مراحل آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

پیش از شروع پایان نامه بهتر است آگاهی کامل از مراحل آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد کسب کرده باشید تا بتوانید در مقابل چالشهای پیش روی، اقدامات شایسته ای را به انجام برسانید در این صفحه سعی شده است نکات آموزشی مهمی را به دانشجویان عزیز ارائه کنیم.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

دانشجویان  برای انجام پایان نامه ارشد، باید بتوانند یک سوال و پرسش مناسب علمی تحقیقاتی را پیدا کرده و در پایان نامه کارشناسی ارشد خود به آن پاسخ دهند. معمولا پایان نامه هایی که این اصل را رعایت می کنند قادرند موفقیت چشمگیری را بدست آورند؛ برای نگارش پایان نامه اصولی می بایست دانشجویان مراحلی را پشت سر گذارند، که در زیر به  مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد اشاره شده است:
1.انتخاب موضوع نگارش پایان نامه کارشنتاسی ارشد
2.پر کردن فرم طرح پیشنهادی (پروپوزال) با نظارت استاد راهنما.
3.ارائه پروپوزال تکمیل شده به مدیر گروه جهت طرح در شورای گروه آموزشی که پس از اطلاع از تصویب آن جهت پیگیری بعدی به دفتر امور پژوهشی دانشکده تحصیلات تکمیلی مراجعه نمایند..
4.از دیگر مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد پیدا کردن اطمینان از عدم تکراری بودن موضوع پایان نامه توسط ایرانداک و سایت همانند جو می باشد
5.در صورت تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی واحد، دانشجویان می توانند با در دست داشتن فرم کدینگ و مدارک اعلام شده در آن به امور پژوهشی تحصیلات تکمیلی مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده جهت کدینگ پایان نامه اقدام نمایند.

 مراحل انجام پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد

برای شروع به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد لازم است که دانشجویان مراحلی را طی کنند، این مراحل انجام پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد به شرح زیر است:
1.گرفتن تقویم آموزشی پایان نامه کارشناسی ارشد
اولین کاری که باید برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و حتی انجام پایان نامه مدیریت انجام دهید دریافت برنامه تقویم آموزشی است. شما به عنوان دانشجو برای آنکه متوجه شوید که از چه زمانی باید کارهای مربوط را مشخص کنید باید به واحد آموزش مستقر در دانشگاهتان مراجعه کنید.
2.موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و انتخاب آن
قدم بعدی که باید آن را با دقت بردارید انتخاب موضوعی است که قصد دارید بر روی آن کار کنید. بهترین پیشنهادی که می توان برای انتخاب یک موضوع مناسب ارائه کرد، بررسی علاقه مندی های دانشجو است. سعی کنید برای آنکه انرژی مورد نیاز برای تحقیق را تا آخر در درونتان زنده نگه دارید، موضوعی را برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب کنید که به آن علاقه مند هستید.
3.انتخاب منابع پایان نامه:
یکی از راهها برای پیداکردن منابع پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب منابع اولیه است که در این خصوص لازم است طی جستجوی پایان نامه در سایت های مختلف بهترین گزینه را پیدا کنید. راه دیگر که به نام منابع ثانویه شناخته می شود پیداکردن منابع از پایان نامه ها ی سالهای گذشته و مقالات و کتابها می باشد.
4.انتخاب استاد راهنما
بعد از مشخص کردن موضوع پایان نامه باید یکی از اساتید دانشگاه تان را که در زمینه مورد نظر تخصص لازم دارد انتخاب کنید.
5.نوشتن پروپوزال
پروپوزال در واقع فرم پیشنهاد تحقیق پایان نامه کارشناسی ارشد است که زیر نظر استاد راهنما آماده می شود.
6.نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
معمولا پایان نامه های کارشناسی ارشد در فصول مختلف تدوین و ارائه می شوند، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا گام به گام با این موارد آشنا شوید. توجه داشته باشید که جهت آگاهی کامل از نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاههای خارج از کشور نیز می توانید به کتابخانه الکترونیک جهانی مراجعه نمایید.

 شرایط اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد یا هر تحقیق علمی دارای شرایطی است که با پذیرش این شرایط آن طرح با موفقیت روبرو خواهد شد. شرایط اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد به شرح زیر می باشد:
ترم آخر معمولا به پایان نامه کارشناسی ارشد  اختصاص دارد و دانشجو می بایست با اخذ واحد درسی پایان نامه کارشناسی ارشد و دفاع از آن، نمره قبولی را به دست آورد تا مدرک کارشناسی ارشد به او اعطا شود. با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان تقاضای اخذ واحد درسی بجای پایان نامه کارشناسی ارشد را دارند، وزارت علوم تحقیقات و فناوری با این درخواست موافقت کرده است و دانشجویانی که تمایلی به اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد ندارند، می توانند واحد درسی بگذرانند ولی یکی از شرایط اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد این است که پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد را حتما به اتمام رسیده باشد و در این خصوص  دانشجو نمی تواند به جای پایان نامه کارشناسی ارشد درسی را بگیرد زیرا به این نوع پایان نامه کارشناسی ارشد، پایان نامه ناتمام اتلاق می گردد. در برخی از دانشگاهها مانند دانشگاه آزاد  شرایط اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد به این منوال است که دانشجو می بایست نمره 19.50 از پایان نامه خود بگیرد تا بتواند واحد پایان نامه را تمام کند.

راهنمای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

برای انجام کلیه امور تحقیقاتی راهنماییهایی وجود دارد که پایان نامه کارشناسی ارشد از این قائده مستثنی نمی باشد.
راهنمای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد به شرح زیر است:
الف) پایان نامه کارشناسی ارشد اساساً یک رویکرد منحصر به فرد برای یافتن راه حل در یک شکاف تحقیقاتی می باشد. برای پی بردن به شکاف پژوهشی و ارائه رویکردی منحصر به فرد برای حل مشکل، نیاز به زمان و تلاش زیادی است تا مقالات و پایان نامه های کارشناسی ارشد گذشته را مرور کنید.
ب) شما باید موضوعی را انتخاب کنید که قبلاً مطالعه کرده اید یا حداقل مطالبی در مورد موضوع بدانید تا بتوانید کتاب ها یا مجلات مربوط به ادبیات موضوع خود را مطالعه کنید..
ج) ساختار و قالب پایان نامه کارشناسی ارشد به موضوع شما بستگی دارد، اما معمولاً به ترتیب زیر به پنج یا شش فصل از فصل های مقدمه تا نتیجه گیری تقسیم می شود:
معرفی. بررسی ادبیات. روش شناسی. نتیجه گیری و بخش های اضافی
د) برای یافتن راهنمای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه خودتان بهترین گزینه است زیرا می تواند دستورالعمل کاملی در مورد ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه دهد که باید از آن پیروی کنید؛ و اینگونه یک فرمت کامل و مرجع موثق برای پایان نامه کارشناسی ارشد در اختیار شما قرار می گیرد.
هـ) نویسندگان  پایان نامه های پیشین نیز می توانند بهترین راهنمای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد برای شما باشند.

تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد

هدف از تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد این است که یک کار تحقیقاتی منحصر به فرد و بدیع در قالب یک موضوع بکر و خلاقانه انجام پذیرد. نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد  یک کار پیچیده است که نیازمند طیف وسیعی از برنامه ریزی و مهارت های پژوهشی عمیق برای یافتن راه حلی در جهت موضوع  تحقیق است.
فعالیت های دانشجویان در مرحله تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد، جست و جویی نظام یافته است؛ بدین رو، باید از منطق و روشی تبعیت نمایند که اصطلاحا از آن، به روش تحقیق یاد می کنند و بخش مهمی از ارزش و اعتبار هر پژوهش، در گرو رعایت همین منطق است.

مشاوره پایان نامه ارشد

بسیاری از دانشجویان در خلال انجام پایان نامه شان نیازمند مشاوره خواهند بود و این مساله یک امر طبیعی است بنابراین بهتر است تمام سوالات و ابهاماتتان را از مشاورینی با تجربه و دلسوز بپرسید تا مسیر راه را اشتباهی نبپیمایید. مشاوره پایان نامه ارشد یکی از خدمات موسسات پژوهشی است که می توانید برای نیازهایتان به این موسسات مراجعه کنید. بعنوان مثال در حوزه انجام پایان نامه حقوق خصوصی می توانید به پژوهشگاه حقوق خصوصی مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را اخذ نمایید.

شرایط پایان نامه کارشناسی ارشد

در این مقاله دانستیم که پایان نامه نویسی دارای قوانینی است و شروطی دارد که در زیر به شرایط پایان نامه کارشناسی ارشد می پردازیم:
1- برای شناخت کامل و دقیق پایان نامه کارشناسی ارشد باید جنبه های مادی (فیزیکی) و محتوایی آن را با دیدی جامع، بررسی کرد..1
2- پایان نامه کارشناسی ارشد گزارش جامع پژوهشی است که دانشجو آن را به انجام می رساند و این گزارش باید اولاً مستدل باشد؛ ثانیا منطبق با شیوه نامه دانشگاه خودتان باشد.
3- موضوع پیشنهادی باید کاربردی و علمی باشد و از انسجام جامع در قالب یک نظم منطقی برخوردار باشد.
4- دانشجو  می بایست با هماهنگی مدیر گروه، استاد راهنما و مشاور، موضوع پیشنهادی خود را مشخص نماید
5- گرفتن فرم بررسی موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد جهت تکراری نبودن
6- دانشجو موظف به تدوین پروپوزال خود با رعایت کلیه فرمتهای در نظر گرفته شده می باشد
7- بعد از تصویب نهایی پروپوزال در شورای پژوهشی دانشگاه، دانشجو شروع به تنظیم گزارشات دوره ای پیشرفت کار به موقع تا دفاع می کند.
8- ضمناً  دانشجو باید همراه با فرم های آمادگی دفاع فایل (فلش یا سی دی) چکیده فارسی پایان نامه (10 الی 15 سطر) را نیز به امور پایان نامه کارشناسی ارشد تحویل نماید.

 نرخ پایان نامه ارشد

در مورد قیمت پایان نامه ارشد در سال ۱۴۰۱ موارد متعددی در موسسات انجام پایان نامه در نظر گرفته شده است پس نرخ پایان نامه ارشد به موارد زیر بستگی دارد:
رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل دانشجو
موضوع پایان نامه
مقطع تحصیلی
کیفیت خواسته شده و محققی که کار به آن سپرده خواهد شد
نرم افزار های مورد نیاز برای انجام پروژه
مدت زمان که دانشجو برای انجام پروژه فرصت داره
کارهای جانبی مانند استخراج مقاله، ترجمه و …

پاورپوینت پایان نامه

در هنگام ارائه پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد دانشجویان از نرم افزار پاورپوینت استفاده می کنند که با نمایش اسلایدهای آن در جلسه دفاع به توضیح مطالب خود می‌پردازند.
صفحه اول پاورپوینت، صفحه عنوان می باشد و باید قبل از شروع جلسه در حال نمایش باشد تا حاضرین با عنوان، محقق، استاد راهنما و سایر مطالب بیشتر آشنا شوند. در صورتی که برای شما امکان دارد، بهتر است از رایانه خودتان استفاده کنید تا مشکلات عدم تطبیق فونت و نرم افزار برای شما پیش نیاید. در این حالت می‌توانید در متون فارسی از فونت‌های زیبایی که موجود است بجای فونت پیش‌فرض ویندوز استفاده کنید.
در طراحی پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد اصول و ضوابط مشخص یک ارائه موفق را رعایت کرد، مدت زمانی که هر دانشجو فرصت دارد مطالب خود را بیان کند بین 25 تا 30 دقیقه می باشد. بنابراین تعداد اسلایدها را می توان بر اساس این وقت تنظیم كرد. معمولاً تعداد اسلایدهای مربوط به سخنرانی در این جلسات بین 25 تا 40 اسلاید می باشد.

جلسه دفاع پایان نامه

هنگام برگزاری جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد نیز دانشجویان باید به نکات مهمی توجه کنند که عبارتند از

آغازی درست، پرانرژی و جذاب  با اسلاید آغازین بسم الله
برنامه ریزی و تعیین اولویت هایی که برای توضیح  مشخص شده است؛ دلایل انتخاب موضوع پایان‌نامه، اهداف پژوهش، اهمیت آن، ساختار کلی و روش تحقیق، چگونگی گردآوری اطلاعات، دستاوردهای پژوهش، مدت زمان پژوهش
طرح سوالات و فرضیه‌ها
بیان نتیجه‌گیری: در بخش پایانی باید نتیجه‌گیری دانشجو از پژوهش بیان و پیشنهادهایی ارائه شود.
اسلاید تشکر و قدردانی از اساتید: در انتهای جلسه ضروری است از استادان با ذکر نام استاد تقدیر شود .