نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

دانشجویان عزیز بایستی پیش از آغاز نگارش، نسب به فراگیری نحوه نگارش پایان نامه اطلاعات مهمی را کسب نمایند چراکه این مساله تاثیر بسیار مهمی بر روی کیفیت و نحوه ارائه کار خواهد داشت در این مقاله سعی شده است توضیحاتی راجع به این مساله ارائه گردد.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد می تواند در تنظیم یک پایان نامه مناسب موثر باشد، در نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد  باید دانست که علاوه بر توجه به کلیات پایان نامه مانند فصل های آن، باید به مسائل جزئی تر آن نیز توجه کرد. در کل  یکی از مشکلاتی که برای اکثر دانشجویان در روند انجام پایان نامه کارشناسی ارشد رخ می دهد، مشکلات و علائم نگارشی ساده ای است که با رعایت آن ها می توان کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد خود را بالا برد. روش منبع دهی نیز یکی از مهم ترین مهارت هایی است که دانشجو پیش از شروع به نگارش باید اطلاعات لازم آن را دریافت کند. پایان نامه های کارشناسی ارشد از پنج بخش کلی تشکیل شده که در هر یک از این بخش ها اطلاعاتی در خصوص روند پژوهشی دانشجو می دهد. در هر کدام از این بخش ها می بایست از استاد مشاور و نیز استاد راهنما کمک بگیرید. از مهم ترین بخش های پایان نامه کارشناسی ارشد می توان به فصل اول آن اشاره کرد، چرا که در این فصل تمامی سوالات پژوهش و ضرورت انجام آن توضیح داده می شود.

 چرا نحوه نگارش پایان نامه ارشد مهم است؟

شاید با توجه به مطالبی که در این سایت ارائه شده است دانشجویان عزیز از خود سوال کنند که چرا نحوه نگارش پایان نامه ارشد مهم است؟ در پاسخ باید بگوییم که رعایت قوانین نگارشی موجود در هر فصل پایان نامه  کارشناسی ارشد یکی از الزامات انجام پایان نامه در همه رشته ها از جمله انجام پایان نامه مدیریت است. همچنین رعایت علائم نگارشی مانند نقطه، گیومه، فاصله و … می تواند کیفیت بالای پایان نامه کارشناسی ارشد را نشان دهد؛ و همچنین متذکر می شویم که گاهی برخی از پایان نامه های کارشناسی ارشد دقیقا به خاطر عدم رعایت علائم نگارشی و عدم آگاهی از نحوه نگارش پایان نامه ارشد و نیز همچنین عدم منبع دهی درست بارها توسط اساتید راهنما و مشاور رد شده و دانشجو ملزم به اصلاح دوباره کار خود بوده است.

 نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد

دانشجویان برای انتخاب واحد می بایست مراحلی را سپری کنند که به عنوان نحوه انتخاب واحد پایان نامه کارشناسی ارشد به شرح زیر می باشد:
گذراندن حداقل 16 واحد درسی پیش‌نیاز اخذ واحد پایان‌نامه کارشناسی ارشد.
‌ارشد تدوین پیشنهاد پایان نامه کارشناسی ارشد با کمک و نظر استاد راهنما و تکمیل فرم پیشنهاد پایان نامه.
تایید و امضای استاد راهنما.
تهیه گزارش پیشینه پژوهش از طریق سایت ایرانداک
‌ تحویل فرم تکمیل شده پیشنهاد پایان‌نامه با امضای دانشجو و استاد/اساتید راهنما.
تصویب پیشنهاد پایان نامه کارشناسی ارشد در جلسه گروه و انجام اصلاحات احتمالی.
‌ گزارش مشخصات پروپوزال توسط تحصیلات تکمیلی جهت ثبت در سامانه دانشگاه دانشجو.
‌ مطابقت اطلاعات ثبت شده در همان سامانه با موارد ارائه شده به گروه توسط استاد راهنما یا دانشجو قبل از پایان نیمسال.
انتخاب واحد پایان‌نامه در هر نیمسال توسط دانشجو الزامیست.

نحوه پایان نامه نویسی ارشد و شروع پروژه

پس از اعلام اسامی دانشجویانی که پروپوزال آنها به تصویب نهایی رسیده است، دانشجویان میتوانند با رعایت موارد ذکر شده، نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و حتی انجام رساله دکتری خود را شروع کنند. لازم است پس از نگارش هر یک از فصول پایان نامه کارشناسی ارشد گزارش پیشرفت کار، جهت بررسی و تأییدیه استاد راهنما و مشاور تحویل داده شود. پس از پایان نگارش کلیه فصول پایان نامه کارشناسی ارشد، تحویل یک نسخه از پایان نامه تایپ شده جهت بررسی و اعلام نظر و رفع نواقص احتمالی به استاد راهنما و مشاور ضروری است. موارد خواسته شده در فرم تعهد اصالت پایان نامه کارشناسی ارشد و صورتجلسه دفاع مانند مشخصات دانشجو، عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و سایر موارد بایستی به صورت تایپ شده، قید گردد. توجه داشته باشید که نحوه نگارش پایان نامه ارشد در هر دانشگاهی ممکن است متفاوت باشد بعنوان مثال می توانید شیوه نگارش پایان نامه دانشگاه شریف را در سایت رسمی این دانشگاه بیابید.

 نحوه تنظیم پایان نامه کارشناسی ارشد پس از اتمام

درس پایان نامه آخرین درس شما است و قبل از دفاع از پایان نامه، کارنامه تحصیلی خود را در سیستم اینترنتی سیدا چک کنید تا مطمئن شوید همه نمرات دروس شما ثبت شده باشد.
نحوه تنظیم پایان نامه کارشناسی ارشد پس از اتمام به شرح زیر است:
تهیه و تکمیل فرم های آمادگی دفاع و گزارش پیشرفت کار
سه نسخه فرم گزارش پیشرفت کار برای ۳ ماهه اول، دوم و سوم انجام کار پایان نامه کارشناسی ارشد پرکنید و به تایید استاد راهنما برسانید.
یکی از مواردی که نحوه تنظیم پایان نامه کارشناسی ارشد پس از اتمام را متذکر می شود این است که در فرم های آمادگی دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد نام و نام خانوادگی، رشته، نام استاد راهنما و دیگر مشخصات را پرکنید و پرینت بگیرید و از استاد راهنما امضا بگیرید.

 نحوه ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد

آشنایی با نحوه ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد برای دانشجویان ضروری است. نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد یکی از الزامات دوره های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) است. پایان نامه کارشناسی ارشد یا تز نوشتاری است که دانشجو در رابطه با موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود می نویسد تا مدرک تحصیلی بگیرد.
در پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشجو موضوعی را بررسی می کند و با تجزیه و تحلیل علمی  به آن پاسخ می دهد. بنابراین پایان نامه کارشناسی ارشد باید دارای مشخصاتی باشد که آن را از نظر استادان راهنما و مشاور و سپس نزد داوران قابل قبول سازد.
نتیجه گیری در آخرین فصل پایان نامه کارشناسی ارشد پیشنهادات اجرایی و پیشنهادات پژوهشی را شرح میدهد. این جمع بندی کلی حاصل نتایج تحقیق، باید حدود یک تا دو صفحه باشد.