حذف پایان نامه کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان بدلیل مشغله هایی که دارند درصدد حذف پایان نامه هستند تا بتوانند با راهکارهای ساده تری فرایند فارغ التحصیلی خودشان را تسریع کنند. توصیه موسسه پورتال دانش به این عزیزان؛ سفارش انجام پایان نامه در یکی از موسسات معتبر بجای حذف پایان نامه است لیکن در این صفحه در خصوص حذف پایان نامه کارشناسی ارشد مطالبی آورده شده است.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

حذف پایان نامه کارشناسی ارشد

حذف پایان نامه کارشناسی ارشد به این دلیل انجام می شود که دانشجویانی که قادر به ارائه پایان نامه نیستند از این روش فارغ التحصیل شوند. همانطور که می دانیم دانشجویان عزیز جهت تنظیم فرایند فارغ‌التحصیلی خود می توانند از دو روش استفاده کنند به آنها روشهای آموزش محور یا پژوهش محور اطلاق می شود. در حالت آموزش محور، دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند ۶ واحد درسی بردارند و با موفقیت آنرا سپری کنند و از اتخاذ  ۴ واحد پایان نامه خودداری نمایند. به این صورت مدرک کارشناسی ارشد آن‌ها از آموزش پژوهشی تبدیل به آموزش محور می‌شود. در فرایند حذف پایان نامه ارشد قبل از تمام شدن بازه حذف و اضافه در همان ترم انجام می شود و شهریه دانشجو نیز به شیوه آموزشی براساس ۶ واحد درسی انتخابی محاسبه خواهد شد.

حذف پایان نامه ارشد پیام نور

دانشجویان شیوه آموزشی- پژوهشی جهت حذف پایان نامه ارشد پیام نور لازم است بدانند در صورتی که حداقل یک نیمسال واحد پایان نامه را اخذ کرده باشند و پس از آن نخواهند یا نتوانند به نوشتن پایان‌نامه بپردازند، در صورت موافقت استاد راهنما و مشاور(در صورت انجام پروپوزال) و موافقت گروه آموزشی و پژوهشی مربوطه می‌توانند به شیوه آموزش محور تغییر شیوه دهند. دانشجویان برای حذف پایان نامه ارشد پیام نور باید درخواست خود را به گروه آموزشی-پژوهشی مربوطه ارائه دهند تا پس از تصویب آن  امکان دروس جایگزین پایان نامه برای دانشجو فراهم گردد.

بخشنامه حذف پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

براساس بخشنامه دانشگاه آزاد و متمم آن متقاضیان استفاده از دستورالعمل حذف انجام پایان نامه ارشد، باید دارای شرایط زیر باشند:
استفاده از شیوه آموزشی جهت دانش آموختگی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته برای کلیه دانشجویان ورودی 96 و ماقبل آن قابل اجرا می باشد. دانشجوی متقاضی باید تمام واحدهای آموزشی (شامل جبرانی، اصلی، انتخابی و تخصصی) را با کسب حداقل میانگین ۱۴ گذرانده باشد. دانشجوی متقاضی باید وظایف آموزشی خود را طبق مقررات آموزشی دانشگاه تا زمان ارائه تقاضا انجام داده و هیچ گونه منع آموزشی نداشته باشد.

شرایط حذف پایان نامه کارشناسی ارشد

از جمله شرایط حذف پایان نامه کارشناسی ارشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-درس پایان نامه از ریز نمرات دانشجو حذف نمی شود. اگر برای دفاع از پایان نامه مشکلی وجود داشته باشد ، 6 واحد درسی اخذ می شود و پایان نامه ناتمام باقی می ماند.
-فرم های تغییر وضعیت پژوهش محور به آموزش محور باید توسط دانشجو تکمیل شده و توسط استاد راهنما تایید و امضا شود
-دروسی که به جای پایان نامه اخذ می شود ، طبق نظر گروه است و دانشجو هیچ درسی را در سیستم ثبت نمی کند.
-پس از ثبت درخواست و تکمیل فرم اخذ واحد درسی بجای پایان نامه ارشد ، امکان بازگشت به شیوه پژوهش محور وجود ندارد.
-در زمان انتخاب واحد طبق ترم های قبل ، میزان هزینه نوشتن پایان نامه  باید در سامانه پرداخت شود تا سیستم برای انتخاب دروس جایگزین فعال شود.
-دانشجویان باید بخش انتخاب واحد سامانه را مرتب چک کنند و در صورتی که حداکثر دو هفته پس از حذف و اضافه، دروس مربوط به آموزش محور در سیستم ثبت نشده باشد، موضوع را از طریق گروه آموزشی پیگیری نمایند.
مسئولیت عدم ثبت دروس به دلیل نقص فرم ها و مدارک، عدم ثبت دروس به دلیل پرداخت نشدن شهریه اولیه و بدهی و … به عهده دانشجو می باشد.

جایگزین پایان نامه ارشد

طی بررسیهای جدید به عمل آمده مبنی بر موضوع جایگزین پایان نامه کارشناسی ارشد، اعلام شده است که دانشگاه‌های دولتی برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه ندارند، این قضیه بدین علت است ‌که مقطع کارشناسی ارشد اولین مرحله‌ای است که دانشجو با مبانی و روش تحقیق آشنا می‌شود و پایان‌نامه کارشناسی ارشد پروژه‌ای است که طی آن روند پژوهش بر روی یک موضوع  به دانشجو آموزش داده می شود. یافته‌های پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد در حد  دانش نبوده و حتی نوآوری هم ندارند. هدف از عدم پذیرش درس چند واحده جایگزین پایان نامه ارشد، صرفاً آموزش عمیق و عملی پژوهش است و حذف این تمرین، ماهیت مقطع ارشد را زیر سؤال می‌برد و انجام رساله دکتری هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

مقالات منتشر شده موسسه پورتال دانش را در مجله علمی پژوهشی شریف مطالعه کنید.