پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد را شاید بتوان جدی ترین طرح پژوهشی یک دانشجو در این مقطع دانست که باید در خاتمه دوران تحصیلی خود به انجام برساند. بسیاری از دانشجویان برای شروع؛ ابهامات و چالشهایی زیادی دارند که در این صفحه سعی شده است به تمام این سوالات و ابهامات پاسخ داده شود.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

پایان نامه ارشد

نکته مهمی که لازم است در ابتدا و قبل از پرداختن به نحوه ی نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد به آن بپردازید این است که، نوشتن پایان نامه ارشد در این مقطع ارزش علمی چندانی ندارد و در کل پایان نامه ارشد برای این است که دانشجو اصول اولیه پژوهش و کار علمی را بیاموزد تا بتواند در مقطع دکتری رساله ی دکتری خود را تنظیم و ارائه دهد.

مفهوم پایان نامه تحصیلی

همه دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد که دوران تحصیل شان در حال اتمام است باید برای ارائه پایان نامه های کارشناسی ارشد اقدامات لازم را انجام دهند و در قالب، درسی چند واحدی آنرا ارائه دهند. پایان نامه تحصیلی در چارچوب معین و مشخص، باید آماده شود و پس از تصویب تیم داوری در دانشگاه دانشجو باید بتواند با استفاده از سی دی و دلایل منطقی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود دفاع کرد و نظر استادان مربوطه به پروژه را جلب کرد تا بتواند با موفقیت دوران تحصیلی را به پایان رساند و مدرک خود را اخذ نمود.

نگارش پایان نامه ارشد

دانشجویانی که نحوه‌ی نگارش پایان نامه ارشد را فرا می‌گیرند، نخست این نکته را می‌آموزند که در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد یک پرسش پژوهشیِ ، باید مطرح و پاسخ داده شود. نگارش پایان نامه‌، مهم‌ترین قسمت از تحصیل دانشجویان  به‌شمار می آید و طرح یک فرضیه و یا پرسش پژوهشیِ مرتبط با پایان نامه ارشد می تواند نگارش آنرا از یک کار کسالت‌ آور به یک امر حائز اهمیت تبدیل ‌کند.

 صفر تا صد پایان نامه ارشد

انجام صفر تا صد پایان نامه ارشد ملزم به رعایت اصول روش تحقیق می باشد. بنابراین اگر با روش تحقیق آشنایی ندارید می توانید مطالعات خود را در این حوزه افزایش داده و کار نوشتن پایان نامه  خود را آسانتر نمایید. اولین گام در انجام صفر تا صد پایان نامه یا انجام رساله دکتری انتخاب استاد راهنما و موضوع می باشد. از آنجا که پس از انتخاب واحد زمان بسیار سریع می گذرد و دانشجو دچار استرس می شود، پیشنهاد می شود سعی کنید یک ترم قبل تر از شروع پروژه، استاد راهنمای خود را انتخاب کرده و حیطه کلی موضوع را مشخص نمایید. سعی کنید پیش از ورود به مباحث پایان نامه؛ یک مطالعه جامع در خصوص فصلهای پایان نامه کارشناسی ارشد داشته باشید تا آشنایی لازم درمورد ساختار آنرا کسب کرده باشید

پایان نامه نویسی ارشد

یکی از نکاتی که در پایان نامه نویسی ارشد مدنظر است، زمان است. اگر فکر می کنید، می توانید در مدت زمان کوتاه یک پایان نامه قابل قبول تنظیم کنید، سخت در اشتباهید. برای پایان نامه نویسی ارشد حتما باید برنامه ریزی و زمانبندی درستی داشته باشید.  از دیگر نکات مهمی که کار پایان نامه نویسی ارشد را با مشکل روبرو می کند، کمال گرایی درباره ی مدت زمان نگارش پایان نامه است، که با داشتن یک واقع بینی منطقی و برنامه ریزی صحیح می توانید موفقیت لازم را در این زمینه به دست آورید.

اصول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

یکی از اصول اولیه این است که دانشجو باید موضوع کاربردی ای را بررسی کند و با تجزیه و تحلیل یا تجارب علمی یا آزمایشی به آن پاسخ دهد. بنابراین پایان نامه باید دارای مشخصات و ویژگی هایی باشد که آن را از نظر استادان راهنما قابل قبول سازد. همچنین یکی دیگر از جمله اصول نگارش این است که  موضوع باید با علاقه دانشجو هماهنگ باشد، زیرا این موضوع باعث انگیزه دانشجو می شود و هر چه سطح سواد و مطالعه منابع مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو بیشتر باشد، قطعا در نگارش و آغاز به کار  موفق تر عمل خواهد کرد.

 ساختار پایان نامه

 قوانین پایان نامه ارشد در حالت کلی شامل موارد زیر است:
صفحه عنوان
سپاس‌گزاری‌ها
چکیده
فهرست مطالب
فهرست شکل‌ها و جداول و نمودارها
لیست اختصارات
واژه‌نامه
مقدمه
بررسی ادبیات موضوعی یا چارچوب نظری
روش‌شناسی
نتایج
بحث و گفت‌وگو
نتیجه‌گیری
لیست مراجع
ضمائم
البته ساختار همه پایان‌نامه‌ها دقیقاً یکسان نیست و به مکان، رشته، موضوع و روش شما بستگی دارد.

انواع پایان نامه ارشد

در کلیه رشته‌ های دانشگاهی، در دوره‌های کارشناسی ارشد، ارائه پروژه کارشناسی ارشد ضروری است. البته در دوره کارشناسی برخی رشته‌های فنی و هنری نیز دانشجو ملزم به تهیه تز ارشد است. در حوزه علوم پزشکی، برحسب مقطع تحصیلی، انواع پایان‌نامه‌ ارشد به سه گروه علوم پایه، عمومی (بالینی)، و تخصصی تقسیم می‌شوند.

پایان نامه ارشد باید چند صفحه باشد؟

طبق نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد قطعا حجم پایان نامه های کارشناسی ارشد بین ۶۰ الی ۱۰۰ صفحه متغیر است. اما با توجه به پیچیدگی رساله ی دکتری حجم برخی از پژوهش ها ممکن است چندین برابر عدد یاد شده باشد. پس این تعداد صفحات در همه پایان نامه های کارشناس ارشد یکسان نیست و نیاز به وقت بیشتری دارد. پس اگر تعداد صفحات پایان نامه ارشد شما زیاد باشد می بایست هزینه ی بیشتری را پرداخت نمایید.

پایان نامه ارشد چند واحد است

دانشجویان با دانستن همه چیز در مورد پایان نامه ارشد می توانند با آگاهی شروع به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کنند. واحدهای تئوری در برخی رشته ها 26 واحد و در برخی دیگر 27 واحد است. پایان نامه نیز 6 واحدی است که در نهایت مجموع واحدهای دریافتی 32-33 واحد می گردد. دانشجویان کارشناسی ارشد باید در هر ترم تحصیلی حداقل 8 واحد و حداکثر 14 واحد را بردارند که معمولا به دلیل وجود دروس پیش نیاز حدود 9 واحد درسی در هر ترم تحصیلی برداشته خواهد شد. توصیه می شود مقاله «همه چیز در مورد پایان نامه ارشد» را مطالعه کنید.

سفارش پایان نامه ارشد

موسسات انجام خدمات پایان نامه با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه مشاوره و آموزش در این زمینه از جمله انجام پایان نامه مدیریت جهت کمک به دانشجویان می توانند با بهره گیری از مشاوران خبره، سفارش پایان نامه ارشد آنها را پذیرا باشند.

خريد پايان نامه كارشناسي ارشد

برخی دانشجویان به دلیل نداشتن وقت و آگاهی در زمینه پایان نامه اقدام به خرید پایان نامه می کنند که باید دقت داشته باشند قیمت گرداوری مطالب میتواند در هزینه انجام پایان نامه تاثیر گذار باشد. توجه داشته باشید که برون سپاری نگارش پایان نامه با مساله «خرید پایان نامه» کاملا متفاوت است. در واقع خرید پایان نامه به تهیه یک کار آماده اطلاق می شود که ممکن است به افراد دیگری نیز ارائه شده باشد. این کار ممکن است اعتبار و حیثیت شما را به مخاطره بیاندازد در حالیکه بیرونسپاری پروژه پایان نامه هیچ مشکلی برای شما بوجود نخواهد آورد.

 مراحل انجام پایان نامه ارشد

شما در انجام پایان نامه باید ابتدا با مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آشنا شوید: بعد از انتخاب موضوع مناسب، پروپوزال از جمله مراحل انجام پایان نامه می باشد، برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه و ثبت نمره نهایی نیز از مراحل انجام پایان نامه ارشد می باشد.

مراحل آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

یکی از چالش هایی که دانشجویان با آن دست و پنجه نرم می کنند، نگارش پایان نامه است. توجه داشته باشید که این کار دارای اصولی است، و غالبا دانشجویان آگاهی کاملی نسبت به آن ندارند. شایان ذکر است بدانید هر دانشجو قبل از این که بخواهد برای نگارش پایان نامه ارشد اقدام کند باید اطلاعات کاملی نسبت به مراحل آموزش انجام آن در اختیار داشته باشد. بهتر است برای دانلود pdf آموزشی می توانید به موسسات آموزشی یا دانشگاه خود مراجعه کرده و آن را مطالعه نمایند همچنین برای آگاهی بیشتر می توانید این صفحه را مطالعه کنید.

قالب پایان نامه 

دانشجویان برای شروع، باید از قالب و فرمت کارشان اطلاعاتی داشته باشند و دانشجو قبل از چاپ و صحافی پایان نامه ناچار به رعایت موارد آن می باشد تا در انتهای نگارش پایان نامه برای تنظیم این قواعد وقت کمتری صرف نماید. برای استفاده از قالب پایان نامه کارشناسی ارشد کافی است عناوین فصلها، متن پایان نامه، جداول و شکلها را به درستی استفاده کنید.

 نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

از جمله مهم ترین بخش هایی که دانشجو باید تمام تلاش خود را در آن به کار گیرد، نحوه نوشتن متن پایان نامه است. می دانیم که تمامی پایان نامه ها از 5 فصل اصلی تشکیل شده است. در واقع اجزای پایان نامه نیز مانند اجزای تشکیل دهنده مقالات بوده ولی جزئیات آن در هر بخش بیشتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر این صفحه را مطالعه کنید.

دانشگاه پیام نور

دانشجویان باید توجه داشته باشند که پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در تابستان ارائه نمی شود. یکی از 10 نکته بسیار مهم در انجام پایان نامه، انتخاب موضوع است که در مورد آن باید با یکی از اعضای هیات علمی معرفی شده از سوی مدیر گروه به عنوان استاد راهنما مشاوره کنید. سایت دانشگاه پیام نور نیز می تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد.

دانشگاه آزاد 

در دانشگاه آزاد باید تمامی داده ها به هم منسجم باشند و جزئیات در نگارش بسیار حائز اهمیت است. فرضیات پژوهش و نتیجه گیری در پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نقش به سزایی دارد. اطلاعات بیشتر را در سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی مطالعه کنید.

حذف پایان نامه ارشد

اصولا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پس از گذراندن واحدهای درسی عملی و نظری طی 4 ترم یا بیشتر، واحد درسی پایان نامه را اخذ می کنند و با ارائه و دفاع از پایان نامه، مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت می نمایند اما طبق دستورالعمل جدید وزارت علوم تحقیقات و فناوری، این امکان برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد فراهم شده است که با حذف پایان نامه ارشد، بتوانند واحد درسی اخذ کنند.

برای پایان نامه کارشناسی ارشد چکار کنم؟

دانشجویان در صورتی که قصد شروع پروژه خود را دارند حتما باید اطلاعات کافی در این حیطه را جمع آوری نمایید. منابع متعدد خارجی و چند زبانه می تواند برای ارائه بهتر به آنها کمک کند، و باید سعی کنند برای پیدا کردن منابع و مواخذ علمی تنها به کتابخانه و یا گوگل اکتفا نکنند. برای پاسخ به این سوال می توانید این صفحه را مطالعه کنید.