بردارند.

فرمت پروپوزال چه اهمیتی دارد؟

دانشگاه‌های مختلف برای نگارش پروپوزال پایان نامه، فرمت و استانداردهای خاصی دارند.

شاید در ذهنتان این سوال ایجاد شود که فرمت پروپوزال چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که فرم یا فرمت پروپزال  به منظور یکسان سازی ارائه پروپوزال ها می باشد که توسط هیئت علمی دانشگاه تایید می شود و در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی نیاز به رعایت آن ها در پروپوزال های خود دارند.  فرم پروپزال می تواند ساختار پروپزال را مشخص کند و دانشجو طبق اشل و فرمت مشخص شده توسط دانشگاه خود می تواند پروپزال نویسی کند؛ برای این منظور بایستی دانشجو قبل از هر کاری به راهنمای نگارش پروپزال مختص دانشگاه و دانشکده خود که معمولاً در داخل سایت دانشکده و یا صفحات اساتید قرار داده می‌شود، نگاهی بیاندازد. فرمت پروپزال بر طبق هدفی که دانشجو دارد و بر منطبق با رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کند، تفاوت دارد. بنابراین تمامی پروپوزال‌ها شبیه هم نیستند، با این حال اصل آنها بر یک بنیاد استوار است.

چگونگی تهیه قالب پروپوزال:

فرمت پروپزال دارای دو بخش اصلی و فرعی است که تشکیل دهنده فرم و قالب پروپوزال است. برای نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد  بایستی این قالب حفظ شود.  برای تهیه قالب پروپوزال ارشد توسط دانشجو باید موارد زیر لحاظ شود:

در قسمت  ابتدای فرم پرپوزال باید نام و نام خانوادگی و مشخصات شخصی دانشجو را وارد کرده و سپس اسامی استاد راهنما و مشاور خود را ثبت کنید. مرحله بعدی در تهیه قالب پروپزال، ثبت عنوان پایان نامه به صورت انگلیسی و فارسی است. دانشجویان باید دقت کنند که کلمه و لغتی را به اشتباه در این بخش وارد نکنند.

در فیلدهای بعدی، دانشجویان می بایست شرح پروپزال خود را کامل کنند. بیان مسئله و اهداف پژوهش، کلمات کلیدی، پیشینه و روش پژوهش و … در فرم و قالب پروپزال  توضیح داده می شود تا اساتید گروه آموزشی بر اساس این اطلاعات به تصویب پروپزال دانشجویان بپردازند.

فایل پروپوزال کجا باید بارگذاری شود؟

دانشجویان عزیز اگر به دنبال این موضوع هستید که فایل پروپزال شما کجا باید بارگذاری شود؟ باید اینگونه پاسخ دهیم که با توجه به اضافه شدن امکان ثبت پروپوزال در سیستم دانشگاه های مختلف کشور، دانشجویان ملزم هستند جهت ثبت فایل پروپوزال خود مراحل زیر را انجام دهند:

1 .ثبت موضوع پیشنهاد پایان نامه در ایرانداک و دریافت کدرهگیری با هماهنگی استاد راهنمای خود دانشجو

2.دانلود فرم درخواست پروپوزال از سایت دانشگاه

3.تکمیل فرم پروپوزال و ارائه آن به اساتید راهنما و مشاور جهت تائید و امضا

4.ثبت درخواست تصویب موضوع و اساتید فعالیت های آموزشی و پژوهشی در سیستم دانشگاه مربوطه دانشجو

  1. ارسال فرم تکمیل شده به همراه کپی تایید ایرانداک به گروه جهت تایید گروه و دفاع از پیشنهاد پایان نامه

 

قالب پروپوزال ارشد چه فرقی با قالب دکتری دارد؟

انجام پروپوزال یکی از مراحل اپلای تحصیلی برای دانشجویان ارشدی است که قصد دارند مقطع دکتری را در خارج از کشور بگذرانند. پروپوزال مدرکی است که سطح علمی دانشجو و همچنین توانایی نگارش او را به مخاطب نشان می دهد. با بیان این موضوع اینگونه استنباط می شود که در قالب پروپزال دکتری باید دقت ویژه داشت و با ذکر این مطلب خواهید دانست که دانشجویان دکتری تمامی رشته های تحصیلی باید در زمینه نگارش پروپوزال بیشتر از کارشناسی ارشد اهتمام ورزند.

برای اینکه بدانید قالب پروپوزال ارشد چه فرقی با قالب دکتری دارد؟ پیشنهاد می کنیم پروپوزال‌ دانشجویانی  که از دانشگاه‌های مختلف فارغ التحصیل شده اند را  از نزدیک مشاهده و مطالعه کنید. این مورد می‌تواند به شما کمک کند که تجربه بهتری را در مورد قالب پروپزال ارشد و دکتری کسب کنید.

مورد بعدی این است که کتاب‌هایی در حیطه نوشتن پروپوزال دانشجویی وجود دارد که برای اطمینان به دانشجویان توصیه می کنیم آنها را مطالعه کنند. با این حال افرادی که قصد دارند برای مقطع دکتری اپلای کنند باز هم باید فرمت تحقیقی دانشگاه مقصدشان را از طریق سایت دانشگاه و یا استادی که با وی مکاتبه می‌کنند، بپرسند و بر مبنا شیوه نامه دانشگاه خود از قالب پروپوزال خود در نگارش پروپزال مطلع شوند.