پایان نامه کارشناسی چیست

انجام پایان نامه کارشناسی

پایان نامه نگارشی است که ، دانشجو با توجه به رشته تحصیلی و موضوع مورد علاقه خود شروع به نوشتن می کند. این را باید دانست که نوشتن پایان نامه ، دارای اصول و قوانین خاص خودش است .که در صورت انجام پایان نامه باید نکات مهم و ضروری را رعایت کرد .
داشتن اگاهی و دانش کافی برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ، بسیار کمک کننده است . قبل از شروع پایان نامه مطالعات زیادی انجام دهید،  تا بتوانید ایده پردازی خلاقانه داشته باشید.
در واقع دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ، با انجام یک پروژه تحقیقاتی و نگارشی به نام پایان نامه کارشناسی ارشد از نوشته خود دفاع کرده و موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود می شوند .

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

موضوع پایان نامه کارشناسی

معمولا انتخاب موضوع برای دانشجویان کار دشواری است، و معمولا تا ترم های پایانی طول می کشد .  به همین دلیل این امر باعث به تاخیر افتادن اتمام دوره تحصیلی می شود .در انتخاب موضوع پایان نامه بهتر است ، با چند مورد اشنا شوید.

 • بهتر از همان ترم اول موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنید.
 • اگر در کلاس های تحقیقاتی ، شرکت می کنید وارد مباحثی شوید که به ان گرایش دارید ، تا بهتر بتوانید روی موضوع پایان نامه تمرکز کنید . هر موضوعی در ذهن خود دارید که مورد انتخابی و علاقه شماست ، به دنبال تحقیقات در همان مورد باشید .
 • بی شک باید پایان نامه خود را ، در کنار یک راهنما و استاد خوب و با تجربه انجام دهید .بهتر است به دنبال یک راهنمای خوب باشید ؛ که شما را در موضوع تحقیق و پژوهش کمک کند .
 • موضوعی انتخاب کنید ، که قابل تحقیق و نوشتن باشد که اگر پرسش و چالشی مطرح شد ؛ مقدمه ای از ان را بدانید و در ان مورد اطلاعات کافی داشته باشید .
 • برای نوشتن پایان نامه مطمئن شوید موضوعی که انتخاب کردید ، منبع مشخصی برای تحقیق و پژوهش دارد؛ که اگر ان منبع در دسترس بود موضوع مورد نظرتان را ادامه دهید.
 • برای اینکه راجب موضوعتان اطلاعات کافی به دست بیاورید ، در پایگاه های داده گزینه Alert را فعال کنید .

در ادامه، به چند مورد از معیارهایی که یک موضوع تحقیقاتی نیاز دارد می پردازیم .

 1. بهتر است موضوع شما دارای مناسبت باشد و جزء موضوع عای مهم و اساسی از نظر محقق باشد .
 2. موضوع مورد نظر باید ، با فرهنگ و عرف جامعه متناسب باشد ؛ و هیچ گونه تضادی با سیاست کشور نداشته باشد .
 3. موضوع شما نباید دارای موانع اخلاقی باشد ، حفظ حرمت انسانی و نگاه داشتن اطلاعات محرمانه ، بسیار مهم و قابل اهمیت است .
 4. برای انجام تحقیق ، تمام شرایط و امکانات در مکان ذکر شده باید فراهم باشد ؛ در این صورت ، موضوع شما قابلیت اجراء خواهد داشت .
 5. مطالعاتی در اولویت پژوهش قرار دارند که ، در کنار مقرون به صرفه بودن نیز جنبه کاربردی هم داشته باشند ؛ و برای مدیران و برنامه ریزان ، در جهت تامین نیاز جامعه مفید باشد .

قالب پایان نامه کارشناسی

چند مورد از ویژگی های قالب پایان نامه کارشناسی ارشد گفته می شود :
با توجه به شیوه نامه دانشگاه ها ، باید پابرگ و سربرگ ها را تنظیم کنید .
طبق شیوه نامه دانشگاه ، باید پانویس صفحات را تنظیم کنید .
با یک کلیک ظاهر جدول را تغییر دهید .
باید جدول ها ، شکل ها و تیترها به صورت خودکار شماره گذاری شود .
برای مطالب ، شکل ها ، نمودارها فهرستی اتوماتیک تنظیم شود که قابلیت اپدیت را داشته باشد .
باید با یک  کلیک ، استایل هر بخش از متن را بتوان تغییر داد .
درج و تنظیم صفحات پایانی و مقدماتی پایان نامه مانند { تقدیم ، عنوان فارسی ، عنوان انگلیسی ، چکیده و …}
با توجه به شیوه نامه دانشگاه ، شماره گذاری صفحات و حاشیه ها تنظیم شود .

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی

از جمله موارد تخصصی ، که دانشجویان در نحوه نگارش علمی ان معمولا دچار مشکل هستند ؛ نگارش پایان نامه است . به طور کلی ، پایان نامه از دو دیدگاه ارزیابی می شود مورد اول تحقیق منظم و جدی دانشجو ، در یک حیطه زمان بندی مشخص است . و مورد دوم کار پایانی ، کل تحقیقات و یافته های دانشجو ، در طول دوره تحصیلی است .
در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، به مسائل جزئی تر توجه می شود .معمولا در انجام پایان نامه مشکلاتی که برای دانشجو به وجود می اید ؛ مشکلات نگارشی است . دانشجو با رعایت ان می تواند کیفیت پایان نامه را بالا ببرد .
این را باید گف که ، برخی از پایان نامه ها به دلیل منبع دهی نادرست و رعایت نکردن علائم نگارشی از سوی اساتید رد می شوند ؛ و  مجبور به اصلاح کار خود می شود .

مراحل نوشتن پایان نامه

طبق استانداردهای دانشگاه ، پایان نامه ها دارای 5 مرحله است که با ان اشنا می شویم.
مقدمه و طرح مسئله : هر پایان نامه ای نیاز به یک مقدمه خوب دارد، بهتر از روش هایی که در پایان نامه استفاده می شود را ، در مقدمه به کار ببرید . مقدمه باید به گونه ای باشد که خواننده را جذب کند تا ادامه مطلب را بخواند ؛ سعی کنید ر مقدمه جز موضوع پایان نامه از گونه های مشابه هم استفاده کنید .
روش تحقیق : در این مرحله باید ، تجربیات و تحقیقات خود را به مخاطب  انتقال داده و پرسش های ذهن مخاطب را ، پاسخ دهید.
مدل و ایده ی تحقیق : در این روش باید پارامتری که مورد تغییر و اندازه گیری است را ، در اختیار مخاطب قرار دهید . و توضیح دهید که چرا ان را در نظر گرفتید ؛ و با اهداف پایان نامه تان چه ارتباطی دارد.
نتیجه تحقیق : این قسمت مهم ، نتیجه پایان نامه را  نشان میدهد ، سعی کنید نتایج را در اختیار مخاطب قرار بدهید ؛ و در ابتدای پاراگراف به صورت ساده و روان بازگو کنید .
نتیجه گیری و پیشنهادات : در بخش اخر به  نتیجه کارها و تحقیقات ، پرداخته می شود .به سوالاتی که در ابتدا مطرح شده ، پاسخ داده می شود . و باید از منبعی که برای تحقیقات خود استفاده کردید را ، عنوان کنید .

فرمت پروژه ی کارشناسی

هر پایان نامه ای فرمت بندی ان ، از دو بخش تشکیل می شود . فرمت بندی محتوایی ، فرمت بندی ساختاری. اول از همه ، باید یک موضوع خوب انتخاب کنید ؛ و پایان  نامه را براساس ان بنویسید . مخاطب باید با خواندن عنوان ، ایده اصلی پایان نامه را متوجه شود به همین دلیل ، موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد باید در برگیرنده هدف اصلی پایان نامه باشد .

اهمیت نوشتن پایان نامه کارشناسی

یکی از مهم ترین وظایف فارغ التحصیلان ، نوشتن پایان نامه کارشناسی است ، که نیاز به دانش ، مهارت و زمان زیادی دارد . دانشجو باید در تکمیل یک پایان نامه کامل و جامع ، تجربه کافی داشته باشد ؛ و از تجربیات گروه های تخصصی و تحقیقاتی نیز استفاده کند .

مراحل پایان نامه کارشناسی

بعد از نوشتن پروپوزال ، زمان نوشتن پایان نامه است . پایان نامه در مورد موضوع خاصی است که ، در پایان تحصیلات دانشجو جهت دریافت مدرک تحصیلی انجام می شود . نتیجه چند سال تحصیل و کوشش دانشجو ، که به صورت جدی ، دقیق و منظم انجام می شود نوشتن پایان نامه است . که تبدیل به یک منبع اطلاعاتی با ارزش می شود .

ایا لیسانس پایان نامه دارد ؟

به طور کلی ، برای مقاطع لیسانس یا کارشناسی  پایان نامه  تعریف نمی شود . اما بعضی از رشته های لیسانس ، برای اتمام دوره انجام پایان نامه ضرورت دارد. دانشجویان ارشد و دکتری بعد از اتمام دوره تحصیلی ، باید با انجام پایان نامه صلاحیت علمی خود را نشان دهند .

قالب اماده پایان نامه کارشناسی پیام نور

دانشجو ، برای اماده کردن پایان نامه خود و تحویل ان باید طبق قالب اماده ، موارد زیر را بپذیرد .

شخصه ….. قبول دار می شوم که ، مطالب استفاده شده در پایان نامه نتیجه کار تحقیقاتی و پژوهشی خودم است ، و به اطلاعات پژوهشی دیگر افراد که در این پایان نامه از انها مورد استفاده قرار گرفته است ، طبق مقررات ارجاع شده . از این پایان نامه پیش تر ، برای هویت هیچ گونه مدرکی چه هم سطح یا بالاتر ، استفاده نشده است .

پایان نامه کارشناسی پیام نور

مهم ترین درس در مقطع کارشناسی ارشد ، پایان نامه است . دانشجو پیام نور ، بعد از پاس کردن سایر دروس ، پایان نامه ارشد را انتخاب می کند . و زمانی فارغ التحصیل می شود که ، نمره قبولی در جلسه دفاع دانشجو کسب کند . مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور 32 تا 34 واحد است . در دانشگاه پیام نور درس پایان نامه ، در بعضی رشته ها 4 الی 6 واحد است ؛ دانشجو شیوه ی پژوهش محور ،  زمانی فارغ التحصیل می شود که ، این درس را گذرانده باشد.