قبل از شروع انجام پایان نامه به این موارد توجه کنید

پایان نامه ارشد پلی است بین دانشجو و دانسته ها و یا اطلاعات علمی او. از مهمترین اهداف نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، آشنایی دانشجو با اصول اولیه پژوهش است تا منابع و مراجع را به طور صحیح و منظم جمع آوری نموده و از آنها استفاده کند. دانشجویان عزیز پیشنهاد می توانند جهت سفارش انجام پایان نامه؛ فرم مقابل را تکمیل کرده و یا با کارشناسان موسسه تماس بگیرند.
نکات مهم در نگارش پایان نامه

فرم درخواست مشاوره پایان نامه

قبل از شروع انجام پایان نامه به این موارد توجه کنید

نگارش پایان نامه همچون طرحهای پژوهشی دیگر یک سلسله مراتبی دارد که رعایت آنها بسیار مهم و ضروری است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

انتخاب موضوع پایان نامه
اولین قدم انتخاب موضوع پژوهش است. برای این کار لازم است تا دانشجو برای خود یک استاد راهنما انتخاب کند، و با توجه به علاقمندی های پژوهشی خود دست به انتخاب موضوع بزند.

نوشتن پروپوزال
 بعد از انتخاب موضوع پایان نامه، کار انجام پایان نامه ارشد با نوشتن طرح کلی از عنوان پایان نامه شروع میشود.
نوشتن فصول پایان نامه 
پس از تصویب پروپوزال، دانشجو می بایستی بر روی فصول پایان نامه کار کند. پایان نامه ها معمولا شامل 5 فصل هستند که هر فصل دارای ضوابط خودش است.
نتیجه گیری
معمولا نتایج و تحلیل داده هایی است که جمع آوری نموده اید. این بخش هم به موازات انجام خود پژوهش قابل پیگیری است و قسمت های مهمی از آن را می توان از قبل آماده کرد.
بحث و گفتگو
در این بخش باید راجع به صحت نتایج بحث شود. اعتبار سنجی نتایج بخش مهمی از این فصل می باشد.
چکیده پایان نامه
در این بخش باید پایان نامه را به طور خلاصه توضیح بدهید که چه مساله ای را بررسی کرده اید؟
مرتب کردن منابع
تنظیم منابع یکی از مراحل مهم و طولانی انجام پایان نامه ارشد است. بنابراین بهتر است در طراحی آنها حوصله به خرج دهید و نظم قابل قبولی را برای آنها در نظر بگیرید.

تحقیق پایان نامه

یکی از بخش‌های بسیار مهم در نوشتن پایان نامه، بخش روش تحقیق است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مطلب انواع روش تحقیق پایان نامه را برشمرده شده است:
انواع روش تحقیق در انجام پایان نامه ارشد از نظر هدف: تحقیق بنیادی تحقیق کاربردی، تحقیق اقدام پژوه
انواع روش تحقیق در پایان نامه از نظر نحوه گردآوری اطلاعات: تحقیق توصیفی، تحقیق آزمایشی

عنوان برای پایان نامه

در انجام پایان نامه ارشد از جمله انجام پایان نامه مدیریت بعد از انتخاب موضوع نوبت به عنوان پایان نامه می رسد که یک صفحه را به خود اختصاص می دهد و همین یک صفحه نیز ارزش زیادی به پایان نامه شما می بخشد.
این صفحه دارای موارد زیر است:
آرم و نام دانشگاه
نام و نام خانوادگی نویسندگان و محققان
نام دانشگاه محل تحصیل
نام دانشکده
زمان تحویل پایان نامه
نام و محل تدریس استاد راهنما
نام و محل تدریس استاد مشاور

فایل پایان نامه

در بسیاری از دانشگاهها فایل پایان نامه که از پیش تنظیم شده است، وجود دارد و دانشجویان در انجام پایان نامه ارشد از جمله انجام پایان نامه مدیریت از این فایلها که در سایت دانشگاه خودشان بارگذاری شده است می توانند استفاده کنند و نمونه ای از فایلها را دانلود کنند و با موارد نوشتن پایان نامه آشنایی کامل پیدا کنند.

مراحل تدوین پایان نامه

تدوین و نوشتن پایان نامه یکی از الزامات تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری است.

مراحل تدوین پایان نامه بدین شکل است:
صفحات آغازین یا عنوان پایان نامه که شامل جلد ، صفحه بسم الله الرحمن الرحیم، صفحه عنوان، صورت جلسه دفاع از پایان­ نامه، تعهدنامه، چکیده، فهرست است.
فصول پایان نامه
منابع و مراجع
ضمیمه ها و پیوست ها
صفحات پایانی (ترجمه چکیده به انگلیسی، صفحه عنوان انگلیسی)

سرفصل پایان نامه

اصولا سرفصل پایان نامه ارشد در تمامی دانشگاه ها اعم از سراسری و آزاد یکسان است، هرچند ممکن است رشته های تحصیلی مختلف در نگارش تعداد فصل ها اندکی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. معمولاً دانشجویان طبق ساختار کلی نوشتن پایان نامه در بیشتر دانشگاه ها، موظف به انجام پایان نامه ارشد در پنج یا شش فصل می باشند که در هر یک از فصل ها به طور مجزا به یک موضوع خاص می پردازد.

پایان نامه های دانشجویی

یکی از پرسشهای دانشجویان در طول تحصیل این است که پایان نامه چیست؟  در پاسخ به این دوستان باید بگوییم که پایان نامه های دانشجویی جمع بندی دانش و مهارتهای دانشجو است که به وسیله آن می تواند رزومه ای عالی از خود و توانمندیهایش را در معرض دید قرار دهد، که در کل بیشترین دغدغه‌ دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری، نوشتن پایان‌ نامه است؛ چرا که تاثیر زیادی در معدل و مدرک آن ها دارد و در نهایت تخصص آنان را نشان خواهد داد؛ حتی اگر بخواهند از کشور خارج شوند، تمامی تحقیقات و حتی امور پایان نامه آنها تاثیر زیادی در این موضوع دارد.

 چگونگی نگارش پایان نامه

اگر دانشجویی در چگونگی نگارش پایان نامه ابهاماتی داشته باشد باید خواندنیهای بسیار مهم پایان نامه را در این مقاله و حتی مقالات دیگر مطالعه کند تا اطلاعات کافی در انجام پایان نامه ارشد را به دست آورد؛ گفتنی است که دانشجو از طریق نوشتن پایان‌ نامه است که می‌ تواند آموزه‌ های علمی خود را در طول دوره تحصیل به عمل تبدیل کند و از این طریق است که ‌می‌ تواند مطالبی را که از نحوه تدوین پایان نامه تا روش‌ های تحقیق، در این دوره آموخته است را عملی کند. از این روست که ارزش این واحد درسی در چارت دروس به اندازه 6 واحد آموزشی در نظر گرفته می‌ شود. پایان‌ نامه به عنوان یک مقاله پژوهشی در مجلات تخصصی و علمی انتشار یافته و از آن به عنوان مرجع سایر پژوهش‌ ها استفاده می ‌شود. البته باید توجه داشت از لحاظ حقوقی استفاده از پایان‌ نامه دیگران به عنوان مرجع، تنها با ذکر منبع و نقل قول باید انجام پذیرد و چکیده آن باید در دیگر تحقیقات ذکر شود نه کل آن.

نحوه تهیه پایان نامه

تنظیم پایان نامه با توجه به آموخته های دانشجو در طول دوره دانشجویی انجام می گیرد.
نگرش دانشجو با نوشتن پایان نامه نسبت به مطالب علمی توسعه پیدا می کند.
تنها در صورت انجام پایان ‌نامه ارشد است که دانشجو مطالعه ‌ای عمیق و جدی، موشکافانه در زمینه موضوعی خاص دارد و در این زمینه تجربه و مهارت کسب می‌ کند و به آخرین اطلاعات و یافته‌ های مرتبط به موضوع دست می یابد.

پرسش نامه پایان نامه

پرسش نامه پایان نامه اصولا مجموعه ای از سئوالات کتبی مبتنی بر گزینه های مشخص طراحی شده ای است که دانشجو برای انجام پایان نامه ارشد خود آنها را نسبت به عنوان پایان نامه آماد ه می کند و در اختیار افرادی که در این زمینه اطلاعاتی دارند می گذارد تا پاسخ دهنده، آنها را جواب دهد یا جواب خود را درآنها بنویسد.

شروع پایان نامه نویسی

دانشجویان برای شروع پایان نامه نویسی می بایست پایان نامه ای منطبق با قوانین مربوط به دانشگاه خود آماده سازی کنند و با توجه به چارت دروس، بعد از گذراندن واحد ‌های پیش ‌نیاز به سراغ انتخاب واحد پایان‌ نامه بروند و با کمک گرفتن از استاد راهنما به انجام پایان نامه کارشناسی ارشد بپردازند.

تکراری نبودن پایان نامه

پیشنهاد می شود که تمامی دانشجویان قبل از انتخاب موضوع و تدوین پروپوزال در انجام پایان نامه ارشد  از تکراری نبودن پایان‌نامه و موضوع خود اطمینان حاصل کنند، مسیرهایی برای دست‌یابی این موضوع وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانند اطمینان پیدا کنند که موضوع یا عنوان پایان نامه آنها قبلاً مورد پژوهش قرار نگرفته باشد، از جمله: جستجو در اصلی‌ترین منبع پایان‌نامه‌های فارسی یعنی وب‌سایت ایرانداک، مراجعه به شبکه سیمرغ، جستجو در سیستم یکپارچه کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی (سیکا)، جستجو در طرح‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی.

مشاوره نگارش پایان نامه

بهترین زمان برای شروع پایان ترم دوم است و اولین گام و حتی اولین چالش در نوشتن پایان نامه برای دانشجویان در این مرحله مشاوره نگارش پایان نامه و تعیین استاد راهنما در این زمینه است. یکی از مراحل اصلی انجام پایان نامه ارشد دانشجویان، انتخاب استاد راهنما می باشد که باید دقت لازم در این زمینه به عمل آید چرا که انتخاب استاد راهنما در سرنوشت کل پایان ‌نامه، ایجاد فرصت‌ های تحصیلی در مقاطع بعدی و فرصت‌ های شغلی در آینده دانشجو بسیار مؤثر است.

مقالات پایان نامه

امروزه داشتن مقالاتی تحت عنوان مقالات پایان نامه  با کیفیت و چاپ آنها در مجلات معتبر بین‌المللی از ملزومات یک رزومه قوی برای دانشجو است. وقتی پس از اتمام نوشتن پایان‌نامه ارشد در همه رشته ها و حتی انجام پایان نامه مدیریت ، کار نوشتن مقاله از پایان نامه ارشد یا رساله دکتری خود را آغاز می‌کنید، در واقع میزان توانایی، تسلط وعلم‌ تان در حیطه رشته تحصیلی خود را نشان می‌دهید. همچنین با پذیرش و چاپ مقاله ISI به دست آمده از پایان‌نامه‌ تان در مجلات علمی مطرح جهان می‌توانید ارتباطات خود را درعرصه بین‌المللی گسترش دهید و نتیجه تحقیق و پژوهش‌تان را با دنیا به اشتراک بگذارید. مقالات مزبور را می توانید در نشریات بین المللی همچون ساینس دایرکت به چاپ برسانید.

پیشینه خارجی پایان نامه

دانشجو، قبل از انجام پایان نامه ارشد و بعد از انتخاب موضوع و تدوین عنوان و قبل از نگارش طرح تحقیق، نیاز دارد که با مراجعه به مدارک و اسناد، پیرامون موضوعی که انتخاب کرده است، آگاهی خود را گسترش دهد؛ تا بتواند در پرتو اطلاعات به دست آمده، مسئله تحقیق معین کند. این امر به او کمک می کند تا تحقیقات خود را در راستای مجموعه پژوهش های هم خانواده یا همان پیشنه خارجی پایان نامه و حتی پیشینه داخلی  برای آن  قرار می دهد و در واقع آن را با دستاوردهای تحقیقاتی دیگران هماهنگ می کند.

 استاد مشاور در پایان نامه

دانشجویانی که در انجام پایان نامه ارشد خود دچار مشکل شده اند، می توانند از استاد مشاور در پایان نامه استفاده کنند تا آنها را در زمینه نوشتن پایان نامه همراهی کند و اگر دانشجویانی زمان کم دارند می توانند به موسسات انجام پایان نامه مراجعه کنند تا از راهنمایی های استاد مشاوره پایان نامه که در این موسسات مشغول به کار هستند بهره مند شوند.

 کارگاه پروپوزال نویسی دانشگاه تهران

در رشته هایی که نوشتن پایان نامه تحقیقی بخشی از دروس دوره تحصیلی است مانند انجام پایان نامه مدیریت لازم است دانشجوبان با اصول پروپوزال نویسی و روش تحقیق آشنائی کامل پیدا کنند، در این راستا هیئات مدیره بعضی از دانشگاهها کارگاههای آموزشی  برای دانشجویان می گذارند، از جمله کارگاه پروپوزال نویسی دانشگاه تهران که می توانند آشنایی کاملی به دانشجویان در زمینه پروپزال نویسی دهد.

سوالات پایان نامه

فرضیه های تحقیق و سوالات پایان نامه در پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد بعد از اهداف تحقیق می آید و بعد از هدف های تحقیق می توان با الهام از آن ها و عنوان پایان نامه، فرضیه های تحقیق را مطرح ساخت. برخی از دانشجویان در مورد قیمت پایان نامه ارشد هم سوالاتی از موسسات دارند که می توانند از پشتیبانی این موسسات پرسشهای خود را مطرح کنند.

مراحل ارائه پایان نامه

مراحل ارائه پایان نامه نظیر اخذ، تدوین و دفاع می باشد که هر یک از این بخش ها موضوع مهم و جامعی می باشد که در این  بخش با عناوین این مراحل آشنا می شوید:

انتخاب موضوع پایان نامه
انتخاب استاد راهنما و مشاور
تکمیل فرم انتخاب موضوع و عنوان پایان نامه و ارائه به مدیر گروه
تکمیل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما
تصویب پرپوزال و ارسال به پژوهش دانشکده
صدور کد برای پایان نامه
نوشتن پایان نامه
اعلام آمادگی دفاع و داوری پایان نامه
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه
ثبت نمره نهایی