مبانی پایان نامه نویسی

پایان نامه نویسی دارای یک اصول و قواعدی است که عدم آگاهی از آنها ممکن است مشکلاتی را برای دانشجویان ایجاد کند در این صفحه سعی شده است مبانی پایان نامه نویسی را با یک زبان ساده بیان کنیم. همچنین اگر دانشجویان عزیز برای انجام پایان نامه شان دچار مشکل هستند می توانند با کارشناسان موسسه تماس بگیرند.
مبانی پایان نامه نویسی

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

مبانی پایان نامه نویسی

به دانشجویانی که درباره مبانی پایان نامه نویسی دچار مشکل شده اند، پیشنهاد می شود از مطالعه این مقاله غافل نشوند؛ در نوشتن پایان نامه برای نگارش مبانی نظری، بهتر است مطالب را به صورت پیوسته و منظم نگارش کنید. در ابتدای این فصل به بررسی نظریه هایی که پیرامون موضوع تحقیق شما ارائه شده است، بپردازید. به طور کلی در ابتدا انجام پایان نامه کارشناسی ارشد شما، باید موضوع  معرفی  گردد. مسئله های مد نظرتان و فرضیه ها را مطرح نمایید. پس از نگارش مطالب ذکر شده، به بررسی تحقیقاتی مشابه که در داخل و یا خارج از کشور انجام داده اند، بپردازید. به طور کلی باید پیشینه تحقیقات را به شکل منظم نگارش نمایید.

تهیه پایان نامه

بهترین دفاع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد نتیجه مطالعه وسیع مقالات و منابع معتبر داخلی و بین المللی و آشنایی با مسائل رشته تحصیلی دانشجو می باشد. دانشجو برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد باید یک مطالعه جامع داشته باشد تا بتواند عناوینی شایسته و خلاقانه طراحی کند. تهیه پایان نامه یک اقدام پژوهشی است و باید جوانب مختلف پروژه را در نظر گرفت تا به نتیجه رسید، اما در صورت موفقیت در تعیین یک عنوان کاربردی؛ ثمرات بسیار مطلوبی را در مراحل نوشتن پایان نامه و حتی بعد از دفاع پایان نامه و در موقعیت های شغلی ایجاد نمایید.

پایان نامه یعنی چه

هر دانشجویی که بخواهد به نوشتن پایان نامه بصورت حرفه ای بپردازد، باید حتماً تجربه نوشتن و نوآوری در پژوهش را داشته باشد. دانشجویان می بایست در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد  علاوه بر داشتن تخصص، دانش و تجربه بتوانند به خوبی با انتظارات اساتید راهنما ارتباط برقرار کرده و بهترین تز پایان نامه را ارائه نمایند. بنابراین می توانیم اینطور نتیجه بگیریم که پایان نامه، وظیفه نهایی و غایی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است تا بتوانند توانایی های خودشان را در عرصه های علمی و پژوهشی به معرض نمایش و قضاوت بگذارند. میتوان نتیجه گرفت دانشجویان عزیزی که در ارائه یک پایان نامه علمی و معتبر موفق ظاهر شوند در عرصه های علمی دیگر نیز موفق عمل خواهند کرد.

پایان نامه برای چه مقطعی است؟

دانشجویانی که در حال فارغ التحصیلی هستند لازم است پایان نامه ای ارائه کنند تا مدرک خود را بگیرند. برای این منظور توصیه می شود دانشجویان پیش زمینه پژوهشی و مطالعاتی در این زمینه داشته باشند. قابل توجه کسانی که پایان نامه می نویسند و برایشان این سوال پیش می آید که پایان نامه برای چه مقطعی است؟  پایان نامه هم در مقطع کارشناسی ارشد انجام می گیرد و هم در مقطع دکتری. دانشجویان با انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و انجام پایان نامه دکتری،  پژوهش های انجام شده ی خود را به بالاترین سطح علمی ارتقا می دهند.

پایان نامه های دانشگاه آزاد

نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد در واقع آخرین ایستگاه از قطار تحصیل دانشجویان می باشد و دانشجو باید با دقت و حساسیت تمام اقدام به نگارش آن نماید. طبق دستورالعمل پایان نامه های دانشگاه آزاد، ابتدا باید دانشجو زیر نظر استاد راهنما یک موضوع مهم و کاربردی در نظر بگیرد تا تحقیقی کارآمد با موضوعی به روز در جامعه، انجام دهد. انجام پایان نامه جامع و کامل، می تواند مسیری روشن پیش روی دانشجویان قرار دهد تا آینده ی شغلی خود را به بهترین نحو رقم بزند.

مبانی پایان نامه نویسی؛ نمره پایان نامه

همانطور که می دانید؛ برای تدوین پایان نامه  اصولی و گرفتن بهترین نمره پایان نامه نکات بسیار دقیقی باید رعایت شود که نه تنها اعتبار و حیثیت دانشجو مخدوش نشود بلکه با ارائه یک پایان نامه فاخر و با کیفیت، موجب تحسین استاد راهنما و هیئت داوران و دادن نمره ای بالا به دانشجو می شود. و به این نحو دانشجویان عزیز با انجام تز پایان نامه می توانند مطمئن باشند که مطالبی با کیفیتی مطلوب در کلاس جهانی، ارائه کرده اند و این امر می تواند در رزومه کاری آنها موثر باشد.

مبانی پایان نامه نویسی و آشنایی با کد پایان نامه چیست

دانشجویانی که در آغاز راه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد هستند، برای دریافت کد پایان نامه، باید مطلع باشند که پس از تصویب پروپزال انها در شورای پژوهشی دانشکده، می بایست به سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد مراجعه کنند و آنرا به ثبت برسانند و جهت اخذ کد به کارشناس نوشتن پایان نامه مراجعه کنند. درصورت خالی بودن ظرفیت اساتید کد پایان نامه برای دانشجو اخذ می گردد. دانشجو می بایست جهت اطلاع از کد و دریافت نامه های کدینگ 2 هفته پس از برگزاری شورای پژوهش دانشکده به واحد دانشجو 6 ماه پس از تاریخ دریافت کد مجاز به دفاع پایان نامه می باشد.

تعریف پایان نامه

در این بخش با تعریف پایان نامه، به این نکته اشاره خواهیم کرد که دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری هستند، باید برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد فارغ التحصیلی خود اقدامات لازم را انجام دهند، این تز پایان نامه  در قالب، درسی چند واحدی ارائه می شود. بعد از انجام پایان نامه در چارچوب معین و مشخص، و پس از تصویب تیم داوری در دانشگاه، دانشجو باید بتواند با استفاده از سی دی و دلایل منطقی از پایان نامه خود دفاع کند و نظر استاد مربوطه را جلب کند تا  با موفقیت دوران تحصیلی را به پایان رساند و مدرک خود را اخذ نماید. برای شروع فرایند این کار، بایستی با مبانی پایان نامه نویسی آشنا باشید و بتوانید تمام مراحل را با دقت و موفقیت سپری کنید.

پرسشنامه برای پایان نامه

یکی از راه‌های جمع‌آوری اطلاعات برای انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و انجام پایان نامه دکتری  پرسشنامه است؛ روشی رایج، ارزان و بسیار کاربردی، به همین دلیل لازم است دانشجویان با انواع پرسشنامه برای پایان‌نامه آشنا شوند، تا بتوانند طراحی پرسشنامه خود را به بهترین و کاربردی‌ترین شکل انجام دهند.

انواع پرسشنامه در انجام پایان‌نامه دکتری و ارشد از نظر اجرایی:

  1. پرسشنامه پژوهشگرساخته: دانشجویان باید در طرح پرسش‌ها به اهداف پایان‌نامه‌شان، شاخص‌های پژوهش، فرضیات، متغیرها و جامعه آماری مورد نظرشان توجه کنند و سوالاتی طبقه‌بندی‌شده و مناسب تهیه کنند.
  2. پرسشنامه استاندارد: این پرسشنامه توسط استادان و پژوهشگران حرفه‌ای و باتجربه طراحی شده و کارایی ابزار گردآوری اطلاعات و موثق بودن شیوه و ابزار گردآوری اطلاعات آن قبلا آزمایش شده است؛ یعنی در پایان‌نامه یا کتاب‌های پژوهشی استفاده شده و پشتوانه علمی معتبری دارد.

انواع پرسشنامه در انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری از نظر تدوین پرسش‌ها:

الف) پرسشنامه بسته: در پرسشنامه بسته یا منظم، دانشجو بر اساس مطالعات انجام‌شده برای هر پرسش تعدادی پاسخ تعیین می‌کند؛ یعنی پاسخ‌های احتمالی از پیش مشخص شده، اما ممکن است گزینه‌های پاسخ محدود باشد. گرچه دانشجو در پرسشنامه بسته، آزادی عمل کمتری دارد، ولی رغبتش برای پاسخ دادن بیشتر است، چون فقط باید گزینه مورد نظرش را علامت بزند. همچنین استفاده از این نوع پرسشنامه برای دانشجویان آسان‌تر است، زیرا به‌راحتی می-توانند داده‌ها را استخراج، طبقه‌بندی کنند و به همین دلیل اغلب دانشجویان از پرسشنامه‌های منظم در نوشتن پایان‌نامه‌شان استفاده می‌کنند.
ب) پرسشنامه باز: در پرسشنامه باز پاسخگو می‌تواند بدون محدودیت به پرسش‌ها پاسخ دهد. در این روش گرچه افراد با آزادی پاسخ می‌دهند، اما رغبت و انگیزه کمتری دارند و اغلب تمایلی به ابراز عقاید شخصی نشان نمی‌دهند. از طرفی تجزیه و تحلیل پرسشنامه باز بسیار دشوار است و به‌سادگی نمی‌توان پاسخ‌ها را طبقه‌بندی کرد.
ج) پرسشنامه نیمه‌بسته: پرسش‌های این پرسشنامه، تلفیقی از سوالات پرسشنامه‌های باز و بسته است.

چکیده پایان نامه چیست؟

شاید به ذهن دانشجویان، این پرسش خطور کند که چکیده پایان نامه چیست؟ در پاسخ باید گفت: چکیده با ارائه توضیحاتی کلی در مورد مقاله و یا تز پایان نامه این امکان را برای خوانندگان فراهم می کند که در مورد مطالعه یا عدم مطالعه کل متن تصمیم گیری نمایند. بنابراین شایسته است اطلاعات کافی در بخش چکیده گنجانده شود. حتی بسیار قبل تر از آنکه پایان نامه شما تایید شود، چکیده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. داوری که پایان نامه ارسالی شما را دریافت می کند، قبل از اینکه به بطن مطالب نفوذ کند چکیده را مطالعه کرده و اولین برداشت در ذهن او شکل می گیرد. در واقع  چکیده خلاصه یک مطالعه علمی در قالب نوشتن پایان نامه است که در آن تاکید اصلی بر ساده نویسی و مختصر نویسی است. 

مبانی پایان نامه نویسی و آشنایی با پدیده «پایان نامه آماده»

بسیاری از موسسات هستند که به فروش پایان نامه آماده به دانشجویانی که زمان دفاع پایان نامه شان نزدیک است می کنند که این پایان نامه های ارشد از سطح علمی کمی برخوردار هستند، زیرا هم از مطالب تکراری استفاده کرده اند و هم دانشجو در نوشتن پایان نامه هیچ دخل و تصرفی ندارد و نیز به نوعی  می توان گفت که در پایان نامه های آماده قیمت پایان نامه کارشناسی ارشد بسیار بالاست و این دست  پایان نامه ها حتی نمی تواند میزان سواد و آگاهی دانشجو را نشان دهد.

مدت زمان نوشتن پایان نامه

نوشتن پایان نامه مستلزم یک برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری است. این یک وظیفه دشوار است، در مورد مدت زمان نوشتن پایان نامه باید گفت که دانشجویانی به دلیل مشغله شغلی و یا کمبود وقت روبه‌رو می‌شوند، باید برنامه ریزی و تلاش مداوم داشته باشند. برای به‌دست‌آوردن دانشی مفید از ‌زمان لازم برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد باید توجه داشته باشید که اختصاص دادن زمان در برنامه شلوغ روزانه تا تعیین نقاط عطف موفقیت برای حفظ سرعت یکنواخت، قدم‌های مهمی برای کسب مدرک شما می باشد. این نکته را خاطر نشان می کنیم که زمان دقیق نوشتن پایان نامه، موضوع مهمی است که در نقطه شروع کار برایشان پیش می‌آید. این زمان در بین پژوهشگران و دانشجویان  باتوجه‌به موضوع و حوزه انتخابی، میزان تلاش دانشجو و مدت‌زمانی که هر روز صرف نوشتن تز پایان نامه می‌کند و نیز رشته تحصیلی، دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.