مراحل انجام پایان نامه ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد مانند هر طرح پژوهشی دیگری دارای سلسله مراتب خاصی است که آگاهی از آن می تواند شما را در انجام یک پروژه موفقیت آمیز کمک کند. برای آشنایی با مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

مراحل انجام پایان نامه ارشد

برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مانند هر کار تحقیقاتی دیگری داشتن آگاهی و دانش کافی از مهمترین مولفه های موفقیت می باشد، بنابراین پیش از آغاز پایان نامه نویسی لازم است دانشجویان مطالعات خود را افزایش دهند تا زاویه دیدشان را گسترش دهند و بتوانند با ایده‌پردازی بهترین پایان نامه کارشناسی ارشد را ارائه کنند. به طور کلی مراحل انجام پایان نامه ارشد به شرح زیر می باشد:

  • انتخاب موضوع
  • انتخاب استاد راهنما و مشاور
  • تکمیل فرم انتخاب موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد و ارائه آن به مدیر گروه
  • تکمیل و ارائه پروپوزال
  • نوشتن پایان‌نامه کارشناس ارشد

نحوه انجام پایان نامه ارشد

نحوه انجام پایان نامه ارشد در کلیه دانشگاهها به شرح زیر است:
مهمترین کار دانشجویان برای انجام پایان‌نامه کارشناسی انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه ارشد است؛ هر چه موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد علمی‌تر باشد، اعتبار آن افزایش می‌یابد و یک منبع موثق و معتبر برای دانشجویان و افرادی است که به موضوع پایان‌نامه علاقه دارند؛ همچنین موضوع می بایست جذاب و کاربردی باشد و نیز باید برای حل مشکل علمی  یا رفع نیازهای علم و دانش در جامعه مفید باشد. پس از آن در پی یکی از استادانی باشید که در موضوع مد نظرتان متخصص باشد و سپس با کمک ایشان، استاد مشاورتان را نیز انتخاب کنید تا بدون پرداخت هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد به موسسات خدمات دانشجویی و با همراهی همین اساتید دانشگاه پایان نامه ای اصولی را آماده نمایید. از دیگر مراحل انجام پایان نامه ارشد این است که موضوع را در فرم انتخاب موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد بنویسید و پرینت اسناد حاوی نتایج تحقیقات‌تان درباره تکراری نبودن موضوع پیشنهادی‌تان را به آن فرم ضمیمه کنید و به مدیرگروه خود تحویل دهید. بعد از این مرحله فقط دو هفته فرصت دارید پروپوزالی با نظارت استاد راهنما و مشاور بنویسید و به مدیرگروه تان ارسال نمایید. پروپوزال پیش‌نویس پژوهش دانشجو است که در آن موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود را معرفی می‌کند. پیش از نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود باید فایل شیوه نگارش پایان‌نامه ارشد دانشگاه خود را مطالعه و بر اساس آن پایان‌نامه‌تان را تنظیم کنید.

روش انجام پایان نامه ارشد

روش انجام پایان نامه ارشد در اکثر دانشگاهها به شکل پژوهش محور می باشد و بهترین زمان آغاز کار ترم 3 دانشگاه می باشد که پیشنهاد می کنیم به استاد راهنمای خود مراجعه کرده تا ایشان تعدادی مقاله چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی را در اختیارتان قرار بدهند و شما با مطالعه ی آن ها ( البته به طور سطحی ) با نحوه ی نگارش چکیده، مقدمه و تعاریف اصلی آشنا شوید. تمامی دانشجویان ملزم به تهیه و نگارش پایان نامه با موضوع و محتوایی جدید هستند. با شروع فرآیند نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و در طی گذراندن مراحل پایان نامه نویسی ارشد دانشجو باید هفته ای یک بار به استاد راهنما مراجعه کرده و او را از روند پیشرفت کار مطلع سازد، هم چنین ارائه گزارش پیشرفت کار هر دو ماه یکبار به دانشکده مربوطه لازم است.

 مراحل پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد

با توجه به این که مراحل انجام پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد در بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی به شکل یکسان می باشد، دانشجویان دانشگاههای دیگر هم می توانند از مطالب این بخش بهره مند شوند. اولین مرحله از مراحل پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد یافتن علاقه دانشجو به موضوع خاصی می باشد که نقش مهمی در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد این دانشگاه دارد.
دومین مرحله را می توان به یافتن استاد راهنما اختصاص داد. یافتن استاد راهنما را می توانید با پیگیری در بین اعضای هیئت علمی گروه خود آغاز نمایید ولی این فرایند را به گروه و یا دانشگاه خود محدود ننمایید. پس از استعلام موفق موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد خود از ایرانداک نوبت به نگارش پروپوزال می رسد. دانشجویان جهت انجام پروپوزال خود باید فرمت انجام آن را از سایت دانشگاه خود دانلود کرده و طبق آن مطالب را آماده سازی کنند. آخرین مرحله از مراحل پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد نگارش بخشهای پایان نامه ای منطبق با اصول و استانداردهای علمی می باشد.

مراحل نوشتن پایان نامه ارشد پیام نور

دانشجویان برای سپری کردن  تمامی مراحل نوشتن پایان نامه ارشد پیام نور لازم است از ابتدای امر پژوهش  با استفاده از کمک استاد راهنما و مشاور خود، پایان نامه ای در خور و شایسته آماده نمایند که به عنوان رزومه بتوانند از آن بهره گیرند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که با دقت و حساسیت تمام اقدام به نگارش آن نمایند. لازم به ذکر است که در بحث نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دانشجو باید به نحو احسنت با مقوله روش تحقیق آشنا باشد.
مراحل نوشتن پایان نامه ارشد دانشگاه پیام نور با انتخاب موضوع آغاز می گردد و سپس دانشجویان اقدام به نگارش پروپوزال می کنند. سپس با ثبت آن در دانشگاه مجوز دفاع گرفته و از پروپوزال خود دفاع می نمایند. پس از تایید پروپوزال در دانشگاه می توانند اقدام به نگارش فصول پایان نامه کارشناسی ارشد خود نمایند. پس از اتمام نگارش فصول پایان نامه کارشناسی ارشد نوبت دفاع از پایان نامه می رسد. دانشجویان پس از تایید پایان نامه کارشناسی ارشد توسط استاد راهنما اقدام به پرینت پایان نامه کرده و آن را جهت بررسی در اختیار گروه و داورهای مشخص شده توسط گروه قرار می دهند. پس از مشخص شدن روز دفاع و محل آن دانشجویان باید در زمان و مکان مشخص شده اقدام به دفاع از رساله خود نمایند. در نهایت پایان نامه کارشناسی ارشد آنها باید طبق شیوه نامه ی دانشگاه  صحافی گردد و مراحل اداری ثبت آن را طی نمایند تا مجوز فارغ التحصیلی به آنها داده شود.

مراحل اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد

تهیه پایان نامه آخرین بخش دوره کارشناسی ارشد است و برای بالا بردن آگاهی شما دانشجویان عزیز مراحل اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد را در ذیل این مطلب تشریح می کنیم: جهت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد دانشجو موظف است در یک زمینه مربوط به رشته تحصیلی خود و زیر نظر استاد راهنما به تحقیق و پژوهش بپردازد. به منظور تسریع در امور اداری پایان نامه های دانشجویان کارشناسی ارشد قبل از تصویب پروپوزال در گروه، مدیران گروهها می بایست نسبت به ارائه مدارک لازم جهت اخذ مجوز برای اساتید راهنما و مشاور اقدام نمایند. ( مدارک لازم تصویر آخرین حکم کارگزینی تصویر آخرین مدرک تحصیلی ، کپی صفحه اول شناسنامه ، کپی کارت ملی) پس از تصویب پروپوزال در گروه تخصصی و تصویب نهایی در شورای پژوهشی واحد، نوبت به معین کردن زمان دفاع می شود، که تاریخ دفاع حداقل شش ماه پس از تصویب شورای پژوهش در نظر گرفته می شود.
به منظور جلوگیری از تکراری بودن عناوین پایان نامه ها لازم است مدیران محترم گروههای تحصیلات تکمیلی لیستی از تعداد پایان نامه های دفاع شده واحد را تنظیم کنند تا از تکراری بودن و تصویب مجدد آنها در شورای تخصصی گروه جلوگیری بعمل آید.
صدور ابلاغیه های استادان راهنما و مشاور از سوی معاون پژوهشی دانشگاه انجام می گیرد. آخرین مرحله از مراحل اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد  نمودار گردش کار دوره های کارشناسی ارشد است که لازم است به مدارک ضمیمه شود.

 مراحل تهیه پایان نامه ارشد

پایان نامه ها برای تکمیل یک الزام علمی و کسب مدرک و خواندن توسط دیگران در همان زمینه نوشته می شود. هنگامی که یک پایان نامه می نویسید، شما دیگران را از تحقیقاتی که انجام داده اید مطلع می کنید. مراحل تهیه پایان نامه ارشد دارای اصول و قوانینی است که سبب میشود پایان نامه را با اسلوب درست به دیگران نشان دهید.

مراحل نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

چکیده مختصر در ابتدا
مقدمه ای که محقق اطلاعاتی درباره موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد به استاد راهنما و مخاطبین می دهد، هدف و اهداف مطالعه، دامنه تحقیق و بررسی آن ها می پردازد.
بخش متدولوژی که در آن داده ها و رویه های انجام شده شرح داده شده است.
بخش نتایجی که به موجب آن یافته های مطالعه نشان داده می شود.
بحشی که اغلب یافته های توصیف شده را تفسیر میکند. این بخش نشان می دهد که دانشجو چگونه یافته ها را ارزیابی می کند.
نتیجه گیری که دانشجو کل مطالب را خلاصه می کند و نتیجه گیری می کند.
البته ناگفته نماند که مراحل انجام رساله دکتری نیز تا حدی شبیه به مقطع کارشناسی ارشد بوده لیکن از نظر درجه علمی به مراتب بالاتر است.

روش تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد با یک ساختار سنتی ساده، گزارش یک موضوع علمی پژوهشی است  و ساختاری دارد که  شامل: معرفی، مرور ادبیات، مواد و روش ها، نتایج، بحث و نتیجه گیری می باشد.
روش تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد به شیوه پژوهشی می باشد، به این نحو که پایان نامه با ساختار پیچیده گزارشی از یک موضوع که مورد نظر دانشجو است، می دهد. این پژوهش اصولا با مبحث “مقدمه” و “بررسی ادبیات” آغاز می شود، سپس ممکن است یک بخش “روش کلی” داشته باشد و پس از آن بخش هایی که برگرفته از مطالعات فردی دانشجو و محقق است، باشد.