شیوه تدوین پایان نامه

تدوین پایان نامه های دانشگاهی همواره بایستی مطابق با یک اصول و چهارچوبی باشد که به آن شیوه تدوین پایان نامه گفته می شود و توسط دانشگاه محل تحصیل تعیین می گردد. تدوین تمام پایان نامه ها بایستی مطابق با این شیوه نامه نگارش شوند در غیر اینصورت مورد قبول واقع نمی شوند. اطلاعات بیشتر را با خواند این صفحه کسب کنید.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

بررسی شیوه تدوین پایان نامه

یکی از بهترین روش ها برای آشنایی دانشجو با شیوه تدوین پایان نامه علمی و معتبر، مراجعه به سایت دانشگاه است. همانطور که می دانید پایان نامه متن نوشته شده ای است که در آن موارد اصلی و مهم یک تحقیق علمی با رعایت قوانینی که توسط هر دانشگاه تعیین می گردد به نگارش در می آید.

در پایان نامه؛

 • عناوین تفصیلی مطالب
 • جدول ها و نمودارهایی که جهت توضیح مباحث مطرح شده رسم می گردند.
 • مقدمه و تاریخچه ای کوتاه از آنچه تاکنون در مورد موضوع تحقیقی وجود دارد.
 • شرح کوتاهی از آنچه محقق انجام داده
 • فهرستی از تصاویر موضوع تحقیق
 • کارهای عملی صورت گرفته
 • پیشنهادهای مطرح شده در باب موضوع پایان نامه
 • فهرستی از منابع مورد استفاده قرار گرفته محقق

و سایر مواردی که ممکن است استاد راهنما یا دانشگاه محل تحصیل درباره شیوه تدوین پایان نامه درخواست نمایند، آورده می شود. توجه داشته باشید که در نوشتن پایان نامه، دانشجویان باید به قوانین کلی و سایر مواردی که دانشگاه در مورد شیوه تدوین پایان نامه می خواهد، کاملا پای بند باشند.

شیوه نامه پایان نامه چیست؟

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری برای نگارش اصولی پایان نامه ملزم به رعایت اصولی هستند که از آن بعنوان شیوه نامه پایان نامه یاد می شود. در پاسخ به این سوال که شیوه نامه پایان نامه چیست؟ می توان در مورد  آن به صورت زیر توضیح داد:
همانطور که مشخص است شروع پایان نامه با یک ایده تحقیقاتی آغاز می شود. موضوع پایان نامه، استاد راهنما، سال نگارش از دیگر مواردی هستند که باید به زبان فارسی روی جلد درج گردند. موارد مذکور بایستی همچنین در جلد پایانی و به زبان انگلیسی چاپ شود.
صفحه اول پایان نامه را با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز نمایید. در صفحه بعدی تعهد نامه ای قرار می گیرد که دانشجو اقرار به اصالت محتوای نگارش شده پایان نامه خود می کند. نمونه این تعهد نامه را می توانید از لینک متن تعهد نامه مشاهده نمایید. متن منشور اخلاقی دانشگاه شما باید در صفحه بعدی قرار بگیرد.
در صفحه بعدی دانشجو نام افرادی که تمایل دارند پایان نامه را به آنها تقدیم کند را می نویسند و بعد از آن سپاس نامه ای از کسانی که وی را در این مسیر یاری نموده اند می آورد. طبق شیوه نامه پایان نامه دانشگاهها، هر پایان نامه معمولاً دارای ۵ فصل است که دانشجو باید با رعایت قوانین وضع شده ای به نگارش آنها بپردازد.

 شیوه نامه تدوین پایان نامه چه اهمیتی دارد؟

نگارش و انجام پایان نامه تحت شیوه ‌نامه‌ ای اصولی موجب می‌شود تا دانشجو در جلسه دفاع با مشکل خاصی مواجه نگردد. اگر می خواهید بدانید شیوه نامه تدوین پایان نامه چه اهمیتی دارد؟ در جریان باشید که رعایت آن باعث می شود تا نمونه موضوع پایان نامه انتخاب و به استاد راهنما داده می شود و به روش اصولی نگاشته شود و رزومه ای بسیار قوی برای نگارنده آن بوجود آید. این موضوع علاوه بر محاسنی که برای دانشجو دارد، باعث افزایش درجه علمی دانشگاه در رتبه بندی جهانی و کشوری می شود.

دسترسی به شیوه نامه نگارش پایان نامه

همانطور که میدانید دانشجویان برای اخذ مدرک مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به انجام پایان نامه دارند. قواعد حاکم بر نوشتن پایان نامه بر اساس دانشگاه محل تحصیل مشخص گردیده است. دانشجویان می توانند با درخواست از دانشگاه نمونه پایان نامه دانشجویان قبلی را مشاهده نمایند همچنین می توانند برای دسترسی به شیوه نگارش پایان نامه به وب سایت های دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه نمایند. امروزه با وجود اینترنت دسترسی به شیوه نامه نگارش پایان نامه کار سختی نیست و به راحتی در دسترس متقاضیان قرار می گیرد.

 قالب پایان نامه همان شیوه نامه است

نگارش پایان نامه به غیر از قسمت های مربوط به پژوهش نیازمند رعایت موارد مختلفی می باشد. قالب پایان نامه همان شیوه نامه است زیرا باید نکات فنی مختلف مانند قالب کلی صفحات فونت و سایز قلم و همچنین صفحات مربوط به عنوان در آن ها به خوبی رعایت گردد. در صورتی که با عنوان قالب پایان نامه مواجه شدید در جریان باشید که  قالب پایان نامه همان شیوه نامه است و تفاوتی با آن ندارد. دانشجویان می توانند طی تماس با یک موسسه انجام پایان نامه نسبت به آن راهنمایی های لازم را دریافت نمایند.

آیین نامه پایان نامه دانشگاه علوم تحقیقات

طبق آیین نامه پایان نامه دانشگاه علوم تحقیقات باید به بخش‌هایی مانند مشخصات ظاهری،  شرح روی جلد، بخشهای پایان نامه و اطلاعات کلی توجه نمود. کلیه مطالب و مندرجات پایان نامه بایستی با برنامه ورد بر روی کاغذ A4 تایپ گردد. جلد پایان نامه از نوع گالینگور انتخاب گردد و مندرجات روی جلد به صورت زرکوب یا نقره کوب چاپ گردند. آرم و نام دانشگاه در وسط صفحه قرار می گیرد. برای کسب جزئیات بیشتر درباره آیین نامه پایان نامه دانشگاه علوم تحقیقات کلیک نمایید.

 آیین نامه نگارش پایان نامه دانشگاه تهران

آیین نامه نگارش پایان نامه دانشگاه تهران به طور معمول شامل بخش های مختلفی می باشد که می توان به صورت مختصر و تیتروار به آنها اشاره کرد:
در بخش دوم طرح بندی صفحات باید صورت بگیرد.
در بخش سوم باید به متون نگارشی که شامل اندازه قلم و نوع فونت می باشد توجه نمود.
بخش چهارم شامل روابط و معادلات ریاضی است که باید در حروف چینی به آنها توجه کافی داشت.
در بخش پنجم قالب شکل ها و جدول ها مربوطه باید مد نظر قرار بگیرد.
بخش ششم مربوط به ذکر منابع مورد استفاده قرار گرفته است.
طبق آیین نامه نگارش پایان نامه دانشگاه تهران، فهرست مراجع در انتهای پایان نامه و در حقیقت بخش هفتم می باشد.

آیین نگارش پایان نامه دانشگاه پیام نور

آیین نگارش پایان نامه دانشگاه پیام نور دارای اصول و قوانین خاص خود می باشد که دانشجویان باید در هنگام نوشتن پایان نامه این موارد را به درستی رعایت نمایند.
اولین بخش مربوط به جلد پایان نامه می باشد که باید به صورت صحافی شده و به رنگ سبز یشمی و زرکوب باشد. در ابتدای جلد بایستی نام و آرم دانشگاه چاپ گردد و عنوان تحقیق، نام استاد راهنما، نام نویسنده، مقطع تحصیلی و سال نگارش به ترتیب ثبت شود.
نگارش باید با برنامه ورد صورت پذیرد. برای مشاهده جزئیات میتوانید به لینک آیین نگارش پایان نامه دانشگاه پیام نور مراجعه نمایید.

 اصول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

اصول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد برای دانشگاه های مختلف کشور دارای تفاوتهایی در جزئیات می باشد.
دانشجویان باید با مراجعه به سایت دانشگاه خود و با مطالعه قواعد و قوانین مربوطه با اصول آن آشنا شوند. درباره اصول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد از ابتدای کار یعنی نحوه چاپ جلد و نوع رنگ آن، عناوینی که باید روی آنها درج گردد تا مرحله نحوه تایپ، نمونه فونت و سایز آن باید طبق آیین نامه دانشگاه محل تحصیل عمل نمود.

 فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد

در فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد اطلاعات زیر باید در آن درج گردد:
نام و نام خانوادگی، مقطع دانشجویی، عنوان پایان نامه، نام و نام خانوادگی استاد راهنما، رشته و گرایش مقطع تحصیلی و سپس شرح گزارش که شامل خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام شده در سه ماه گذشته می باشد.
پس از نوشتن این شرح دانشجو بایستی تاریخ مربوطه را نوشته و امضا نماید.
در پایان، معاونت محترم پژوهش واحد یا مدیر مربوطه نسبت به تایید آن اقدام میکند.
فرم گزارش سه ماهه پایان نامه دانشگاه آزاد برای نوشتن پایان نامه بسیار ساده است و تکمیل آن پیچیدگی ندارد. برای راهنمایی بیشتر می توان به موسسه انجام پایان نامه مراجعه نمود.

 

قالب آماده پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد

در هنگام نوشتن پایان نامه می توان از قالب آماده پایان نامه دانشگاه آزاد طبق فرمت دانشگاه آزاد استفاده کرد:

 • فاصله سطرها
 • فاصله از طرفین
 • استفاده از هدینگ
 • تیتر بندی اتوماتیک
 • فهرست بندی اتوماتیک
 • سرصفحه و شماره صفحه
 • ترتیب فصول و صفحات ابتدایی و انتهایی
 • سایر موارد و شماره گذاری صفحات

نحوه نوشتن گزارش پیشرفت کار ، بخشی از شیوه تدوین پایان نامه

دانشجویان باید دراثنای پایان نامه گزارش پیشرفت کار پایان نامه خود را بنویسند. با این حساب محقق باید از نحوه نوشتن گزارش پیشرفت کار پایان نامه و یا با مشاهده نمونه هایی از آن به خوبی مطلع باشند. نوشتن گزارش کار باعث می شود تا نظم کاری افزایش یابد که این موضوع به پیشرفت کار پایان نامه بسیار کمک می کند. برای این گزارش کار نیازی به متن بسیار مفصل و رسمی و مکتوب نیست و ممکن است در یک صفحه کوچک و یک ایمیل کوتاه و یا مجموعه ای از اسلایدها تهیه و ارسال گردد.

منبع نویسی در پایان نامه

منابع تحقیق را می توان مهمترین بخش برای تعیین موضوع پایان نامه در نظر گرفت. بنابراین باید در انتخاب منابع تحقیق، بسیار دقت نمایید. مساله مهم تری که در اینجا مطرح می شود، ارجاع صحیح نقل قول‌هایی است که از مطالب علمی پژوهش شده در گذشته انجام می دهید چرا که اگر این کار به درستی صورت نگیرد متهم به سرقت علمی خواهید شد. روشهای منبع نویسی در پایان نامه می تواند به دو صورت متنی و اصطلاحاً برون متنی یعنی انتهای فهرست باشد.
منبع نویسی نیز یکی از مسائل مهم در شیوه تدوین پایان نامه است و چنانچه ذکر منابع مورد استفاده در بخش داخل متن پایان نامه صورت بگیرد باید نام نویسنده و سال انتشار داخل پرانتز و در آن صفحه نوشته شود. آموزش نگارش پایان نامه  از مهمترین مواردی است که دانشجو باید در منبع نویسی در پایان نامه به آن توجه نماید.

نقش جلد پایان نامه در شیوه تدوین پایان نامه

یکی از مواردی که در شیوه تدوین پایان نامه تعیین می گردد؛ جلد پایان نامه است. مواردی که بایستی در هنگام کار روی نوشتن و جلد پایان نامه رعایت گردد به شرح زیر می باشد:

 • آرم دانشگاه حدوداً در ابعاد ۳ در ۴ سانتی متر و در بالای صفحه قرار بگیرد.
 • نام دانشگاه مورد دیگری است که باید روی جلد ذکر گردد.
 • نام واحد دانشگاهی در ادامه می بایست که نوشته شود.
 • در ادامه کار نام واحد دانشگاهی، نام دانشکده و نام گروه آموزشی را باید روی جلد ذکر نمایید.
 • مقطع تحصیلی باید با عبارت پایان نامه برای دریافت درجه…. نگاشته شود.
 • ذکر نام گرایش تحصیلی
 • ذکر عنوان پایان نامه
 • ذکر عبارت استاد راهنما و نام بردن از وی
 • کلمه نگارش و ذکر نام نویسنده
 • در انتها تاریخ نوشته شود.