10نکته بسیار مهم در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

همانطور که مکررا تاکید شده است، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مستلزم داشتن تجربه و مهارت زیادی است و چنانچه بدون اطلاع از اصول این کار شروع کنید قطعا با معضلات و چالشهای متعددی مواجه خواهید شد. این مقاله برای عزیزانی که در جستجوی راههای اصولی نگارش پایان نامه هستند تدوین شده است.

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

پایان نامه ارشد چیست؟

پایان نامه ارشد در حقیقت یک پروژه تحقیقاتی می باشد که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با نگارش آن و در نهایت دفاع از نوشته خود موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی می شوند. نحوه انجام پایان نامه ارشد همچون دیگر مقالات نبوده و پیچیدگی ها و اصول مربوط به خود را دارد، به همین خاطر در هنگام نوشتن آن می بایست به تمامی جزئیات از همان ابتدا دقت کرد. نگارش پایان نامه ارشد از مراحلی همچون ارائه پیشنهاد، تعیین عنوان، فصل بندی و … تشکیل شده است.

ساختار پایان نامه ارش

1.جلد، نخستین جزء پایان نامه است که در اولین نگاه، به چشم خواننده می آید و تصویری اجمالی و کلی از محتوای پایان نامه را نشان می دهد. بدین جهت، درج مشخصات کلی پایان نامه در جلد ضروری است. این مشخصات عبارت است از. آرم مرکز عالی آموزشی و پژوهشی، رشته و مقطع تحصیلی، سال تحصیلی، عنوان، نام استاد راهنما، نام استاد یا استادان مشاور، نام دانشجو، شماره جلد.
2.صفحه گشایش: صفحه گشایش، صفحه ای است که در آن، پدید آورنده، دستاورد خویش را با نام خداوند بزرگ«بسم اللّه الرحمن الرحیم» آغاز می کند.
3. صفحه عنوان  صفحه عنوان، صفحه ای است که در آن، اطلاعات دقیقا مطابق ترتیب مندرج در روی جلد می باشد.
4.صفحه سپاسگزاری: این صفحه غالبا بعد از صفحه عنوان قرار می گیرد و متضمن سپاسگزاری و قدردانی پدید آورنده از کسانی است که به نحوی او را در مراحل مختلف تحصیلی به ویژه در تهیه و تدوین پایان نامه یا رساله یاری رسانده اند.
5.صفحه اهدا : این صفحه که غالبا بعد از صفحه سپاسگزاری قرار می گیرد، دربردارنده عبارتی است که پدیدآورنده حاصل تلاش خویش را به افرادی که به نحوی حقی بر او دارند، تقدیم می کند؛ مانند استادان، والدین
6.چکیده پایان نامه : یک چکیده خوب در یک خط اهمیت پایان نامه کارشناسی ارشد را توضیح می دهد. سپس روش انجام پژوهش را به صورت مختصر بیان می کند، و پس از آن نتایج اصلی حاصل از انجام پژوهش را ارائه میدهد.

عنوان پایان نامه ارشد

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری  یکی از مهم ترین چالش های دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. معمولا پایان نامه کارشناسی ارشد در اواخر دوره تحصیلی ارائه می شود و در اکثر اوقات به دلیل اینکه دانشجویان در پایان هر ترم، تقلای شرکت در آزمون دوره بعدی را دارند، در تهیه پایان نامه ارشد باکیفیت، کوتاهی می کنند و معمولا آن را با عجله و بی میلی انجام می دهند، در صورتی که یک پایان نامه، معرف توانایی دانشجوست که با به کارگیری تمام آموخته هایش آن را به نگارش در می آورد. از اصلی ترین ارکان تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد، انتخاب عنوان پایان نامه های ارشد است. بدون مشخص کردن عنوان تحقیق، مسلما هیچ پژوهشی قابل اجرا نخواهد بود. عنوان پایان نامه ی ارشد مسیر و طرح نهایی یک تحقیق را مشخص می کند. تهیه یک عنوان مناسب برای یک پژوهش علمی باید بر اساس یک چارچوب معین انجام گیرد.

چارچوب پایان نامه کارشناسی ارشد

چارچوب پایان نامه کارشناسی ارشد در حالت کلی شامل موارد زیر است:
صفحه عنوان
سپاس‌گزاری‌ها
چکیده
فهرست مطالب
فهرست شکل‌ها و جداول و نمودارها
لیست اختصارات
واژه‌نامه
مقدمه
بررسی ادبیات موضوعی یا چارچوب نظری
روش‌شناسی
نتایج
بحث و گفت‌وگو
نتیجه‌گیری
لیست مراجع
ضمائم
البته چارچوب پایان‌نامه‌ ارشد همه رشته ها دقیقاً یکسان نیست و به مکان، رشته، موضوع و روش شما بستگی دارد. به عنوان مثال، باید توجه داشت که مطالب در انجام پایان‌نامه‌ مدیریت اغلب  شبیه به یک مقاله طولانی است. این دسته از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد یک بحث کلی، با فصل‌هایی تنظیم شده در حوزه موضوعات مختلف یا مطالعات موردی مرتبط با عنوان پایان نامه را دنبال می‌کنند.

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد

چکیده پایان‌نامه کارشناسی ارشد  باید به گونه‌ای نوشته شود که با بیان اطلاعات مهم و کلیدی، مخاطب را در جریان کل پروژه  قرار دهد و او را به خواندن شرح کامل مطالب در متن پایان‌نامه ارشد مشتاق کند. اما ابتدا باید بدانید که محتوای چکیده پایان‌نامه ارشد شامل چه مواردی است؟ در چکیده، باید مساله تحقیق و نیز هدف و ضرورت انجام آن به‌طور مختصر بیان شود. روش‌های مورد استفاده و چگونگی انجام تحقیق، نتایج حاصله و کاربرد این یافته‌ها می‌بایست به شیوه‌ای مناسب و با بیانی موجز در متن چکیده گنجانده شود. در واقع چکیده پایان‌نامه کارشناسی ارشد شرح کوتاه اما جامع و دقیق از مطالب اصلی و کلیدی محتوای تحقیق است و آنچه دانشجو در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدنظر دارد را مشخص می‌کند.

شروع پایان نامه ارشد

فقط شروع پایان نامه ارشد مهم نیست بلکه درست شروع کردن و اصولی جلو رفتن مهم است. یکی از مهم ترین قسمت های پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب موضوع است. این که سریع یک موضوع انتخاب کنید، کار درستی نیست. اغلب دانشجویان با شروع پایان نامه ارشد به شکل اشتباه، تمام وقت خود را هدر می دهند. اگر موضوع اشتباهی در شروع کار پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب کنید تا اتمام کار با مشکل روبرو می شوید. انجام پايان نامه هاي ارشد و نیز انجام رساله دكتری نيازمند زمان زيادي است و اولين بخش بعد از انتخاب استاد راهنما،  تصويب موضوع است. خواندن مقالات و دسته بندي آن ها بسيار مهم است. در مسير انجام پایان نامه کارشناسی ارشد نياز به اطلاعات لازم فارسي و سپس مقالات انگليسي دارید. در شروع پایان نامه ارشد، ترجمه مقالات انگليسي نيازمند سطح زبان تخصصي است و دانشجويان بايد حداقل ٦ تا ٨ ماه كار را كنار بگذارند و در مسير خود از مشاوره فرد متخصص استفاده نمايند.

تعداد منابع پایان نامه ارشد

در پایان نامه کارشناسی ارشد هدفمند با نگاه چند بعدی، پیشنهاد می شود از منابع فارسی کمتر استفاده شود. حتی اگر کل پایان نامه به زبان فارسی باشد (در رشته های غیر انگلیسی)، توصیه می شود باز هم تعداد منابع پایان نامه ارشد فارسی را به حداقل برسانید و با کاربردی کردن تز خود، زمینه را برای مطالعه پایان نامه تان توسط خارجی زبان ها فراهم نمایید. تعداد منابع پایان نامه ارشد اعم منابع علمی آکادمیک و غیر آکادمیک به زبان انگلیسی می تواند شما را برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کمک کند. ابتدا کار باید این منابع مهم را در رشته خود مشخص کرده و فولدری در رایانه خود برای دسته بندی موضوعی مقالات و کتاب های الکترونیکی مرتبط با موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ایجاد کنید تا مدیریت محتوای تعداد منابع پایان نامه ارشد شما مطلوب و کاربردی به درستی انجام پذیرد.

 پرسشنامه پایان نامه ارشد

پرسشنامه پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته های مختلف و با توجه به متغیرها انواع مختلفی دارد. پرسشنامه پایان نامه ارشد عبارت است از روشی با مطرح كردن یكسری پرسش برای مجموعه ای از پاسخگویان، كه غالباً معرف یك جمعیت وسیع ترند، راجع به مسائل روز جامعه و اتفاقات اطراف در مورد یك مسئله و یا كلاً دربارة هر نكته ای كه اطلاع از آن برای محقق جالب باشد. بررسی پرسشنامه پایان نامه ارشد با چشم انداز جامعه شناختی از نظرسنجی ساده عقاید متمایز است. برای آنكه در بررسی جامعه شناختی بازبینی فرضیه های نظری و آزمون همبستگهایی كه  فرضیه ها توصیه می كنند مدنظر است.

پرسشنامه پایان نامه کارشناسی ارشد

پرسشنامه پایان نامه کارشناسی ارشد از قبل پیش بینی می شود و پاسخگویان اجباراً پاسخهایشان را از میان پاسخهایی كه صریحاً به آنها پیشنهاد شده است انتخاب می كنند.  پرسشنامه وقتی«غیرمستقیم» گفته می شود، كه پرسشگر آن را بر مبنای پاسخهایی كه پاسخگو می دهد، تكمیل كند. پرسشنامه وقتی «مستقیم» گفته می شود كه پاسخگو شخصاً آن را تكمیل كند. پرسشنامه پایان نامه کارشناسی ارشد را یا دانشجویان به دست شخص پاسخگو می دهد یا اینكه پرسشنامه با پست یا وسیلة دیگری برای پاسخگو فرستاده می شود.

تنظیم پایان نامه کارشناسی ارشد

در تنظیم پایان نامه کارشناسی ارشد یکی از بزرگ ترین معایب، آن است که متاسفانه دانشجو متحمل صرف وقت و هزینه انجام  پایان نامه خواهد شد ولی تنها به فکر گذراندن این واحد و دریافت مدرک دانش آموختگی است. در واقع نگاه تک بعدی دانشجو سبب می شود فرصت های بعدی که به مراتب اهمیت بیشتری از یک نمره درس پایان نامه دارد، از وی سلب شود. برخی از دانشجویانی  که دنبال دریافت ادمیشن با بورس در مقطع دکترا در دانشگاه های خارج از کشور هستند، تلاش می کنند پایان نامه کارشناسی ارشد خود را  ترجمه و خلاصه نویسی کرده و به همراه مدارک مورد نیاز به دانشگاه مقصد ارسال نمایند. اما به هر حال این پایان نامه، پایان نامه خلاق با خروجی واضح و کاربردی نیست و نمی تواند دانشگاه مقصد را برای اعطای ادمیشن با بورس قانع کند.

جلد پایان نامه ارشد

روی جلد پایان نامه ارشد مواردی از قبیل:  آرم دانشگاه – عنوان دانشگاه (مثلا دانشگاه شهید بهشتی) نام دانشکده یا پژوهشکده – مقطع تحصیلی
مقطع پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری، عنوان پایان نامه / رساله، استاد یا استادان راهنما ، نام دانشجو ، فصل و سال دفاع ذکر می شود. لازم است مندرجات صفحه لاتین پشت جلد پایان نامه ارشد دقیقا” معادل لاتین روی جلد فارسی تدوین شود.

 جلد پایان نامه کارشناسی ارشد

یکی از مواردی که باید در جلد پایان نامه کارشناسی ارشد مورد توجه واقع شود، این است که طرح انگلیسی پشت جلد باید مطابق طرح فارسی باشد. در جلد پایان نامه کارشناسی ارشد باید دقت داشته باشید که تمام مندرجات روی جلد نسبت به دو طرف چپ و راست کاملأ در وسط قرار گیرند یا به اصطلاح وسط چین شده باشد.

همانندجویی پایان نامه ارشد

همانندجویی پایان نامه ارشد بدین شکل است که نوشته های دانشجو را به سامانه همانندجو که یک سامانه تحت وب است می دهند و  این سامانه با مقایسة خودکار آن با متن کامل پایان نامه های موجود در پایگاه های ایرانداک، شروع به همانندجویی پایان نامه ارشد دانشجو می کند و نوشته های متشابه را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش میدهد. در همانندجویی پایان نامه ارشد درصد همانندی کل پایان نامه حداکثر25 درصد می باشد.