پایان نامه …

همانطور که می دانید؛ پایان نامه به یک طرح تحقیقاتی و پژوهشی وسیع و علمی گفته می شود که دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی علی الخصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری موظف هستند جهت اثبات شایستگی دریافت مدرک فارغ التحصیلی؛ آنرا نگارش و در حضور داوران عالی رتبه دفاع کنند.
در این صفحه قصد داریم به همه زوایای پنهان پایان‌نامه‌های دانشگاهی بپردازیم و در مجموعه ای از مقالات؛ شما را با نحوه نگارش، شیوه دفاع و تمام جزئیات این کار آشنا سازیم توجه داشته باشید موسسه ای که در انجام پایان‌نامه دانشجویان بیشتر از هر موسسه دیگری مسئولیت پذیر و پاسخگوست؛ تنها از آن روی است که مفهوم مسئولیت پذیری را نیک می داند

پایان نامه

پایان نامه چیست؟

همانطور که اشاره شد؛ پایان نامه یک طرح تحقیقاتی خلاقانه و نوآورانه است که از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خواسته می شود با کمک یک استاد دانشگاه که بعنوان استاد راهنما خواهد بود؛ به انجام رسد و نوشتن آن مستلزم یک تحقیقات جامع و کامل پیرامون موضوعی نوین و جدید است و چنانچه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری در نگارش یا ارائه آن موفق نشوند بالطبع امکان فارغ التحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی را نخواهند داشت. توصیه می کیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله پایان نامه چیست را مطالعه کنید.

اهمیت پایان نامه

پژوهشهای علمی می توانند نقش بسیار مهمی در پروسه فراگیری علوم ایفا کنند در واقع وقتی که یک دانشجو اقدام به نگارش پایان نامه می کند؛ قطعا در مسیری قرار می گیرد که می تواند به دانشی به روز  و دقیق دست یابد. تحقیق، پژوهش، ترجمه و مطالعه منابع مختلف پیرامون موضوع پایان نامه؛ راهی ایده آل برای کسب دانش و مهارت است و باعث ارتقاء مهارت در تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری خواهد شد.
از دلایل دیگر که می توان در باب اهمیت انجام پایان نامه نام برد این است که اگر قصد ادامه تحصیل در رشته خودتان را داشته باشید، پژوهشی که برای پایان‌نامه‌تان انجام می‌دهید قطعا شما را برای سطوح بعدی تحصیلاتتان آماده خواهد کرد.

  پایان نامه کارشناسی ارشد

همانطور که اشاره شد؛ پایان نامه یک طرح تحقیقاتی خلاقانه و نوآورانه است که از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خواسته می شود با کمک یک استاد دانشگاه که بعنوان استاد راهنما خواهد بود؛ به انجام رسد. نوشتن پایان نامه مستلزم یک تحقیقات جامع و کامل پیرامون موضوعی نوین و جدید است و چنانچه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری در نگارش یا ارائه آن موفق نشوند بالطبع امکان فارغ التحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی را نخواهند داشت. توصیه می کیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله پایان نامه کارشناسی ارشد را مطالعه کنید.

  رساله دکتری

رساله دکتری یکی از تخصصی ترین طرحهای پژوهشی است که هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی که مایل به اخذ مدرک phd است باید به انجام برساند. انجام رساله دکتری به لحاظ سطح علمی، قابل قیاس با پژوهشهایی که در مقطع کارشناسی ارشد انجام می شود نیست و دارای اصول و قواعد خاص خود است و نگارنده آن بایستی بتواند با انجام یک پژوهش جامع و کامل؛ مرزهای دانش را در رشته خود توسعه دهد. برای کسب اطلاعات تکمیلی راجع به ابعاد و زوایای پروژه دکتری می توانید به صفحه رساله دکتری مراجعه کنید.

پایان نامه کارشناسی

نگاه اساتید محترم به پایان نامه مقطع کارشناسی، همواره متفاوت بوده است. برخی از اساتید اعتقاد دارند برای فارغ‌التحصیلی دانشجوی کارشناسی؛ سپری کردن واحدهای درسی کافی است و ارائه یک پروژه پایانی با حساسیت کمتری همراه است اما بسیاری از اساتید نیز از دانشجویان انتظار دارند تا یک پروژه کامل ارائه کنند. در مجموع پایان نامه کارشناسی پروژه ای است که اغلب دانشجویان خودشان می توانند از عهده آن بربیایند و نیازی به کمک موسسات پژوهشی نیست لیکن دانشجویان عزیز جهت کسب اطلاعات بشتر می توانند این صفحه را مطالعه کنند.

 موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه یکی از مواردی است که باید کاملا مورد توجه قرار بگیرد و از ساده انگاری آن اجتناب شود. شاید به جرأت بتوان ادعا کرد که موضوع یکی از مهمترین ارکان پایان نامه است بطوریکه اگر با دقت انتخاب نشود ممکن است تبعات منفی آن تا سالها باقی بماند و محدود به خود پژوهش نشود. برای انتخاب موضوع بهتر است به سایتهای بین المللی نشر مقاله مثل ساینس دایرکت نگاهی انداخته و با ایده های جدید آشنا شویم. برای آگاهی بیشتر از جوانب مختلف این مساله می توانید صفحه موضوع پایان نامه را مطالعه کنید.

  پروپوزال

پروپوزال یک پیش درآمدی برای ورود به یک پژوهش کاملتر است بنابراین در نگارش پروپوزال بایستی نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهیم. از آنجا که تقریباً کلیه دانشگاههای سطح کشور در خصوص تصویب پروپوزال؛ ضوابط سخت گیرانه‌ای دارند، ارایه کار با کیفیت در دستیابی به مزیت پژوهشی از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. برای آشنایی با همه جوانب یک پروپوزال جامع و کامل می توانید صفحه مربوط به پروپوزال را مطالعه کنید

نوشتن پایان نامه 

همانطور که می دانید؛ نوشتن پایان نامه در تمام مقاطع تحصیلی علی‌الخصوص تحصیلات تکمیلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کیفیت آن نقش تعیین کننده ای در تبیین سطح علمی یک دانشجو دارد و می تواند در سرعت فارغ التحصیلی، ارتقاء رزومه علمی و بهبود وضعیت شغلی شما تاثیر بگذارد. ما اعتقاد داریم نگارش پایان نامه یک امر بسیار مهم و تخصصی است پس پیش از شروع؛ با مطالعه صفحه «نوشتن پایان نامه» آگاهی خودتان را در این زمینه افزایش دهید

شیوه تدوین پایان نامه

شیوه تدوین پایان نامه به تمامی اصول و مهارتهایی اطلاق می شود که بعنوان پیش نیازهای نگارش این طرح پژوهشی هستند. اساسا برای تدوین پایان نامه در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارای یک سری اصولی است که بایستی حتما توسط دانشجویان رعایت شود به این اصول و دستورالعملها؛ شیوه نامه نگارش پایان نامه گفته می شود. بعنوان مثال نگارش پروژه کارشناسی ارشد باید در پنج فصل صورت گیرد که هر فصلی دارای چهارچوب مخصوص به خود است. به تمام دانشجویان عزیز که در مرحله تدوین پایان نامه شان هستند؛ پیش از هر اقدامی توصیه می کنیم از مشورت مشاورین ممتاز بهره مند شوند و یا مطالب صفحه انجام پایان نامه را به دقت مطالعه نمایند.