نکات حیاتی در نوشتن پایان نامه

نگارش پایان نامه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است علی الخصوص برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت دارند. در انجام پایان نامه عدم آگاهی از برخی نکات مهم ممکن است بسیار گران تمام شود و دانشجویان را با مشکلات عدیده ای مواجه کند. در این صفحه سعی شده است به نکات حیاتی در نوشتن پایان نامه اشاره شود.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

پایان نامه دانشگاه آزاد

به دلیل اهمیت بالای پایان نامه دانشگاه آزاد و تعداد بالای مقالات علمی، دانشگاه آزاد برای جلوگیری از کپی برداری و سرقت ادبی و همچنین بهبود کیفیت مقالات و مطالعات دانشجویان در راستای انجام پروپوزال، پایان نامه و رساله اقدام به راه اندازی سامانه ای کرده است که با استفاده از این سامانه درصد مشابهت با سایر مقالات و منابع الکترونیکی بررسی می شود. حد مجاز درصد مشابهت برای پایان نامه دانشگاه آزاد  زیر 20 درصد و برای رساله های دکتری زیر 10 درصد می باشد. در صورتی که مشابهت بیش از این مقدار باشد، پایان نامه و رساله برگشت می خورد و دانشجو باید پس از اصلاح مجدد، فایل مربوطه را در این سامانه برای اصالت سنجی بارگذاری نماید.

راهنمای نگارش پایان نامه

با استفاده از راهنمای نگارش پایان نامه، رعایت قوانین نگارشی موجود در هر فصل پایان نامه یکی از الزامات نوشتن پایان نامه ارشد است. از  جمله موارد راهنمای نگارش پایان نامه، رعایت علائم نگارشی مانند نقطه، گیومه، فاصله است که می تواند کیفیت بالای پایان نامه را نشان دهد. روش منبع دهی یکی از مهم ترین آیتمهایی است که در راهنمای نگارش پایان نامه باید به آن توجه شود.

پايان نامه به عنوان بخـشي از فعاليـت هـاي لازم بـراي اخـذ درجـه در رشـته و مقطـع تحصيلي مربوطه مي باشد و بايستي به طور منطقي و علمي نگاشته شود. يكـي از دلايـل تهيـه راهنمای نگارش پایان نامه ايجاد هماهنگي بيشتر و يكسان سازي پايان نامه ها و رساله هاي دانشجويان از نظر شكل ظاهري، نحوه تايـپ، صحافي و صفحه پردازي پايان نامه تحصيلي می باشد. راهنماي نگارش پایان نامه براساس بـرنامه هاي دانشگاههاي معتبر داخلي تهيه می گردد.  پايان نامه هايی كه از اسـتانداردهاي تعيـين شـده در ايـن راهنما، برخوردار نباشد مورد قبول دانشگاه قرار نخواهند گرفت.

تهیه تمپلیت پایان نامه

تمپلت یا الگو، به عنوان چارچوب انجام پایان نامه به شمار می آید، دانشجو وقتی پایان نامه را فصل به فصل نگارش کرد و به تایید استاد راهنما رساند و تاریخ دفاع مشخص شد، برای تهیه تمپلیت پایان نامه می بایست همه مطالب خود را طبق آیین نامه نگارشی پایان نامه دانشگاه خود تنطیم کند. به طور قطع لازم است تمامی نکات در تهیه تمپلیت پایان نامه و یا همان فرمت بندی  و الگوی پایان نامه بیان شود؛ زیرا دانشگاه مورد نظر دانشجو در تهیه تمپلیت پایان نامه تمامی اصول پایان نامه نویسی را گنجانده است و این موارد به عنوانن زیربنای پایان نامه به شمار می آید.

قالب آماده پایان نامه

در سایت دانشگاه آزاد، تعدادی نمونه پایان نامه آماده از دانشجویان سالهای پیشین، بایگانی شده است و دانشجویان می توانند با مراجعه به این بایگانی از قالب آماده پایان نامه بهره مند شوند. در این دانشگاه دو قالب آماده پایان نامه به صورت Word و PDF ارائه شده است. از این دو قالب آماده پایان نامه، یک قالب به صورت عمومی مناسب برای همه دانشجویان و یک قالب به صورت خصوصی ویژه‌ی دانشجویان خود دانشگاه آزاد اسلامی منطبق با آخرین دستورالعمل نگارش و تدوین پایان‌نامه می باشد.

 فصل بندی پایان نامه

هر پایان نامه دارای پنج فصل کلی است که هر فصل بندی پایان نامه قسمتی از ارائه گزارش تحقیق دانشجو را به عهده دارد. در کل فصل بندی پایان نامه برای اکثر دانشگاه های یکسان است.
فصل اول: طرح مساله. در این بخش موضوع مورد پژوهش را تعریف کرده و به انتخاب مورد تحقیق اشاره می کند.
فصل دوم: مروری بر ادبیات مقدمه که سرآغاز متن تحقیق است. مقدمه اهداف تحقیق را بیان می کند.
فصل سوم: روش تحقیق و حل مساله. دراین بخش روش جمع آوری داده ها، جمعیت مورد مطالعه و روش تجزیه و تحلیل را شرح داده می شود.
فصل چهارم: نتایج تحقیق این فصل از رساله به تجزیه و تحلیل داده ها و بررسی نتایج آماری درصد و فراوانی، ضریب همبستگی، آزمون تی، اف و … ختصاص دارد و شامل جدول، شکل و نمودار می باشد.
فصل پنجم: نتیجه گیری در آخرین فصل رساله، نتایج تحقیق را تجزیه و تحلیل می کند و محدودیتهای در اختیار و خارج از اختیار پژوهشگر را توضیح می دهد. در این بخش می توان پیشنهادات اجرایی و پیشنهادات پژوهشی را شرح داد. این جمع بندی کلی حاصل از نتایج تحقیق باید حدود یک تا دو صفحه باشد.

مراحل پایان نامه نویسی

هر دانشجویی در دوران تحصیلات تکمیلی تنها یکبار اقدام به انجام پایان نامه می کند و دانشجویان مدیریت نیز در  انجام پایان نامه مدیریت از این قاعده مستثنی نیستند. به همین خاطر است که بیشتر دانشجویان زمانی پایان نامه نویسی را می‌آموزند که بعد از صرف زمان و هزینه انجام پایان نامه، مراحل پایان نامه نویسی را با سعی و خطا پیش برده‌اند و به خوبی آنها را آموخته‌اند. انجام تحقیقات و پژوهش‌هایی که همه در زمینه موضوعی جدید هستند کاری طاقت‌فرساست؛ با توجه به موارد ذکرشده می توان گفت که مراحل پایان نامه نویسی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارد و انجام این پژوهش‌ها به‌تنهایی کار را برای دانشجو دشوار میکند، به خصوص زمانی که اساتید راهنما و مشاور دانشجو زمان کافی برای راهنمایی و مشاوره مراحل پایان نامه نویسی برای دانشجویان ارشد و دکتری ندارند.

تعداد صفحات پایان نامه

در مورد  نگارش پایان نامه و تعداد صفحات پایان نامه، هر دانشگاهی دستورالعمل خاصی دارد؛ بنابراین هنگامی که پایان نامه خود را می‌نویسید به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و با دقت آیین‌نامه‌ها و قوانین دانشگاه خود را در مورد پایان نامه مطالعه کنید.
نکته مهم این است که دانشگاه‌های مختلف (چه دولتی و چه آزاد) بر این موضوع تاکید دارند که کیفیت یک پایان نامه به تعداد صفحات پایان نامه بستگی ندارد و آنچه که در پایان نامه اهمیت دارد محتوا، روش تحقیق و نتایج پایان نامه است.
به طور کلی می‌توان گفت که حداكثر تعداد کل صفحات پايان نامه‌های كارشناسي ارشد 150 و تز دكترا 250 صفحه است.اگر تعداد صفحات پایان نامه از حداکثر تعداد صفحات مجاز تعیین شده از سوی دانشگاه بیشتر باشد، دانشجو باید تقاضایی بنویسد و برای تایید به استاد راهنما خود ارائه دهد. پس از این که استاد راهنما تایید کرد، دانشجو باید تقاضای تایید شده خود را به تحصیلات تکمیلی دانشکده تحویل دهد. پس از بررسی و تایید شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، تعداد صفحات پایان نامه می‌تواند از حد مجاز تعیین شده بیشتر باشد.

پیشینه پژوهش در پایان نامه

پیشینه تحقیق سوابق تحقیق یا مرور ادبیات تحقیق نیز نامیده می شود. پیشینه تحقیق در پایان نامه،  تحقیقات مرتبطی است که در گذشته در ارتباط موضوع پژوهش شما نوشته شده است. پیشینه تحقیق در پایان نامه به مسائلی اطلاق می شود که در دنیای علم و پژوهش، موضوعی  مطرح می شود و محقق درباره آن  دست به تحقیق می زند، و این پژوهش به عنوان پیشینه ثبت می شود و دانشجویان وو محققین دیگر از ان استفاده می کنند  و این  ممکن است به اشکال مختلف برای دیگر محققان نیز اتفاق بیفتد.

عناوین پایان نامه ها

تمامی عناوین پایان نامه که در دوره فوق لیسانس و یا دکتری انتخاب می شود، نهایت امر به یک مقاله علمی منتج می شود. در غیر این صورت دانشجو به عنوان فردی که  فاقد مهارت لازم جهت انجام تحقیق علمی می باشد محسوب می شود. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر جهان باید روش انجام تحقیق را بلد باشید. تنها راه نشان دادن این موضوع انجام تحقیقات و انتشار نتایج در بهترین مجلات دنیا است. برخی از دانشجویان در  مقطع فوق لیسانس تلاش می کنند تا عناوین پایان نامه خود را به شکلی انتخاب کنند که بتوانند در مرحله دکتری نیز آن را ادامه دهند و یک تحقیق علمی، اصولی و با کیفیت از خود به جا بگذارند، برای این منظور موضوع انتخابی باید جدید و تحقیقی که انجام می دهند دارای نوآوری باشد تا رزومه ای مناسب برای آنها به همراه داشته باشد.

بارگذاری پایان نامه در پژوهشیار

سامانه پژوهشیار به تازگی برای بارگذاری امور پژوهشی مقاطع تحصیلات تکمیلی در حیطه ثبت پروپوزال و پایان نامه دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی د ر دانشگاه آزاد معرفی شده است. دانشجویان دانشگاه آزاد پس از بارگذاری پایان نامه در سامانه پژوهشیار و ایجاد حساب کاربری، می بایست برای انتخاب استاد راهنما و ثبت پروپوزال و در نهایت ارائه پایان نامه کارشناسی در این سامانه اقدام کنند.

مرجع پایان نامه

هر پایان‌نامه ای هنگامی از ارزش علمی برخوردار است که مستند باشد و در نگارش آن از منابع معتبر داخلی و خارجی استفاده شده باشد. بر همین مبنا لازم است نام منابع تحقیق و مرجع پایان نامه به‌طور دقیق و کامل در پایان‌نامه علمی ذکر شود. اما نحوه نگارش فهرست منابع و مرجع پایان‌نامه قواعد و اصولی دارد که باید حتما دانشجویان آن‌ها را رعایت کنند تا کیفیت و استاندارد آن حفظ شود.

جست و جوی پایان نامه

برای جست و جوی پایان نامه، گوگل مهمترین سایت است. در تحقیقی که از دانشجویان و محققین به عمل آمده است، مشخص شد که تقریبا 75 درصد از دانشجویان برای نوشتن مراحل پایان نامه از بخش جستجوی پیشرفته گوگل، جست و جوی پایان نامه را سرچ میکنند. جستجو و تکنیک های مربوط به آن برای انجام هرگونه تحقیق از جمله جست و جوی پایان نامه لازم و ضروری است. در مواردی امکان اتصال به کتابخانه دانشگاه ها فراهم نیست و دانشجویان به گوگل محدود می شوند که براین اساس باید به تکنیک های لازم آگاهی داشته باشند.