همه چیز در مورد پایان نامه ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد دارای زوایای پنهان زیادی است و برای موفقیت در آن لازم است آگاهی کامل نسبت به تمام زوایای آن داشته باشید در این صفحه سعی شده است نکات مهمی در این رابطه ارائه شود

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

همه چیز در مورد پایان نامه ارشد

اگر بخواهید همه چیز در مورد پایان نامه ارشد را بدانید باید بگوییم که  پایان نامه کارشناسی ارشد نوشته ای است شامل چکیده پایان نامه به فارسی،‌ فهرست تفصیلی مطالب، فهرست تصاویر، جداول و نمودارها،‌ مقدمه و تاریخچه مختصر، مروري برکارهاي انجام شده در حوزه موضوع مشابه  دانشجو در سالهای پیش و آخرين اطلاعات تئوري، عملکرد تحقيقي و عملي نتايج، پيشنهادات، فهرست منابع و ماخذ. نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد دارای اصول خاصی بوده و از مراحل مشخصی از قبیل ارائه پیشنهاده یا پروپوزال، تعیین عنوان و انتخاب موضوع مناسب و فصل بندی برخوردار می باشد.
باید به این نکته توجه داشت که در پایان نامه کارشناسی ارشد لازم است چکيده پايان نامه به انگليسي توسط دانشجو ترجمه شود که در این زمینه از هدايت و نظارت استاد راهنما و همکاري استادان مشاور در تنظيم و تدوين آن نباید غافل بود. در کل دانشجویان زمانی می توانند مدعی شوند همه چیز در مورد پایان نامه ارشد را می دانند که پایبند به رعایت شیوه نامه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و یا انجام رساله دکتری برای حفظ هماهنگی بین پایان نامه های کارشناسی ارشد باشند.

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟

پایان نامه کارشناسی ارشد نوشتاری که توسط دانشجویان انجام می‌پذیرد، دانشجو موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد را منطبق با رشته تحصیلی خودش انتخاب می‌نماید و با نوشتن مطالبی  درباره آن، مدرک تحصیلی خود را دریافت می‌کند. در رابطه با انجام پایان نامه دانشجویان، موضوعی مورد بررسی قرار می‌گیرد که پاسخ آن از طریق تجزیه و تحلیل و همچنین تجربه و آزمایش مشخص می شود. برای تحقیق در مورد موضوع مربوطه، مدت زمان محدودی تعیین می‌گردد. بهترین زمان آغاز نوشتن و انجام پایان نامه برای دانشجویان، ترم 3 می باشد که پیشنهاد می کنیم برای مشاوره در این زمینه استاد راهنمای خود مراجعه کنند، تا ایشان تعدادی مقاله چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی را در اختیارتان قرار بدهد و دانشجویان از طریق مطالعه ی آن ها ( البته به طور سطحی ) با نحوه ی نگارش چکیده، مقدمه و تعاریف اصلی آشنا شوند. هدف از پایان نامه کارشناسی ارشد، بررسی تواناییهای علمی و عملی دانشجویان کارشناسی ارشد و کیفیت آنها در نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد می باشد.

 اجزای پایان نامه کارشناسی ارشد

اجزای پایان نامه کارشناسی ارشد سه بخش کلی دارد که هر یک زیرمجموعه‌هایی دارند؛ این سه بخش عبارتند: از صفحه‌های نخستین، متن اصلی (فصل‌های اصلی) و صفحه‌های پایانی در زیر این مطلب به تفکیک بخشهای اجزای پایان نامه کارشناسی ارشد می پردازیم:

الف) صفحه‌های نخستین: صفحه‌ی بِسمِ‌اللهِ، صفحه‌ی عنوان، صفحه‌ی حقوقی، صفحه‌ی تقدیم، صفحه‌ی تشکر و قدردانی، صفحه‌ی چکیده فهرست مندرجات فهرست شکل‌ها در صورت نیاز، فهرست سایر موارد در صورت نیاز  فهرست جدول‌ها در صورت نیاز،
ب) متن اصلی پایان‌نامه: کلیات پژوهش، مقدمه و مروری بر مطالعات انجام شده، مواد و روش‌ها یا روش تحقیق، تجزیه و تحلیل نتایج، نتیجه‌گیری، بحث و خلاصه‌‌ی پیشنهادات
ج) صفحه‌های پایانی: فهرست منابع و مآخذ، فهرست راهنما، چکیده به زبان انگلیسی، صفحه عنوان به زبان انگلیسی

نقش استاد مشاور در پایان نامه ارشد

نقش استاد مشاور در پایان نامه ارشد و رساله دکتری به دانشجویان مشورت دادن به آنها در رشته های مختلف در زمینه نوشتن تمامی مراحل پایان نامه تا زمان دفاع می باشد. با توجه به اینکه پایان نامه کارشناس ارشد امری مهم تلقی می شود، نقش استاد مشاور در پایان نامه ارشد نیز باید با دقت بالایی انجام شود؛ برای این منظور انتخاب استاد مشاور توسط استاد راهنما صورت خواهد گرفت و در صورت صلاحدید استاد راهنما ممکن است بیش از یک استاد مشاور برای کمک به دانشجویان در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد لازم باشد. گاهی هم به دلایلی دانشگاهها از استاد مشاور خارجی استفاده می کنند. منظور از استاد مشاور خارجی، شخص است که عضو هیأت علمی است و در حال حاضر در یکی از دانشگاه هاي خارج از کشور اشتغال به تحصیل دارد.

نقش اساتید خارجی به عنوان استاد مشاور در پایان نامه ارشد دانشجویان به شرح زیر است:

-استفاده از توان و متخصصان خار جی براي ارتقاء کیفیت پایان نامه هاي مقاطع تحصیلات تکمیلی
-ایجاد انگیزه در دانشجویان در راستاي توسعه فناوري هاي ارزش آفرین و تشویق و ارتقاي خلاقیت و نوآوري در دانشگاه
-زمینه سازي براي افزایش تعاملات بین اساتید و دانشجویان دانشگاه با دانشگاه هاي خارجی

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد

انتخاب مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد در هر کار تحقیقاتی و پژوهشی تضمین‌ کننده ارتقای کیفیت آن پروژه است. برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد کلیه رشته های دانشگاهی  از جمله  انجام پایان نامه مدیریت، مشاوره قوی و باکیفیت، بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود و بدون راهنمایی و مشاوره استادان دانشگاهی نیز این پژوهش سخت‌تر هم خواهد شد، زیرا به عنوان مثال همان رشته مدیریت که در بالا ذکر شد همه جنبه‌های مطالعاتی را شامل می‌شود و مباحث گسترده و متفاوتی را در بر می‌گیرد، از این‌رو لازم است در مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد از مشورت و همفکری متخصصان خبره و آگاه این رشته استفاده کرد و به همه نکاتی که آنان متذکر می‌شوند، با دقت و به طور کامل توجه کرد. در مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد، مشاور با برنامه زمان‌بندی شده دقیق بر اساس تاریخ جلسه دفاع به دانشجویان کمک می‌کند که هم بر سرعت عمل آنان افزوده شود تا به‌موقع پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد را تحویل دانشگاه دهند و هم با استفاده از تجربیات ارزشمندشان بر دقت دانشجویان می‌افزایند تا هیچ نکته و ابهامی در مسیر پژوهش باقی نماند.

قيمت پايان نامه كارشناسي ارشد

تعداد زیادی از موسسات هستند که زیر لوای جامعه علمی کشور و استادان دانشگاهی اقداماتی به عنوان مشاوره برای تهیه و آماده‌سازی پايان نامه كارشناسي ارشد انجام می دهند. این موسسات در قبال دریافت مبلغ و هزینه ای به دانشجویانی که زمان اندکی برای نگارش پایان دارند، کمک خواهند کرد که پایان نامه ای معتبر و با سطح علمی استاندارد تهیه و تنظیم کنند. قیمت‌ پايان نامه كارشناسي ارشد منوط به نوع پایان‌نامه و رشته تحصیلی دانشجویان می باشد. هرچه موضوع سخت‌تر باشد قيمت پايان نامه كارشناسي ارشد بیشتر خواهد بود. برای آنکه هم  دانشجو خیالش راحت باشد که با پرداخت هزینه، پایان‌نامه اش به مشکلی برنمی‌خورد، هر فصلی که توسط کارشناسان موسسات نوشته می شود به او تحویل داده می‌شود تا استاد راهنما تاییدیه آن را بگیرند.

حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد

در راستای منشور علمی و نظام نامه پژوهشی، نهادها و ارگانهای دولتی به حمایت از انجام پایان نامه های کارشناسی ارشد با اهداف زیر می کنند:
توسعه و ترویج دانش پژوهی در بین مجامع  علمی و دانشگاهی
تحقق اهداف منشور علمی و نظام نامه پژوهشی
تشویق دانشجویان و دانشگاهیان به امر پژوهش و تحقیق در حوزه های مختلف
حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری
ارتقاء سطح علمی پژوهشگران کشور در زمینه های متفاوت علمی
به منظور تقویت انگیزه فعالیت پژوهش در دانشجویان در عرصه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد تمامی رشته های دانشگاهی، همچنین در این رابطه بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد بنا به ماموریت خود مبنی بر سیاستگذاری و برنامه ریزی برای شناسایی، هدایت و حمایت از پایان نامه های کارشناسشی ارشد نخبگان کشور در زمینه های مختلف، که موضوع آنها دربرگیرنده یک یا بخشی از محورهای پژوهشی مورد نظر بنیاد ملی نخبگان می باشد را مورد حمایت مالی قرار دهد. علاقه مندان می توانند جهت استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان و ثبت نام و آگاهی از شرایط ، به سایت این بنیاد مراجعه نمایند.

 شرایط استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد

شرایط استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد را در ذیل بیان می کنیم:
-استاد مشاوره مي بايست از اعضاي هيأت علمي دانشگاه مربوطه باشد و حداقل از درجه علمي استادياري برخوردار باشد.
-از دیگر شرایط استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد این است که استاد مشاور بايد حتماً سابقه حداقل مشاوره دو پايان نامه را داشته باشد.
-استاد مشاور به پيشنهاد استاد راهنما و موافقت معاونت پژوهشي و تائيد شوراي پژوهشي دانشكده اعضاي هيأت علمي ساير دانشگاهها يا محققين ديگر انتخاب می شود.
-در صورتيكه در دانشكده اعضاي هيأت علمي با درجه استاديار به حد كفايت وجود نداشته باشد، با تائيد شوراي پژوهشي و معاونت پژوهشي دانشكده ميتوان از اعضاي هيأت علمي مربي با حداقل 5سال سابقه كار آموزشي و پژوهشي به عنوان استاد مشاوره استفاده نمود.

حق الزحمه استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد

حق الزحمه استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد در سه مرحله و پس از تکمیل سه کاربرگ ارزیابی پیشرفت تحصیلی رساله دکتري دانشجو صورت می پذیرد. به طوريکه در مرحله اول و دوم هر کدام 25 درصد معادل 5/7 واحد از 30 واحد و در مرحله سوم (دفاع نهایی دانشجو) 50 درصد معادل 15 واحد از 30 واحد پرداخت میشود.
حق الزحمه استاد مشاور پایان نامه ارشد معادل 3 واحد حق التدریس محسوب می شود.
حق الزحمه داوران داخلی و خارجی معادل 30 ساعت حق التحقیق و حق الزحمه نمایندگان معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه، هر کدام معادل 10 ساعت حق التحقیق است.
پرداخت حق الزحمه استاد مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد/ اساتید راهنما/ داور مدعو منوط به ارائه آخرین حکم کارگزینی عضو هیأت علمی و یا آخرین مدرك تحصیلی براي گروه آزاد جهت پرداخت حق الزحمه است