ضوابط مهم نوشتن پایان نامه

نوشتن پایان نامه نیز همچون تمام طرحهای پژوهشی دارای ضوابطی خاص و مهم است که باید بصورت کامل رعایت شود. آگاهی از ضوابط مهم نگارش پایان نامه شما را در انجام صحیح آن کمک کرده و از دوباره کاری جلوگیری می کند. در این صفحه سعی شده است به اهم ضوابط پرداخته شود ضمنا در صورتی که مایل به سفارش انجام پایان نامه باشید می توانید با کارشناسان پورتال دانش تماس بگیرید.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

ضوابط مهم در نوشتن پایان نامه

تحصیلات تکمیلی فرآیندی است که در طی آن دانشجویان با نگارش پایان نامه، گامی در جهت حل مسائل بنیادی و کاربردی تجربه مینمایند و رسیدن به این امر مهم جز با رعایت و ضوابط مهم در نوشتن پایان نامه، امکانپذیر نخواهد بود. لازم است دانشجویان کلیه ضوابط مهم در نوشتن پایان نامه را طبق شیوه نامه دانشگاه مورد نظر خود انجام دهند که این ضوابط به شرح زیر می باشد:
جلد پایان نامه، صفحات پایان نامه، تاییدیه هیات داوران، فرم منشوراخلاقی، فرم تعهد اصالت، صفحه تقدیم، صفحه تشکر و قدردانی ، فهرست مطالب و فهرست جدول ها، چکیده فارسی

پروژه پایان نامه

یکی از مراحل اصلی کسب مدرک کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان انجام دادن تحقیقاتی تحت عنوان پروژه پایان نامه است. دانشجویان با انتخاب یک موضوع خاص در زمینه تحصیلی خود، تز پایان نامه کارشناسی ارشد خود را انجام می‌دهند و پس از کسب نتایج نهایی، در حضور تعدادی از اساتید هیئت علمی از پایان نامه دانشگاه خود و نتایج آن دفاع می‌کنند. کسب رضایت اساتید حاضر در جلسه دفاع برای تکمیل پروزه پایان نامه دانشجو الزامی است.

قالب چکیده پایان نامه:

مخاطبین و خوانندگان پایان نامه ارشد به‌ جای اینکه بخواهند وقت زیادی را صرف خواندن کل پایان نامه دانشجویان کنند بهتر است در زمان خیلی کمتری این کار را انجام دهند، که این موضوع را می توان در چکیده پایان نامه پیدا کرد و اینگونه خواننده به طور مختصر به یک دید گسترده‌ای از پایان نامه می‌رسد و یا خیلی وقت‌ها، کسی وقت زیادی برای مطالعه همه پایان نامه را ندارد و فقط به قسمت چکیده پایان نامه رجوع می‌کند. قالب چکیده پایان نامه عبارت است از: اعداد صفحات پایان‌نامه، حجم پایان‌نامه که پیشنهاد می‌شود بین ۲۵۰ کلمه الی ۳0 صفحه باشد. از دیگر موارد قالب چکیده پایان نامه این است که در نوشتن چکیده از افعال ماضی و نیز جملات کوتاه، مختصر در نوشتن چکیده استفاده کنید. در قالب چکیده پایان نامه از به‌ کاربردن نظر شخصی جدا بپرهیزید و در آخر از نظرات استاد راهنما حتما بهره مند شوید.

راهنمای پایان نامه:

از آنجا که پایان نامه را میتوان نتیجه کار دانشجو پس از طی تحصیلات عالی به حساب آورد، بدین جهت علاوه بر محتوای مناسب علمی می بایست از شکل نگارش منظم و خوبی برخوردار باشد. با توجه به این مهم، دانشگاه ها  با اتکا بر اصول علمی روش تحقیق و ملاحظه روشهای نوشتن پایان نامه، دستورالعمل و راهنمای پایان نامه را در اختیار دانشجویان عزیز قرار داده اند تا تهیه، تدوین و نگارش پایان نامه را بر اساس این اصول آماده نمایند.

پنج فصل پایان نامه

مراحل تهیه پایان نامه به شرح زیر می باشد:
مقدمه
روش تحقیق
ایدۀ تحقیق
نتایج و تفسیر آن و چکیده پایان نامه
منابع و ارجاعات

قوانین نگارش پایان نامه

مهمترین مرحله تحصیلات دانشگاهی ارائه پایان نامه است. قوانین نگارش پایان نامه دارای اصول مهمی هست که برای موفقیت و کسب نمره مطلوب در این زمینه بهتر است با تمام این قواعد آشنایی داشته باشید. در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجویان باید در رابطه با یکی از موضوعات مربوط به رشته تحصیلی خود پژوهشی علمی انجام دهند. راهنمای تدوین پایان نامه سبب می شود یافته ها و اهداف کاربردی پژوهش که برای دستیابی به آن ها تلاش می شود به درستی و با نظم بیشتر به چشم مخاطب بیاید.

پیشینه پایان نامه

قبل از شروع انجام پایان نامه به این موارد توجه کنید: از مهمترین گامهای تحقیقات و نگارش پایان نامه، یافتن پیشینه پایان نامه  در رابطه با موضوع انتخابی برای تحقیق خود و یافتن مسیر تحقیقاتی صحیح است. پیشینه تحقیق مجموعه‌ای از منابع مرتبط با موضوع تحقیق هست. این منابع شامل کتب علمی، مقالات ژورنالی، مقالات کنفرانسی، پایان نامه‌ها می باشد. پیشینه تحقیق یک دید کلی از یافته‌ها، نظریات و پیشرفت‌های انجام گرفته در زمینه مشکلات یا سوالات اصلی مسئله مد نظر را در اختیار محققان و مخاطبان قرار می‌دهد.

شروع پایان نامه

دانشجو قبل از شروع پایان نامه باید به این موارد توجه کند:

پس از انجام پروپوزال و تصویب آن نوبت نگارش فصلهای پایان نامه است. دانشجویان در انجام پایان نامه بالاخص در انجام پایان نام مدیریت پیشنهاد می شود نهایت دقت خود را به کار گیرند تا موضوعی مناسب با علاقه و امکانات دانشگاه انتخاب نمایند. از دیگر موارد در شروع پایان نامه می توان به نگارش پروپوزال اشاره کرد. پس از این که موضوع پایان نامه انتخاب شد، روند کلی تحقیق به صورت کتبی در پروپوزال مشخص خواهد شد.

سیکا پایان نامه

سیستم یکپارچه کتابخانه های دانشگاه آزاد اسلامی سیکا گفته می شود که  بر اساس رکوردهاي بدست آمده، دانشجویان در موضوع و عنوان پایان نامه یا رساله می بایست به دقت و با مشورت با استاد راهنما آن را مورد بررسی قرار دهند تا از انجام پایان نامه های تکراري جلوگیري گردد. دانشجویان نتایج جستجوي انجام شده را می توانند در سامانه سیکا بررسی کنند و همچنین در  استعلام پیشینه تحقیق و گواهی ثبت پروپوزال سامانه ایرانداك می تواند آنها را در انجام پایان نامه ای اصولی و استاندارد همراهی کند.

ساختار پایان نامه

پایان نامه در رشته های مختلف دارای ساختارهای متفاوتی می تواند باشد. ساختار کلی پایان نامه در اکثر رشته ها معمولا پنج فصل می باشد.
اجزا و ساختار پایان نامه به شرح زیر می باشد:
صفحه عنوان و متن پژوهش و چکیده تحقیق و فهرست مطالب و جداول و فهرست نمودارها و فهرست منابع و مآخذ و ضمائم و پیوست ها(اختیاری)

عنوان فصل های پایان نامه:

معمولاً طبق ساختار کلی پایان نامه ارشد در بیشتر دانشگاه ها، دانشجویان موظف به نوشتن پایان نامه ای هستند و عنوان فصل های پایان نامه.به این شکل نامگذاری شده اند. مقدمه، مرور ادبیات و پیشینه پژوهش، روش تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها، نتیجه گیری و منابع است.

گزارش پایان نامه (گزارش کار پایان نامه):

دانشجویان کارشناسی ارشد برای اینکه گزارش پایان نامه خود را به استاد راهنما بدهند لازم است  دو گزارش مجزا به نام 1- گزارش سه ماه اول و 2- گزارش کار پایان نامه جهت سه ماهه دوم تهیه و پس از تایید و امضا استاد راهنما در سامانه پژوهشیار با همین نام ها ( دو فایل مجزا ) بارگزاری کنند.

خلاصه پایان نامه:

خلاصه پایان نامه و یا همان چکیده،  پس از عنوان، اولین مطلبی است که مخاطب  با آن مواجه می‌شود و قطعا بیشتر از سایر بخش‌های یک پایان‌نامه یا مقاله خوانده می‌شود، پس می‌بایست تصویری جامع، واضح و صحیح از محتوای تحقیق خود را در خلاصه پایان‌نامه ارائه کنید. چکیده خوب و جذاب، خواننده را ترغیب می‌کند تا کل پایان‌نامه شما را بخواند. با توجه به کثرت پایان‌نامه‌ها، مقالات و منابع دیگر، این امکان برای محققان و پژوهشگران وجود ندارد که بتوانند همه این مطالب را مطالعه کنند پس وجود خلاصه پایان نامه امری ضروری و مهم به شمار می آید.

نحوه انتخاب داور پایان نامه:

. نحوه انتخاب داور پایان نامه اینگونه است که بنا به صلاحدید دانشگاه و استاد راهنما استادی به نام داور پایان نامه از دانشگاههای دیگر دعوت می شود تا در جلسه دفاع در نظردهی به استاد راهنما یاری رساند. لازم به ذکر است که در جلسه دفاع نیاز به حضور داور و ناظر تحصیلات تکمیلی امری ضروری می باشد. در پایان جلسه ارائه توسط دانشجو، داور تمامی فرم های تکمیل شده را به ناظر تحصیلات تکمیلی تحویل می دهد و این شخص فرم های مربوطه را به دفتر معاونت ارجاع می دهد. وظیفه داور پس از جلسه دفاع، کنترل و بررسی اصلاحات نهایی و امضا کردن فرم دانشجو جهت انجام صحافی می باشد.

اصلاحات پایان نامه

در حین انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و حتی بعد از زمان دفاع بنا به تشخیص استاد راهنما، دانشجو می بایست در پروژه خود  اصلاحات پایان نامه را آنگونه که استاد راهنما کامنت کرده انجام دهد، و دانشجو در این برهه زمانی مستاصل می شود، برای جلوگیری از این موقعیت توصیه می شود که دانشجو برای انجام اصلاحات به موسسات خدمات پایان نامه نویسی مراجعه کنند، و همچنین دانشجویان می توانند در برخی از مواقع در این موسسات  ثبت سفارش پایان نامه برای خود انجام دهند که برای کسب اطلاعات بیشتر در باب چگونگی و تعرفه هزینه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری می توانند به سایت این مراکز مراجعه کنند.

مرجع پایان نامه ها:

در ابتدای پایان نامه بایستی مقالات و مرجع پایان نامه های دانشجویی که همان کتاب و پایان نامه های دانشجویان پیشین می باشد را جستجو کنید که با مسئله اصلی و فرضیات تحقیق شما در ارتباط باشد. این مرحله اولین گام برای شناخت وضعیت موجود در زمینه پایان نامه شما است و در نوشتن پایان نامه می بایست در تلاش باشید با استفاده از کلمات کلیدی به دنبال منابع اصلی باشید و لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود را تهیه کنید و با استفاده  از منابع و مرجع پایان نامه ها، می توانید منابع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

رفرنس نویسی پایان نامه

بعد از نگارش فصول  پایان نامه نوبت به اضافه کردن منابع و رفرنس نویسی پایان نامه  می رسد که از مهمترین مراحل پایان نامه نویسی محسوب می شود. دانشجویان قبل از ثبت پایان نامه و زمان  دفاع دانشجویان موظف هستند تا کار رفرنس نویسی پایان نامه از منابع و کتابهایی که استفاده کردند با ذکر نام و نویسنده و سال انتشار به درستی انجام دهند.

داوری پایان نامه

در بعضی از دانشگاه ها برای داوری استاد داور یا مدعویی که از خارج از دانشگاه برای پایان نامه دعوت می شود حق الزحمه ای پرداخت می شود ولی در بعضی از دانشگاه ها چیزی پرداخت نمی شود. علاوه بر این که در بعضی از دانشگاه ها بابت زحمت استاد داور که طبعا وقتی را صرف مطالعه پایان نامه می کند، در روز دفاع حضور می یابد و در بحث شرکت می کند، چیزی نمی پردازند، و از حقوق معنوی هم برخوردار نیست و در هیچ جا نامی از وی برده نمی شود.

نکات مهم در ارائه پایان نامه

هدف پایان نامه قانع‌کردن مخاطبین برای قبول حرف و نظرات دانشجویان می باشد و دانشجو می بایست مشکلی ذهنی خود را مطرح کرده و برای آن راه‌حلی پیشنهاد کند، پس به دنبال این باشد که مخاطبین  را با استدلال صحیح متقاعد کنند تا ایده او را شنیده و قبول کنند. از دیگر نکاتی که در پایان نامه باید به آن توجه کرد این است که موضوع پایان نامه خلاقانه و نو باشد، در نهایت نتیجه‌ای که از گردآوری این تحقیقات به دست آورده‌اید را بیان کنید و از تفسیر کردن آنها اجتناب کنید.