نوشتن پایان نامه

نوشتن پایان نامه چه در مقطع کارشناسی ارشد و چه مقطع دکتری؛ حساسیتهای ویژه ای دارد که فقط با بکارگیری تجربه و مهارت امکان موفقیت وجود خواهد داشت بنابراین توصیه می شود مقالاتی که به منظور راهنمایی دانشجویان عزیز نوشته شده است را به دقت مطالعه کرده و در صورت لزوم با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.
نوشتن پایان نامه

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

پایان نامه نوشتن

برای دانشجویان کارشناسی ارشد بزرگترین چالش می تواند پایان نامه نوشتن باشد، در حقیقت پایان نامه و چکیده مطالب آموخته شده دانشجو در طی سال های تحصیل، با کمک اساتید راهنما، به شکل جزوه و یک نتیجه علمی-تحقیقاتی، تنظیم می شود و به نحوی دانشجو  با ارائه پایان نامه و یا انجام رساله دکتری مفید و جدید، نشان می دهد که چقدر مطالب تئوری و عملی دوران دانشگاه برای او، توانسته به یک دستاورد علمی منجر شود. یکی از اهداف اصلی نگارش هر پایان نامه دراصل، آشنا نمودن دانشجو با نحوه نگارش و تنظیم یک مبحث علمی است، و انجام پایان نامه مدیریت هم از این قاعده مستثنی نمی باشد.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم؟

نوشتن پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ارزش علمی زیادی دارد و نیز تنها راهی است برای اینکه دانشجو اصول اولیه پژوهش و کار علمی را بیاموزد تا بتواند در مقطع دکتری، با ارائه یک پروژه جامع تر، مرزهای دانش را توسعه دهد. دانشجویان برای اینکه بخواهند پایان نامه را شروع کنند باید به نکات حیاتی در نوشتن پایان نامه توجه کنند که این نکات به شرح زیر می باشد:
موضوع انتخاب شده باید جدید و منطبق بر علاقه دانشجو باشد. بعد از انتخاب موضوع ، دانشجو می بایست یکی از استادان خود را که در این زمینه تخصص دارد ، به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپوزال خود را ارائه نماید. بعد از تصویب پروپوزال ، دانشجو می تواند بر اساس اصول و قواعد نگارش پایان نامه، اقدام به تالیف آن نماید. پس از تکمیل پایان نامه، زمان دفاع از پایان نامه فرا می رسد که دانشجو در این جلسه می بایست در مقابل هیات داوران و استاد راهنما به دفاع از ایده های مطرح شده خود در انجام پایان نامه یا رساله دکتری بپردازد.

روش نگارش پایان نامه

شكل و شيوه اي يكسان در نوشتن پايان نامه  وجود دارد كه رعايـت آن الزامي است و در ارزيابي پايان نامه مؤثر مي باشد. رعايت اين نكات موجب ارتقاي كيفي مطالب دانشجو با روشهاي استاندارد مي شـود. از جمله ضوابط بسیار مهم در روش نگارش پایان نامه مكان نوشتن مطالب در هر صفحه پايان نامه، نحوه حاشيه بندي، شماره گذاري، صفحات و بخش ها، معادلات و تصاوير جداول و منحني ها و ترتيب ارائه مطالب در مجموع پايان نامه می باشد.

نحوه نگارش پایان نامه

همانطور که می دانید نگارش پایان نامه یکی از الزامات در دوره های تحصیلات تکمیلی است. پایان نامه ورساله دکتری نوشته ای است که دانشجو در رابطه با موضوعی مربوط به رشته تحصیلی خود می نویسد تا مدرک تحصیلی بگیرد. در نوشتن پایان نامه تمامی رشته ها، دانشجو موضوعی را بررسی می کند و با تجزیه و تحلیل به آن پاسخ می دهد. بنابراین نحوه نگارش پایان نامه باید دارای مشخصات و ویژگی‌هایی باشد که آن را از نظر استادان راهنما و مشاور و سپس نزد داوران قابل قبول سازد.

نوشتن رفرنس در پایان نامه

در نوشتن پایان نامه هر زمان که دانشجو از پژوهش یا ایده شخص دیگری استفاده می‌کند، باید در انتهای مطالب با عنوان منابع تحقیق، لیستی از اطلاعات نویسنده یا آن ایده را درج نماید، به این کار رفرنس ‌دهی پایان‌ نامه می‌گویند. رعایت مراحل ارجاع، اولین گام برای جلوگیری از سرقت ادبی است. شیوه های رفرنس دهی پایان نامه بسیار متنوع است و دانشجویان گاها به دلیل همین تنوع دچار نگرانی می شوند. آشنایی با این شیوه‌ها می‌تواند هم نگرانی دانشجویان را کم کند و هم کار نگارش پایان‌ نامه و مقاله را برای آنها آسان نماید. اصولا نوشتن رفرنس در پایان نامه به این صورت است که اگر قسمتی از نوشته‌ی یک کتاب را در پایان نامه مورد استفاده قرار می‌دهید، بعد از اتمام جمله در داخل پرانتز، نام کتاب، نام نویسنده و سال انتشار را به عنوان رفرنس آن نوشته ‌بیاورید؛ و نیز اگر متن استفاده شده ۲ نویسنده داشت نام هر دو را در پرانتز قید ‌کنید و اگر بیش از ۲ نویسنده داشت، به نوشتن نام اولین نویسنده و همکاران، در داخل متن اکتفا کنید.

 

فصل بندی رساله دکتری دانشگاه آزاد

نوشتن یک رساله قوی و دفاع موفق از آن، شرط اصلی اخذ مدرک دکتری در دانشگاه آزاد است، به همین دلیل، شناخت کامل ساختار رساله دکتری و دانستن نکات کلیدی پیش از نگارش بسیار مهم است. کلیه دانشجویانی که کار نوشتن پایان نامه را خودشان انجام می دهند و چه موسساتی  که سفارش انجام پایان نامه را از دانشجویان می گیرند، فصل بندی رساله دکتری دانشگاه آزاد را در شش فصل به شرح زیر تنظیم می کنند: 1.مقدمه یا کلیات تحقیق 2. منابع و پیشینه تحقیق مواد و 3. روش انجام تحقیق بحث و نتایج تحقیق 4. نتیجه گیری و پیشنهادها 5. فهرست منابع

 نوشتن پایان نامه به زبان انگلیسی

نوشتن پایان‌نامه به زبان انگلیسی در انجام پایان نامه های مختلف و سپس چاپ و انتشار آن برای دانشجویان و محققانی که در شرف انجام رساله دکتری هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که موجب بیشتر دیده شدن پژوهش آن‌ها و مطرح شدن نام‌شان در مجامع علمی و آکادمیک دنیا می‌شود. این موضوع در آینده تحصیلی و شغلی پژوهشگران نیز بسیار تاثیرگذار است و تضمین‌کننده موفقیت‌های آتی در زندگی حرفه‌ای آن‌هاست.

 روش تحقیق کیفی در پایان نامه

اگر دانشجو  دقت علمی در پژوهش خود نداشته باشد، روش تحقیق کیفی در پایان نامه او، فاقد ارزش بوده و مطلوبیت خود را از دست خواهد داد. روایی و پایایی، معمولا در تمامی مطالعات کیفی مورد توجه قرار می گیرد و کاربرد آن، در همه شیوه های تحقیق، یکی از دغدغه های دانشجویان است. در حال حاضر در نوشتن پایان نامه نیز دقت در مطالعات کیفی مهمترین مساله برای مخاطبین به شمار می آید زیرا  نیاز به پرسش مداوم در مورد ساختار رویکردها و عملکرد مطالعات کیفی بیشتر احساس می گردد.

مطالعات کیفی، برای جمع آوری اطلاعات، از شیوه هایی نظیر مصاحبه، مشاهده ی مشارکتی گروه های کانون، فنون دلفی و شیوه ی مستندسازی، استفاده می کند؛ و در موسساتی که خدمات انجام پایان نامه را به عهده دارند، قیمت انجام پایان نامه به دلیل استفاده  کردن از انواع شیوه های تحقیق ، متفاوت است.

فرمت پایان نامه

فرمت پایان نامه، از مهم‌ترین بخش‌های انجام رساله دکتری و پایان نامه است. هر دانشجو برای اینکه پایان نامه اش به استانداردهای دانشگاه تحصیل اش نزدیک شود تمام دانشجویان نیاز به فرمت بندی طبق فرمت دانشگاه خود دارد، این کار باعث می شود که اگر نقطه گنگ یا ابهامی در پایان نامه هم وجود داشته باشد به‌ مدد ویراستاری تخصصی، آن را رفع و برطرف کند.

 نوشتن چکیده پایان نامه

با توجه به این که چکیده متنی کاملا مستقل از پایان نامه و در واقع خلاصه ای از پایان نامه است، دانشجویان پس از اتمام نگارش پایان نامه اقدام به نوشتن چکیده پایان نامه می کنند. متن چکیده باید طوری نگاشته شود که مستقلا و بدون مطالعه پایان نامه قابل فهم باشد. آسان ترین روش برای نگارش چکیده پایان نامه تهیه رونوشتی از ساختار آن است. در واقع دانشجویان در تمامی  پایان نامه ها می توانند چکیده را مانند ماکتی از پایان نامه خود تصور کنند.

نحوه نوشتن چکیده پایان نامه

دانشجویان هنگامی  شروع به نوشتن چکیده پایان نامه می کنند که کار نگارش پایان نامه و یا رساله دکتری آنها به اتمام رسیده باشد. در نحوه نوشتن چکیده پایان نامه می بایست موارد زیر را بگنجانید: مسئله و اهداف پژوهش، روش تحقیق، یافته های کلیدی، نتیجه گیری

نمونه چکیده پایان نامه

دانشجویان پس از نوشتن پایان نامه و در مرحله استخراج چکیده این نکته را توجه کنند که زمان جملات این بخش، زمان حال ساده، ماضی نقلی و ماضی ساده است و در پژوهش انجام شده، هرگز از زمان آینده استفاده نکنید. در زیر با آوردن مثال موضوعی و نمونه چکیده پایان نامه این قضیه را برای شما روشن خواهیم کرد. برای این منظور می توانید از شبکه جهانی محققین نیز کمک بگیرید.

نحوه نوشتن گزارش سه ماهه پایان نامه

دانشجویان برای اینکه تاریخچه ای از روال پیشرفت کار به صورت مستند و مکتوب ایجاد کنند، لازم است گزارش‌هایی در بازه زمانی مشخص بنویسند، نحوه نوشتن گزارش سه ماهه پایان نامه به این شکل است که گزارش هایی از مراحل انجام پایان نامه و بعد از سه ماهه ابتدای کار به صورت پرینت شده به استاد راهنما جهت بررسی تحویل داده می شود و نیز گزارشی در سه ماهه انتهای کار تنظیم می شود که دانشجو بداند چند درصد از کار را به درستی انجام داده است و یک برنامه ریزی پروژه ای داشته باشد.

راهنمای نوشتن پایان نامه

چندین نکته در راهنمای نوشتن پایان نامه در تمامی رشته ها وجود دارد که در ذیل این مطلب به آنها می پردازیم:
الف) خود را در نوشتن و انتخاب موضوع غرق کنید و یاد بگیرید چگونه برای جذب مخاطبین پروپوزال بنویسید.
ب) استاد راهنمای مناسب برای نوشتن پایان‌نامه‌ خود انتخاب کنید.
ج) پروژه‌های تحقیقاتی درسی و دروس اختیاری خود را در راستای نوشتن پایان‌نامه و نیز هنگام سفارش انجام پایان نامه خود به موسسات خدمات پایان نامه انتخاب کنید.

موسسه انجام پایان نامه

دانشجویان می توانند برای کاهش دغدغه های فکری خود، نوشتن پایان نامه شان را به موسسه انجام پایان نامه بسپارند، زیرا این موسسات علی‌رغم به کارگیری افراد خبره و با تجربه علمی تا حد امکان کمترین قیمت انجام پایان نامه را برای انجام کارهای تحقیقی در نظر می‌گیرند.

سایت پایان نامه

دانشجویان مدیریت می توانند با مراجعه به سایت پایان نامه دانشگاه خود از تحقیقاتی که در زمینه موضوع انجام پایان نامه مدیریت خود و انجام رساله دکتری آنها در سالهای پیش اطلاعاتی را کسب نمایند و نتایج کار آنها را با پایان نامه خود مقایسه کنند.

فروش پایان نامه دکتری

برخی مراکز انجام پایان نامه در رشته های مختلف دانشگاهی اقدام به فروش پایان نامه دکتری آماده می کنند که این امر موجب رکود علمی شده و به ضرر دانشجو می باشد؛ برای جلوگیری از این موضوع، پیشنهاد می شود که دانشجویان به موسساتی کار نوشتن پایان نامه را بدهند که با توجه به  متخصص بودن کارشناسان موسسه، اما آنها فقط همراه دانشجو در انتخاب موضوع و پیدا کردن منبع مناسب برای تحقیق و ویراستاری و ترجمه پژوهش او باشند، با این روش این موسسات پیشگام در بالا بردن سطح علمی دانشجو خواهند بود.

نحوه نوشتن نوآوری در پایان نامه

اصولا از خواندنیهای بسیار مهم پایان نامه، در پایان نامه ها، نوآوری در پژوهش می باشد، نوآوری پژوهشی در سه محور زیر تقسیم بندی می شود:
پژوهشی که برای اولین بار صورت می گیرد.
پژوهشی که پیشتر در خارج انجام شده و برای اولین بار در ایران انجام می‌شود
پژوهشی که قبلاَ انجام شده و در یک مکان جدید می‌خواهید آن را بومی سازی کنید.
برای وضوح این مطلب به عنوان مثال در انجام پایان نامه مدیریت بیشتر از مقاله بیس مدیریت استفاده می‌شود و جنبه کاربردی دارند. بنابراین در اینجا باید در مورد بومی سازی مطالعه تمرکز شود.

بیشتر بخوانید:

ناگفته هایی از انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد همواره مستلزم رعایت نکات بسیار ریز و حساسی است که گاها سخنی از آنها گفته نمی شود و دانشجویان عزیز این مقطع ممکن است اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند بنابراین برای آگاهی بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

ضوابط مهم در نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه نیز همچون تمام طرحهای پژوهشی دارای ضوابطی خاص و مهم است که باید بصورت کامل رعایت شود. آگاهی از ضوابط مهم نگارش پایان نامه شما را در انجام صحیح آن کمک کرده و از دوباره کاری جلوگیری می کند. ادامه مطلب را بخوانید…

 پنج نکته مهم در دفاع از پایان نامه

شاید بتوان گفت اهمیت دفاع از پایان نامه از اهمیت نوشتن آن کمتر نیست بنابراین باید با اطلاعات و آگاهی کامل در جلسه دفاع شرکت کنید جهت آگاهی از برخی نکات مهم دفاع از پایان نامه این صفحه را بخوانید…

برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه:

نوشتن دقیق پایان نامه کارشناسی ارشد همچون تمام پروژه های دانشگاهی نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده است در این صفحه به نکات مهمی پرداخته شده که هر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد باید از آنها مطلع باشد. ادامه مطلب را بخوانید

قبل از شروع نوشتن پایان نامه به این نکات توجه کنید

نوشتن پایان نامه همواره مشتمل بر نکات بسیار مهمی است که آگاهی و عمل به آنها سبب جلوگیری از بروز دوباره کاری خواهد شد. این نکات مهم را در این صفحه مطالعه کنید…

قابل توجه کسانی که پایان نامه می نویسند

در نوشتن پایان نامه باید به یک سری نکات بسیار مهم توجه کرد که در صورت غفلت از آنها ممکن است شما را دچار مشکلات عدیده ای نماید بنابراین آشنایی با این نکات واجب و ضروری است. جهت کسب آگاهی بیشتر این صفحه را بخوانید…

مبانی پایان نامه نویسی

پایان نامه نویسی دارای یک اصول و قواعدی است که عدم آگاهی از آنها ممکن است مشکلاتی را برای دانشجویان ایجاد کند در این صفحه سعید شده است مبانی پایان نامه نویسی را با یک زبان ساده بیان کنیم این صفحه را بخوانید…