قوانین پایان نامه ارشد

بدون تردید برای در هر طرح پژوهشی؛ ابتدا باید از قوانین و اصول آن آشنا شویم تا دچار اشتباه یا دوباره کاری یا گرفتار چرخه های آزمون و خطا نشویم. در این مقاله سعی شده است نکات مهمی را در خصوص قوانین پایان نامه ارشد ارائه کنیم

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

قوانین پایان نامه ارشد

الزاما هر دانشگاهی شیوه نامه و قوانین خاصی دارد  که دانشجویان برای نوشتن پایان نامه و حتی انجام رساله دکتری ملزم به رعایت آنها می باشند، تا پایان نامه ای اصولی و استاندارد به اساتید خود ارائه نمایند. این قوانین در اکثر دانشگاهها به شکل یکسان تنظیم شده است ولی در برخی دانشگاهها تفاوتهایی هم وجود دارد که در ذیل این مطلب به برخی از این موارد می پردازیم:

  • مشخص کردن فاصله زمانی بین تصویب پروپوزال تا زمان دفاع از پایان نامه
  • نحوه انتخاب استاد راهنما توسط دانشگاه
  • آیین نامه آموزشی جهت پایان نامه کارشناسی ارشد و نحوه اصلاحات تا زمان دفاع
  • شیوه نامه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
  • بخشنامه راهنمایی و مشاوره دانشجویان توسط اساتید
  • دستورالعمل نمره کلی پایان نامه کارشناسی ارشد
  • شیوه نامه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد به روش پژوهش محور و یا انجام پایان نامه به روش آموزش محور

قوانین پایان نامه ارشد پیام نور

از جمله قوانین پایان نامه ارشد پیام نور این است که دانشجویان در دانشگاه پیام نور به دو شیوه آموزش محور و پژوهش محور می بایست پایان نامه کارشناسی ارشد خود را انجام دهند. در شیوه اول می بایست حتماً این درس را انتخاب و پاس کنند ولی دانشجویان شیوه آموزش محور می توانند درسی را به عنوان جایگزین پایان نامه ارشد پیام نور انتخاب کنند. برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد قواعدی از طرف دانشگاه پیام نور مشخص گردیده است که دانشجویان موظف به اجرای آن هستند و از دیگر موارد آن  می توان به قوانین نگارشی از قبیل  فونت پایان نامه ارشد پیام نور، نحوه منابع نویسی و فهرست نویسی و غیره اشاره کرد.

تمدید پایان نامه ارشد

اکثر دانشجویان شیوه پژوهش محور می توانند تمدید پایان نامه ارشد خود را  بنا به دلایلی که مدنظرشان است به ترم دیگر موکول نمایند و در خصوص هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد نیاز نیست که نگرانی پرداخت شهریه ثابت برای زمانی که یک ترم پایان نامه کارشناسی ارشد را اخذ کرده اند و موفق نشده اند دفاع کنند، باشند، زیرا این دانشجویان عزیز می توانند انتخاب واحد مجدد برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود داشته باشند یعنی حالت پایان نامه ادامه دار و طبق آیین نامه های ارشد می توانند جهت تمدید پایان نامه کارشناسی ارشد نصف شهریه ثابت را در ترم هایی که پایان نامه کارشناسی ارشد را مجددا می گیرند واریز نمایند.

 بخشنامه جدید نمره پایان نامه ارشد

بر اساس بخشنامه جدید نمره پایان نامه ارشد که بعد از نیم سال اول تحصیلی 94 – 95 ابلاغ شده است، نمره پایان نامه کارشناسی ارشد در معدل کل دانشجویان این مقطع  دیگر تاثیری ندارد و به طور کلی  نمره پایان نامه کارشناسی ارشد به صورت میانگین در معدل کل دانشجو محاسبه نمی شود و همچنین نمره دهی به پایان نامه های کارشناسی ارشد به صورت کیفی می باشد.
بنابراین طبق بخشنامه جدید نمره پایان نامه ارشد، نمره پایان نامه در معدل دانشجویان دوره کارشناسی ارشد هیچ تاثیری ندارد. این بخشنامه  بعد از ورودی نیم سال اول تحصیلی 94 – 95 لحاظ خواهد شد و ورودی های قبل از این نیم سال تحصیلی از تاثیر نمره پایان نامه کارشناسی ارشد در معدل خود بهره‌مند می شوند.

نمره پایان نامه ارشد

وقتی که دانشجو کارشناسی ارشد بعد از پایان دوره تحصیلی خود اقدام به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد می کند، لازم است در جلسه دفاع از پایان نامه ارشد خود در مقابل استاد داور دفاع کند و نمره پایان نامه ارشد را بگیرد. جهت محاسبه نمره پایان نامه ارشد باید مواردی را در نظر گرفت که از جمله آنها می توان به این نکته اشاره کرد که  در ابتدای نمره دهی به دانشجو، داوران و اساتید به موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد توجه می کنند و در صورتی که موضوع دارای نوآوری و خلاقیت باشد، نمره ای را به آن اختصاص می دهند. در واقع موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد تاثیر بسیاری بر نمره کلی دانشجویان دارد. در ادامه نیز روند کار و آزمایش های انجام شده و متدهای مختلفی که برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد صورت گرفته است دارای نمره ای می باشد که توسط اساتید مربوطه به دانشجو داده می شود.

نمره پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد

در سالهای گذشته نمره پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد از 18 محاسبه می شد و دانشجو باید برای کسب دو نمره دیگر، مقاله ارائه می داد؛ اما مجددا  بخشنامه ای از سوی دانشگاه آزاد اعلام شد که بر اساس آن باید نمره پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد برای دانشجویان کارشناسی ارشد از 19.5 محاسبه شود. در ادامه این مطلب باید به این نکته متذکر شویم که نمره پایان نامه ارشد بعد از دفاع کردن و پاسخ دادن دانشجو به سوالات و ابهامات اساتید دانشگاه آزاد و با توجه به کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد و محتوای آن احتساب می گردد؛ و همچنین  خاطر نشان می کنیم که نحوه دفاع کردن دانشجو از پایان نامه کارشناس ارشد خود نیز در نحوه نمره پایان نامه ارشد توسط استاد راهنما و هیئات داوران موثر خواهد بود.