آموزش نگارش پایان نامه

یکی از خلاءهای آموزشی در دانشگاههای کشور؛ آموزش نگارش پایان نامه است. درواقع آموزش نگارش پایان نامه یکی از مهمترین اقداماتی است که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بایستی در دستور کار قرار دهند. برای آگاهی بیشتر توصیه می شود این صفحه را مطالعه نمایید.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

اموزش نگارش پایان نامه

اصولا پایان نامه ارشد نوشته ای است علمی که به شکلی دغدغه دانشجویان این مقطع می باشد. دانشجویان برای گرفتن مشاوره در زمینه آموزش نگارش پایان نامه باید حتما زیر نظر یکی از اعضای هیئت علمی و یا استاد راهنما این مراحل را سپری کنند؛ و نیز لازم است آنها برای بهتر دیده شدن پایان نامه ارشد خود در انتخاب موضوع پایان نامه بسیار دقت داشته باشند، و برای جمع آوری اطلاعات و محتوای آن مدت ها تحقیق کنند، زیرا پایان نامه ارشد یک منبع اطلاعاتی با ارزش و یک فعالیت علمی مهم به حساب می آید.

آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه

دانشجویان برای نگارش پایان نامه و حتی هزینه انجام پایان نامه با چالش هایی روبرو هستند که اغلب عزیزان با پشتکار زیاد به آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه روی می آورند و از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش بخش های مختلف پایان نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن در موسسات  و یا اینترنت خواهند پرداخت و در نهایت، این تلاشها منتج به تدوین و ارائه یک تحقیق علمی خواهد شد.

آموزش پروپوزال نویسی فرادرس

یکی از آموزشهای نگارش پایان نامه در همه گرایشهای دانشگاهی آموزش پروپوزال نویسی فرادرس می باشد که به صورت تجربی در زمینه پژوهشی انجام می شود و بر پایه دو اصل کلی بنیانگذاری شده است که اصل اول آن استفاده از رویکرد گام به گام و ساختارمند و اصل دوم تاکید بر درک عمیق و اطلاع کامل از منطق هر گام است و در هر گام ارتباط آن با گام بعدی توضیح داده می شود تا درک عمیقی از آنچه دانشجو فهمیده حاصل گردد.

کارگاه آموزش پایان نامه نویسی شامل چه سرفصلهایی است؟

با توجه به نياز مبرم دانشجويان به يک مرجع در زمینه آموزش مفاهیم پایان نامه از يک سو و تجربيات بدست آمده از نقاط ضعف و قوت دانشجويان در دوران تدريس، در آموزشگاه ها کارگاههایی از جمله کارگاه آموزش پایان نامه نویسی شامل چه سرفصلهایی است؟ تشکیل شده است. سرفصل های آموزش پایان نامه ارشد به شرح زیر است:
آموزش جستجوي مطالب علمي در مجلات معتبر داخلي و خارجي
آموزش رويه هاي صحيح انتخاب موضوع پايان نامه ارشد
آموزش کليات روش تحقيق و انواع متغيرهاي پايان نامه اي و رساله دکتری تمامی رشته ها  از جمله رساله دکتری مدیریت
آشنايي با نحوه انتخاب استاد راهنما و تيم مشاور
آموزش نحوه تدوين و نگارش فصول مختلف پايان نامه (مقدمه و کليات، ادبيات و سوابق تحقيق، روش کار، نتايج، بحث و نتيجه گيري،
آشنايي با تست هاي آماري پرکاربرد با کمک نرم افزار ) SPSS (نحوه وارد سازي اطلاعات در نرم افزار و بدست آوردن آمار توصيفي متغير ها
آموزش تست هاي پرکاربرد نظير تي تست مستقل، تي تست جفتي، آناليز واريانس يکطرفه و کاي اسکوئر))
آشنايي با نرم افزار رفرنس نويسي اندنوت

 آموزش نکات کليدي دفاع موفق از پايان نامه

جلسه دفاع میتواند اصولی برگزار شود و در برگزاری مناسب آن نکات کلیدی و مهمی نقش دارد که در ذیل این مطلب به آموزش نکات کليدي دفاع موفق از پايان نامه خواهیم پرداخت: دانشجویان باید با بیانی شیوا و صدایی تاثیر گذار و جذاب داوران را درگیر موضوع پایان نامه خود کنند؛ و نیز تمرین جدی راجع به موضوع  داشته باشند. با مشورت استاد راهنما ساعت دفاع را قبل از 10 صبح نگذارند. فایل پاورپوینت ارائه آماده داشته باشند. روز قبل در محل ارائه قرار گیرند و وسایلی مثل پرینتر لیزری و لوازمی مثل پروژکتور را آماده کنند و نور سالن را بررسی کنند؛ با رعایت این نکات کلیدی دانشجویان می توانند در روز دفاع به راحتی و بدون عجله از پایان نامه ارشد خود دفاع می کنند.

برای نوشتن پایان نامه از کجا شروع کنیم؟

گاهی دانشجویان این سوال برایشان مطرح می شود که برای نوشتن پایان نامه از کجا شروع کنیم؟ در آغاز نگارش پایان نامه چگونگی نوشتن چکیده می تواند پایان نامه را اصولی جلوه دهد و برخی از دانشجویان از جمله دانشجویان دکتری مدیریت به دلیل عدم آگاهی به موضوع انتخابی خود ترجیح می دهند که به موسسات، سفارش پایان نامه ارشد و یا  نوشتن رساله داشته باشند که در این صورت این برونسپاری گاهی به نفع دانشجو می باشد، اگرچه هزینه انجام پایان نامه برای دانشجو زیاد است ولی به دلیل نداشتن اطلاعات مطالعاتی، دانشجو می بایست پروژه خود را برون سپاری کند.

برای نوشتن پایان نامه چه کنیم؟

دانشجویان کارشناسی ارشد در ترم آخر که باید پایان نامه ارشد را ارائه دهند، در ابتدای کار این فکر به ذهنشان خطور می کند که برای نوشتن پایان نامه چه کنیم؟ برای پاسخ به این پرسش دانشجویان  باید در نظر بگیرند که در واقع پایان نامه ، نوشتاری است که از چکیده پایان نامه به فارسی و انگلیسی ، فهرست تفصیلی مطالب ، فهرست تصاویر و نمودار و جداول، مقدمه و تاریخچه کوتاه ، مرور امور انجام شده و آخرین تئوری های علمی، عملکردی تحقیقی و علمی، بحث و پیشنهاد، فهرست ماخذ و منابع تشکیل شده است که لازم است با توجه به پیچیده بودن موضوع از نظرات استاد راهنما و استادان مشاور بر زمینه انجام پایان نامه ارشد خود بهره مند شوند.

برای پایان نامه چکار کنم؟

تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید که برای پایان نامه چکار کنم؟ نگران نباشید دانشجویان تمامی رشته ها که در نوشتن پایان نامه دچار مشکل هستند و پایان نامه نویسی را برای خود معضل می دانند، موسساتی هستند که  با همکاری متخصصان و اساتید و دکترای برتر در اکثر علوم دانشگاهی، اقدام به برگزاری دوره های آموزش پایان نامه ارشد به دو صورت حضوری و غیر حضوری با راندمان بالا نموده اند، برگزار میگردد؛ و دانشجویان با اطمینان خاطر می توانند از آموزشهای این موسسات در زمینه پایان نامه نویسی استفاده کنند.

برای پایان نامه از کجا شروع کنم؟

معمولا نخستین مشکل دانشجویان هنگام انجام پایان نامه این است که برای پایان نامه از کجا شروع کنم؟ انتخاب یک عنوان مناسب و علمی اولین گام شروع پایان نامه است. موضوع پایان نامه باید کاملا جدید و خلاقانه باشد و بتواند بخشی از خلاءهای پژوهشی این رشته را پوشش دهد. دانشجویان عزیز باید موضوعی کاربردی و جذاب انتخاب کنند، زیرا این مساله باعث می شود پایان نامه آنها اعتبار علمی پیدا کند.

برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه

به طور قطع برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه  اصولی می تواند نقش مهمی در آموزش نگارش پایان نامه دانشجویان داشته باشد زیرا پایان نامه  به معني جستجو کردن برای يافتن حقايق و دانش است و با برنامه ریزی و  جمع آوري  منظم داده ها می توان راهكاري برای پاسخ به سؤال يا حل يك مشكل خاص ایجاد کرد.

نحوه نوشتن چارچوب نظری پایان نامه

نحوه نوشتن چارچوب نظری پایان نامه به اینگونه است که یک نظریه، شکل سازمان یافته ای از مفاهیم، مفروضات و تعمیم های به هم مرتبط را به صورت نظام مند در انجام پایان نامه ارشد را توضیح می دهد. یکی از راه های انتخاب چارچوب نظری مناسب برای پایان نامه و انواع رساله دکتری  دانشجویان این است که ادبیات یا نوشته های مرتبط را مرور و بررسی نمایند.

 چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

گاهی برای دانشجویان از جمله دانشجویان رشته مدیریت این سوال پیش می آید که چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟ باید دانست که نوشتن چکیده اهمیت زیادی دارد، زیرا چکیده مناسب و جذاب، مخاطب را ترغیب می‌کند تا کل پایان‌نامه  آنها را بخوانند. خصوصا در دنیای معاصر و با توجه به کثرت پایان‌نامه‌ها، این امکان برای محققان و پژوهشگران وجود ندارد که بتوانند همه این مطالب را مطالعه کنند، در نتیجه یک چکیده دقیق می‌تواند اطلاعات کافی در مورد موضوع تحقیق را مختصر و مفید در کوتاه‌ترین زمان انتقال دهد و به آنها در انتخاب سریع‌تر منابع مورد نیازشان کمک رساند.

 منبع پایان نامه

مطالعه نشریات معتبر بین المللی مانند امرالد راهکاری اصولی برای پیدا کردن منبع پایان نامه است دانشجویان زمانی که موضوعی برای پایان نامه خود انتخاب می کنند، باید به کلمات کلیدی که حول محور این  موضوع وجود دارد فکر کنند، این کلمات و مفاهیم مختلف موجود را یادداشت کنند تا بتوانند از آن ها برای پیدا کردن منابع کمک بگیرند. برای یافتن این کلمات کلیدی نیز لازم است هدف تحقیق را مد نظر داشته باشند تا اشتباها به کلمات و مفاهیم پراکنده ای نرسند و در نهایت تمامی این کلمات بتواند آنها را به موضوعی مرتبط به هدف و عنوان پایان نامه خود برساند.

چگونه رساله دکتری بنویسیم؟

در مقطع دکتری دانشجویان این سوال برایشان مطرح است که چگونه رساله دکتری بنویسیم؟ انجام رساله دکتری در تمامی رشته ها همانند پایان نامه ارشد به نوشته و پژوهشی گفته می شود که دانشجویان درباره موضوعی خاص انجام می دهند تا مدرک تحصیلی خود را اخذ نمایند. اما بدلیل آنکه در مقطع دکتری از دانشجو انتظار می رود یک کار تالیفی و پربار ارائه کند؛ بالطبع طرح تحقیقی بایستی بسیار غنی تر از پایان نامه ارشد باشد.

پایان نامه با روش تحلیل محتوا

تحلیل محتوا روش عینی است و دانشجو در پایان نامه با روش تحلیل محتوابه بررسی و گردآوری اطلاعات در حیطه موضوع خود می پردازد. در تحلیل محتوا در پایان نامه ارشد به تحلیل گفتار، نوشتار مقالات  و کتابها می پردازد  تا به اهدافی که در راستای موضوع پایان نامه دارد برسد.

پایان نامه به روش کتابخانه ای

 پایان نامه به روش کتابخانه ای نیز از جمله مراحلی است که در یک کار تحقیقاتی مهم شناخته شده است. دانشجویان برای انجام پایان نامه ارشد و نوشتن رساله دکتری مدیریت می توانند در کتابخانه به دنبال کتابهایی که از مراجع مختلف از جمله مطالب ویکی پدیا یادداشت کرده اند بگردند؛ و بعد لیستی از کتاب ها و مجلات پیدا کنند. بدون شک کتاب ها منابع قابل اعتمادتری نسبت به سایت های اینترنتی می باشند.