فصل های پایان نامه کارشناسی ارشد

برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد باید اطلاعات دقیقی از چیدمان و ساختار فصل های پایان نامه کارشناسی ارشد داشته باشید در این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی در این خصوص ارائه شود تا با آگاهی کامل نسبت به نگارش پروژه تان اقدام کنید.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

فصل های پایان نامه کارشناسی ارشد

نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دفاع از نتایج به عمل آمده از تحقیقات یکی از مهم‌ترین مراحل تحصیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است، با وجود این که نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد در دید نخست ممکن است بسیار مشکل به نظر آید، ولی رعایت برخی نکات و توجه به ساختار اصلی و تدوین شده پایان نامه کارشناسی ارشد، تا حدودی می تواند کار دانشجویان را آسان‌تر کند. در بعضی مواقع دانشجویان بنا به ذیق وقت، نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود را برون سپاری می کنند و به نوعی سفارش انجام پایان نامه را به موسسات خدمات پایان نامه کارشناسی ارشد و تز دکتری می سپارند و کارشناسان این موسسات در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد موظفند اصول فصل بندی را طبق شیوه نامه دانشگاه مدنظر دانشجو آماده کنند. در این مقاله  برآن هستیم به معرفی کلی فصول پایان نامه کارشناسی ارشد و ارائه توضیحات جامع و مبسوط  در رابطه با هر فصل بپردازیم:

فصل بندی پایان نامه ارشد

فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد دارای یک قالب استاندارد و اصولی از پیش تعیین شده ای است که دانشجویان بایستی در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود این قالب را در تنظیم کلیه فصول پایان نامه ارشد رعایت کنند.

سرفصل های پایان نامه کارشناسی ارشد

دانشجویان با جستجوی پایان نامه کارشناسی ارشد در موتورهای جستجوی اینترنت به این نتیجه خواهند رسید که سرفصل های پایان نامه کارشناسی ارشد دارای بخش‌های مختلفی است که در مطالب این مقاله به آن خواهیم پرداخت. این اطلاعات معمولاً در سایت‌هایی نظیر گوگل اسکولار قابل جستجو خواهند بود. پایان نامه‌های کارشناسی ارشد فارسی منابع انگلیسی قبل از منابع فارسی و به ترتیب حروف الفبا ذکر خواهند شد. به طور کلی پایان نامه کارشناسی ارشد را می‌توان به 2 قسمت فرعی و اصلی تقسیم کرد. بخش فرعی از زیر مجموعه سرفصل های پایان نامه کارشناسی ارشد شامل صفحه عنوان، صفحه سپاسگزاری، صفحه معرفی، صفحه چکیده و غیره می باشد. بخش اصلی پایان نامه  کارشناسی ارشد را می‌توان به دو بخش متن اصلی و فصول پایان نامه کارشناسی ارشد تقسیم کرد. طبق سرفصل های پایان نامه کارشناسی ارشد پایان نامه از 6 فصل اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی این فصول می‌پردازیم.

پایان نامه ارشد چند فصل دارد؟

گاهی دانشجویان عزیز در انجام پایان نامه ارشد خود  بنا به استرسی که برای این موضوع دارند این فکر به ذهنشان خطور می کند که مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد به چه صورت تنظیم می شود و در واقع برایشان این پرسش مطرح است که پایان نامه ارشد چند فصل دارد؟ در پاسخ به این سوالات می توان گفت که فصول پایان نامه کارشناسی ارشد به صورت کلی بر 6 اصل استوار است ولی گاهی مواقع شرایطی پیش می‌آید که برخی از دانشگاه‌ها قالب‌های متفاوتی برای پایان نامه کارشناسی ارشد و پروپزال خود دارند. دانشجویان می توانند از تجربه‌ای که دیگر دانشجویان از مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود دارند و نیز  تمامی مشکلات و حتی  راهکارهای موجود در این زمینه استفاده نمایند.

فصل یک پایان نامه ارشد

فصل یک پایان نامه کارشناسی ارشد شامل موارد زیر می باشد:
مسئله اصلی تحقیقات، اهمیت پایان نامه کارشناسی ارشد، سؤالات تحقیق، محدودیت‌ها و موانع، فرضیات و توصیف عبارات و … فصل یک پایان نامه کارشناسی ارشد به خواننده کمک می کند که فصول بعدی و محتوای کلی آنان را درک کند و علت نگارش هر فصل و علت انجام تحقیقات را متوجه شود. در فصل یک پایان نامه کارشناسی ارشد  نویسنده بایستی تلاش کند تا مخاطبان را در رابطه با اهمیت پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد مورد نظر، متقاعد سازد.

فصل دوم پایان نامه ارشد

به فصل دوم پایان نامه ارشد ادبیات تحقیق هم گفته می شود و در کل فصل دوم پایان نامه ارشد به دو بخش تقسیم می شود: بخش اول فصل دوم پایان نامه ارشد، مربوط به مبانی نظری تحقیق و بخش دوم مربوط به پیشینه تحقیقات خواهد بود. مبانی نظری تحقیق به این معنی است که نحوه شکل گیری هر متغیر، علت شکل گیری متغیر و موارد این چنینی برای هر متغیر به صورت جداگانه آورده می‌شود. بخش دوم فصل دوم پایان نامه ارشد که همان پیشینه تحقیقات می باشد، مربوط به معرفی پایان نامه های کارشناس ارشدی است که به نوعی به یکی از متغیرهای اصلی پایان نامه کارشناسی ارشد مرتبط است. در این قسمت دانشجو با معرفی تحقیقات گذشته  مرتبط، نام محقق و عنوان تحقیق، سال انتشار تحقیق، متغیرهای اصلی تحقیق، فرضیات اصلی و نتایج کسب شده از هر پژوهش را بیان خواهد کرد.

این فصل نویسنده و مخاطب را به زمان پیشین برمی‌گرداند، زمانی که پایان نامه های مشابه با پایان نامه فعلی انجام گرفته است. به این ترتیب نویسنده با بیان مطالبی در زمینه فصول پایان نامه کارشناسی ارشد قصد دارد اهمیت پایان نامه کارشناسی ارشد خود را بیان کند و نیز نشان می دهد که در تحقیقات خود قصد دارد به صورت کاملاً منطقی تحقیقات محققان گذشته را ادامه دهد و نیز آن‌ها را در شرایط محیطی جدیدی تکرار کند و یا متغیر جدیدی به تحقیقات بیافزاید.

فصل سوم پایان نامه ارشد

فصل سوم پایان نامه ارشد  به نام طراحی و روش تحقیق از آن یاد می شود، همان طور که از نام آن پیدا است به معرفی و توضیح روش تحقیقات و ابزار به کار گرفته شده در تحقیقات دانشجو اختصاص پیدا می کند. معرفی روش تحقیق به این علت انجام می‌گیرد که جزئیات دقیقی از آزمایش‌ها در اختیار مخاطبان قرار می گیرد تا بتوانند مناسب بودن تحقیقات شما را ارزیابی کنند و در صورت علاقه‌مند بودن، تحقیقات شما را ادامه دهند و یا آن را به شیوه ای  جدید تکرار کنند. فصل سوم پایان نامه ارشد به دانشجویان کمک خواهد کرد تا اعتبار تحقیقات را تشخیص دهند و مناسب بودن روش تحقیق را برای پاسخ به سؤالات اصلی پژوهش مورد بررسی قرار دهند.

فصل چهارم پایان نامه ارشد

فصل چهارم پایان نامه ارشد یا همان نتایج کسب شده و تجزیه و تحلیل نتایج در بین فصول پایان نامه جزو مهم‌ترین بخش‌های پایان نامه است و شامل یافته‌های تحقیقات، نتیجه گیری جزئی و پیشنهاد طرح‌هایی برای دانشجویان  است. گزارش نتایج از آزمایش‌های انجام گرفته شده و تجزیه و تحلیل نتایج به روش‌های مختلف آماری در این بخش قرار داده خواهد شد. در فصل چهارم پایان نامه ارشد  بایستی در صورت نیاز و برای درک بهتر نتایج از جداول، نمودارها و یا تصاویر مختلف استفاده شود؛ در واقع  بایستی مطالبی از بیان  مهم‌ترین اطلاعات مرتبط در متن گنجانده شود. سعی کنید هر جدول را در یک صفحه جداگانه قرار دهید تا مخاطبان بتوانند در نگاه اول اطلاعات را مشاهده کنند. و نیز جداول و تصاویر را تا حد امکان به صورت خلاصه توضیح دهید و از بیان جزئیات غیر ضروری بپرهیزید. سعی کنید در کنار واقعیات، به پیامدهای احتمالی نیز اشاره کنید. به طور کلی دانشجو لازم است توضیح دهد که تحقیقات او در چه مواردی نتایج تحقیقات گذشته را تائید و یا رد می‌کند.

فصل پنجم پایان نامه ارشد

دانشجو در فصل پنجم پایان نامه ارشد به توضیح و بحث و بررسی نتایجی خواهد پرداخت که در بخش‌های پیشین پایان نامه کارشناسی ارشد خود، به آن‌ها اشاره شده بود؛ و باید دانشجویان در نظر داشته باشند که  اطلاعات و داده‌های جدیدی را در این بخش وارد نسازند. نتایج حاصله  را به نحوی توصیف کنند تا نکات اصلی تحقیقات انها را به طور واضح شرح دهد، و آن‌ها را تصریح کند، خلاصه‌ای از نتایج را در برگیرد و بار دیگر به توالی یافته‌ها اشاره کند. این بخش بایستی به جمع بندی مطالب  اشاره شده در پایان نامه کارشناسی ارشد بپردازد. برای آگاهی بیشتر می توانید به پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نیز سری بزنید.

معرفی فصل های پایان نامه ارشد

در واقع پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان بخشی از فعاليت های لازم برای اخذ درجه در رشته و مقطع تحصيلی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می باشد و بایستی به طور منطقی و علمی نگاشته شود. یکی از دلایل راهنمای پایان نامه نویسی برای دانشجویان دانشگاه آزاد، ایجاد هماهنگی بيشتر و یکسان سازی پایان نامه ها و رساله های آنها از نظر شکل ظاهری، نحوه تایب، صحافی و صفحه پردازی پایان نامه کارشناسی ارشد و تحصيلات تکميلی است.
فصول پایان نامه کارشناسی ارشد  به اجزای اصلی یک مقاله شباهت زیادی دارد اما در مواردی  از آن کامل تر است. دانشجویان در پایان نامه های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد پس از ارائه چکیده، پایان نامه را در پنج فصل مقدمه ، مرور ادبیات و پیشینه پژوهش ، روش تحقیق ، تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری آماده می نمایند.

نحوه فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد

آنچه که از نوشتن فصل های پایان نامه کارشناسی ارشد بیان شد، بخشی از روش نوشتن هر یک از قسمت های پروژه دانشجویی است. یکی از اهداف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری، آشنایی دانشجویان با نحوه نگارش و تنظيم مطالب موضوع علمی پژوهشی و نیز آشنایی با نحوه فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد است. آشنایی با نحوه فصل‌بندی  پایان نامه ارشد به کارشان نظم می‌دهد و باعث می‌شود خوانندگان و مخاطبان  می توانند به سهولت به محتوای شما دسترسی لازم را پیدا کنند. در این رابطه باید توجه کرد که  برخی از دانشجویان اطلاعات کافی از ساختار و فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد نداشته و نمی دانند در هر فصل چه مطالبی را باید ارائه دهند . به همین دلیل پیشنهاد ما این است که جهت آشنایی با نحوه فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد به مشاورانی که در این زمینه مهارت و تبحر دارند مراجعه کنند و از نحوه فصل بندی پایان نامه کارشناسی ارشد و نیز از هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد اطلاعاتی را کسب نمایند.